Nietrzymanie moczu po ciąży - jak sobie z nim radzić?

Gosia Włodarczyk
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Większość kobiet nie wie, jak ważna po porodzie jest wizyta u fizjoterapeuty. Gosia Włodarczyk, specjalistka uroginekologiczna wyjaśnia, z jakimi dolegliwościami mierzą się kobiety po ciąży oraz opowiada, jak sobie z tymi problemami radzić.

Nietrzymanie moczu w ciąży - wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

O fizjoterapii uroginekologicznej nie każda kobieta słyszała, a powinna wiedzieć, czym właściwie jest, by móc odpowiednio zadbać o swoje zdrowie po urodzeniu dziecka. W czym może pomóc wizyta u specjalisty?

- Przede wszystkim edukuje. Mamy w Polsce bardzo słabą informację o kobiecym zdrowiu. Szczególnie takim zdrowiu w ciąży i po porodzie - wyjaśniła Gosia Włodarczyk, specjalistka uroginekologiczna. - A też kobiety w tym okresie bardzo zwracają uwagę na siebie. Fizjoterapeuta bada dno miednicy, bada nasze mięśnie, edukuje, jak im nie szkodzić, jak przeciwdziałać jakimś skutkom, które mogą wystąpić po ciąży lub po porodzie. Uszkodzenie mięśni na przykład. I pokazuje, jak ćwiczyć, jak o siebie dbać. To jest bardzo ważne.

Nietrzymanie moczu - przyczyny i sposoby leczenia

Kłopoty z moczem są wyjątkowo niekomfortowe tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego warto udać się z nimi do specjalisty, by raz na zawsze pozbyć się wstydliwego problemu, a tym samym poczuć się lepiej.

- Po porodzie siłami natury i po cesarskim cięciu, czyli ogólnie po ciąży i po porodzie kobiety mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu. Poród siłami natury zwiększa ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu dwukrotnie, natomiast kobiety po cesarskim cięciu też gubią mocz. To jest mniejsze ryzyko, ale nie gwarancja, że ta dolegliwość nie wystąpi - wyjaśniła specjalistka uroginekologiczna. - Fizjoterapeuta, jak już zbada dno miednicy, to zaleca odpowiednie ćwiczenia. Często jest tak, że przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni, albo ich nieprawidłowa praca, albo oswojenie przedniej ściany pochwy, albo uszkodzenie aparatu więzadłowego. Na to są ćwiczenia, warto zmienić nawyki. Jeśli problem jest bardzo duży, to wtedy podejmuje się również leczenie dodatkowe: zabiegi, peseroterapie, operacje, ale to już w takich bardzo zaawansowanych przypadkach - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości