środki dezynfekujące

  Stosowanie płynu do dezynfekcji rąk ma ochronić nas przed ewentualnym zakażeniem, a także zatrzymać dalszą transmisję wirusa. Okazuje się, że środki do odkażania mogą też szkodzić. Polscy badacze dowiedli, że obecne w nich nanosrebro może przenikać do organizmu. Co to oznacza w praktyce?

  Pandemia sprawiła, że na półkach sklepowych pojawiło się wiele środków chemicznych, mających zagwarantować czystość oraz eliminację wirusów i bakterii. Jednak nie wszystkie preparaty działają tak samo i nie wszystkie są bezpieczne. Czym kierować się przy wyborze?

  Chorowanie w domu jest, jeśli można tak w ogóle mówić o chorowaniu, wygodne. We własnym lokum czujemy się bezpiecznie i mamy pod ręką wszystko, czego potrzebujemy. Jednak obecność chorego w miejscu, gdzie przebywają też inne osoby, rodzi obawę o ich zdrowie. Czy można się ustrzec transmisji wirusów?

  Wirusy i bakterie w naszych domach przychodzą z zewnątrz. Przynosimy je my, dostają się do naszego domu wraz z zakupami, na ubraniach, a nawet w sierści psa, którego chwilę temu wyprowadzaliśmy na spacer. Jak sobie poradzić z takim towarzystwem?

  W dobie pandemii produktem, z którym nie rozstajemy się na krok, został płyn antybakteryjny. Mieszanka, która ma za zadanie chronić nas przed chorobami, źle dobrana, potrafi nam również zaszkodzić. Jak zatem wybrać płyn i jak prawidłowo go użytkować, aby był bezpieczny dla naszego zdrowia? Na te pytania odpowiedział chemik, Łukasz Sporny.

  Do niecodziennej sytuacji doszło w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie. Uczniowie dolali do termosu nauczycielki płyn dezynfekujący. Za swój żart 14-latkowie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

  Dzięki samodzielnemu przygotowaniu preparatów do sprzątania oszczędzamy przede wszystkim pieniądze. Jak przygotować dezynfekujące roztwory w domu? Jakie zastosowanie ma soda, ocet czy olejek z drzewa herbacianego? Czy przygotowane samodzielnie proszki i płyny są tak samo skuteczne, jak te kupione w sklepie? Swoimi sposobami na eko sprzątanie podzieliła się w Dzień Dobry TVN Ewa Kozioł, blogerka ekologiczna i autorka książek.