Profilaktyka zdrowia

Jesz, ćwiczysz i nadal tyjesz? "Dr House od otyłości" zdradza nieoczywiste powody nabierania wagi

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dr House od otyłości

Przybieranie na wadze nie zawsze ma związek ze złą dietą czy brakiem aktywności fizycznej. Może się zdarzyć, że otyłość jest objawem schorzenia. Na własnej skórze przekonała się o tym Kamila Drezno, tancerka i choreograf tańca. W powrocie do zdrowia pomógł jej dr Jakub Bukowczan, endokrynolog i diabetolog.

Co może być przyczyną przybierania na wadze?

Kamila Drezno jest tancerką i choreografką. Mimo zdrowej diety i regularnych treningów zaczęła niespodziewanie przybierać na wadze. - W miesiąc przybyło mi 20 kilogramów. Każdego dnia czułam się większa. Na parkiecie było to bardzo niemile widziane, bo tancerka powinna być szczupła i umięśniona - mówiła w Dzień Dobry TVN pani Kamila. Tancerka wyznała, że ta zmiana była dla niej szokiem i zupełnie nie wiedziała, co się z nią dzieje.

Co gorsza, kolejne badania nie dawały odpowiedzi na pytanie, co może być przyczyną ciągłego przybierania na wadze. - Dopiero po trzech miesiącach okazało się, że mam bardzo silne zapalenie tarczycy. TSH miałam powyżej 75., gdy norma jest w okolicach 4,5. O powrót do zdrowia i na parkiet walczyłam 20 lat - dodała pani Kamila.

W ocenie dr. Jakuba Bukowczana endokrynologa i diabetologa, aby postawić prawidłową diagnozę, z pacjentem trzeba przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad. - Trzeba poznać pacjenta od najwcześniejszych lat. Jakie ma nawyki żywieniowe, jakimi chorobami może być obciążony. Czy przyjmował jakieś leki w dzieciństwie. Znaczenie ma także to czy pacjent kiedyś się odchudzał, czy ma skłonności do tycia - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Dlaczego postawienie prawidłowej diagnozy jest takie trudne?

Mimo że choroba Hashimoto to dość powszechne schorzenie, przypadek pani Kamili pokazuje, że jej rozpoznanie wcale nie jest takie proste. - Zdarza się, że jedna choroba wywołuje kolejne. Jesteśmy zespołem naczyń połączonych. Przy rozregulowaniu wagi pojawiają się następne schorzenia, np. insulinooporność. Jeśli dochodzą do tego zmiany hormonalne spowodowane wiekem czy ciążą, to problemy zaczynają się nawarstwiać - tłumaczył dr Bukowczan.

W takich sytuacjach wielu pacjentów próbuje walczyć z nadmiarowymi kilogramami na własną rękę. Stosują przeróżne diety, które zazwyczaj nie dają żadnych efektów. - Bardzo często zdarza się, że nawet jeśli tracą na wadze, to pozbywają się masy mięśniowej, a nie tłuszczu - dodał specjalista. Takie restrykcyjne diety stosowała również pani Kamila. Jednak dopiero z pomocą dr. Jakuba Bukowczana zdołała zgubić ponad 20 kilogramów.

Co było najtrudniejsze w procesie leczenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości