Gorące tematy

Bożena i Lech Janerkowie z sukcesem łączą muzykę i życie prywatne. "Robiliśmy piosenki, nie licząc na cokolwiek i tak minęło 40 lat"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Lech Janerka i jego żona Bożena znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Paszportów Polityki. Muzyczne małżeństwo, które od 1985 roku nieprzerywanie tworzy i spędza ze sobą 24 godziny na dobę, otrzymało tytuł w kategorii Kreator Kultury. W rozmowie z Dzień Dobry TVN para zdradziła, jaki jest jej sposób na wspólny i nietuzinkowy sukces.

Bożena i Lech Janerkowie - jak połączyć pracę i życie prywatne?

Ona to wiolonczelistka i autorka tekstów, on - muzyk rockowy i kompozytor. Tych dwoje połączyła nie tylko miłość do siebie, ale również do wspólnej pasji. Małżeństwo tworzy jedną z najbardziej oryginalnych par polskiego rocka. Jak się zaczęło?

Bożena Janerka swojego przyszłego męża poznała w 1975 roku w architektonicznej szkole pomaturalnej. Z ukochanym założyła zespół, grała wówczas na wiolonczeli i keyboardzie. Znakiem charakterystycznym grupy było przetworzone elektronicznie brzmienie.

Muzyczny debiut Lecha Janerki nastąpił na przełomie lat 70. i 80. Pierwszą płytę "Klaus Mitffoch", która uważana jest za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki rozrywkowej, nagrał z zespołem o tej samej nazwie. Kolejne albumy wydawał pod własnym nazwiskiem. I tak Lech od 40 lat przemieszcza się wśród różnych odmian rocka, a w muzycznej podróży przez cały czas towarzyszy mu żona. Jaka jest recepta pary na udany związek i wspólną karierę?

- Chyba nie ma takiej recepty, nam się udało . Obserwujemy znajomych i wszyscy nam zazdroszczą, my sobie też trochę zazdrościmy. Dla nas zawsze było istotne, żeby żyć w specyficzny sposób. To nie są żadne ciekawostki psychologiczne, po prostu staramy się późno wstawać i wyspani przystępować do dzieła. Nam się udało, robiliśmy piosenki, nie licząc na cokolwiek i tak minęło 40 lat – mówił Lech Janerka.

Nagrody za twórczość

Bożena i Lech wspólnie pracują na swój sukces. Ich twórczość nie należy jednak do komercyjnej, puszczanej w rozgłośniach radiowych. Czy w dzisiejszych czasach ciężko płynie się pod prąd?

- Jeżeli się umie dobrze pływać, to nie. Nie zauważamy tego, zazwyczaj ludzie myślą, że to jest jakaś trauma, jakiś problem. Mamy dużo szczęścia i jakoś to się tak wszystko układało, że lodówka zawsze była pełna, rachunki popłacone, dzieci nie płakały, od czasu do czasu wpadała jakaś nagroda. Czego jeszcze chcieć, miłe to wszystko - nie ukrywał muzyk.

26 stycznia para otrzymała Paszport Polityki.

- Było przeżycie. Ze względu na poprzednich laureatów czujemy się trochę, jakbyśmy dostali nagrodę Nobla - zaznaczył Lech Janerka.

Życie w muzycznej rodzinie

Czy w rodzinie, w której muzyka jest na świeczniku, można wybrać inną drogę życiową niż koncertowanie? Jak przyznał nasz rozmówca, owszem. On sam odradzał dzieciom obieranie ścieżki życiowej inspirowanej poczynaniami rodziców.

- Ja odradzałem dzieciom uderzanie w wysoki ton i próbowanie życia, w jakim my żyjemy. Nie jest to łatwe podtrzymywać karierę i robić regularnie jakieś rzeczy, które trzymają poziom - wyjaśnił muzyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Budka Suflera w hołdzie Romualdowi Lipko. "Wiedział, że muzyka to jedyne, co po nim pozostanie"

Przed nami święto kultury. Grażyna Torbicka: "Tegoroczne Paszporty Polityki są inne, nie tylko ze względu na pandemię"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości