Dom

Jak wybrać dobre środki do higieny i dezynfekcji?

Dom

Pandemia sprawiła, że na półkach sklepowych pojawiło się wiele środków chemicznych, mających zagwarantować czystość oraz eliminację wirusów i bakterii. Jednak nie wszystkie preparaty działają tak samo i nie wszystkie są bezpieczne. Czym kierować się przy wyborze?

Należy pamiętać, że środki chemiczne, szczególnie o działaniu biobójczym, z uwagi na swoje przeznaczenie – zabijanie bakterii i wirusów, mogą powodować podrażnienia skóry czy dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, aby wybierając określony produkt, kierować się jego namacalnymi cechami jak wyniki badań potwierdzających skuteczność, oraz kwestiami posiadania atestów wiarygodnych jednostek certyfikujących np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Zmiana zachowań konsumenckich

Według raportu Zymetria, pandemia wymusiła na Polakach zmianę zachowań w zakresie przestrzegania zasad higieny*. Ponad 40 proc. konsumentów sprząta w kuchni i łazience znacznie częściej niż przed pandemią. Wiemy już, że w czasie galopującej pandemii zwykłe sprzątanie nie wystarczy, bo nie usuwa ono szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego aż 93 proc. konsumentów zaniepokojonych obecnością zarazków kupuje produkty antybakteryjne*. Wyniki badań opublikowane w październiku w Virology Journal** wskazują, że SARS-CoV-2 może pozostawać zakaźny na powierzchniach przez znacznie dłuższy okres czasu niż ogólnie uważano za możliwe. Wykazano, że zakaźny SARS-CoV-2 można odzyskać z nieporowatych powierzchni przez co najmniej 28 dni w temperaturze otoczenia 20 °C i wilgotność 50% RH.

Wiemy już zatem, że dezynfekcja otaczającej nas przestrzeni jest konieczna, jednak który produkt wybrać na sklepowej półce?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Testy i atesty!

Na rynku produktów do dezynfekcji istnieje co najmniej kilka różnych marek. Stojąc przed decyzją o zakupie środka dezynfekcyjnego, decydujące powinny być jego merytoryczne i namacalne walory. Takimi bez wątpienia jest potwierdzona badaniami skuteczność biobójcza produktu oraz atesty reprezentatywnych organizacji certyfikujących.

Na szczególną uwagę w zakresie produktów do dezynfekcji zasługuje marka Lysol. O ile temat dezynfekcji nie jest wyzwaniem ani nowym zagadnieniem dla profesjonalistów, którzy skutecznie potrafią dezynfekować powierzchnie i tkaniny np. w szpitalach, na salach operacyjnych czy w gabinetach stomatologicznych, to dezynfekcja w warunkach domowych na szeroką skalę zaistniała w świadomości społecznej dopiero wraz z pandemią koronawirusa. Odpowiedzią i rozwiązaniem tego nowego wyzwania jest Lysol®, który oferuje gamę produktów do dezynfekcji w warunkach domowych. Jednym z nich jest uniwersalny aerozol do stosowania na różnych powierzchniach w Twoim domu takich jak: toaleta, powierzchnie częstego użytku typu klamki, włączniki światła oraz miejsca mające kontakt z żywnością. Lysol aerozol do dezynfekcji to produkt o działaniu wirusobójczym, bakteriobójczym i grzybobójczym, który zabija 99,9% wirusów, bakterii i grzybów***. W portfolio marki Lysol w Polsce znajduje się również Lysol Płyn do dezynfekcji prania – środek antybakteryjny i wirusobójczy do dezynfekcji prania w warunkach domowych***. Jest on bezpieczny dla białych i kolorowych tkanin, a także skuteczny nawet w niskich temperaturach. Oba produkty można kupić za pośrednictwem Allegro.

Sama marka Lysol posiada ponad 130 lat doświadczenia w tworzeniu produktów do dezynfekcji. Produkty marki Lysol posiadają również atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

* Zymetria Syndicate Report „Changes in consumers attitudes due to Coronavirus outbreak”, Polska, Kwiecień 2020

** Shane Riddell , Sarah Goldie, Andrew Hill, Debbie Eagles and Trevor W. Drew, The effect of temperature on persistence of SARS CoV 2 on common surfaces, Virology Journal,(2020) 17:145.

*** Lysol Aerozol do dezynfekcji powierzchni: na podstawie przeprowadzonych badań, gdy produkt stosowany zgodnie z instrukcją użycia, na twardych nieporowatych powierzchniach. Zabija Koronawirusa SARS-CoV-2 już w 1 minutę. Lysol Płyn do dezynfekcji prania: Antybakteryjny i wirusobójczy (w procesie namaczania) wobec: Koronawirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy H1N1, RSV (wirusa przeziębienia), wirusa przenośnego zapalenia żołądka i jelit (Koronawirus TGE ATCC VR-763), wirusa opryszczki pospolitej typ 1 płyn do dezynfekcji prania w warunkach domowych.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości