Porady

Jaki prezent wybrać dla dyrektora szkoły na koniec roku? Tanie i sprawdzone pomysły

Dyrektor szkoły

Fot. Phil Boorman / Getty Images

Porady

Jaki prezent wybrać dla dyrektora szkoły na koniec roku? Tanie i sprawdzone pomysły

Dyrektor szkoły

Fot. Phil Boorman / Getty Images

Kupno prezentu dla dyrektora szkoły nie jest prostym zadaniem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których upominek wydaje się wręcz koniecznością. Prezent dla dyrektora szkoły powinien być elegancki, ale wcale nie musi kosztować bardzo dużo.

  • Kiedy i komu wypada wręczyć prezent dyrektorowi szkoły?
  • Prezenty od uczniów lub rady pedagogicznej
  • Prezenty od kolegów i koleżanek z pracy
  • Srebrna zakładka do książki z grawerem


Zobacz też: Triki zakupowe. Jak tanio kupić dobry prezent?


Przyjmowanie prezentów przez pracowników oświaty nie jest mile widziane. Jednak w niektórych sytuacjach upominki dla dyrektora są zrozumiałe. Czasami to rada rodziców, która kończy swoją kadencję, chce w ten sposób pożegnać się z dyrektorem. Podobnie bywa w przypadku odchodzącego nauczyciela, ale najczęściej szuka się pomysłu na prezent dla dyrektora odchodzącego na emeryturę.

Kiedy i komu wypada wręczyć prezent dyrektorowi szkoły?

Podarki dla nauczycieli nie zawsze są dobrze widziane. Istnieją jednak sytuacje, w których prezent dla dyrektora jest uzasadniony. Jakie to okazje? Często upominek dla dyrektora szkoły wręcza rada rodziców, która kończy swoją działalność (np. gdy ich dzieci opuszczają już mury szkoły). Niekiedy sami uczniowie kończący naukę pragną w jakiś sposób wyrazić wdzięczność dyrektorowi, który ich zdaniem dobrze sprawował swoją funkcję. Dyrektor szkoły może dostać upominek również wtedy, gdy po latach pracy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Wielu nauczycieli składa się wtedy na prezent, jaki stanie się pamiątką po szkole, dla której wiele poświęcił oraz po ludziach, którzy go otaczali i często wspierali. 

Ale co można podarować dyrektorowi? Jaki prezent będzie odpowiedni?

Prezenty od uczniów lub rady pedagogicznej

Prezenty od dzieci lub młodzieży przede wszystkim nie powinny być drogie. Najważniejsza jest pamięć oraz chęci. Co dyrektorowi mogą podarować uczniowie? 

  • Skromnym, ale bardzo często wybieranym przez młodzież podarunkiem jest kubek z napisem, np. „Najlepszy dyrektor”. Można także dopisać, kto kubek podarował (np. „Wdzięczni uczniowie z III b”). To upominek bardzo skromny, ale jednocześnie praktyczny i miły. Być może dyrektor, pijąc każdego dnia kawę ze swojego kubka, uśmiechnie się, widząc ten napis? 
  • Innym pomysłem na prezent dla dyrektora od uczniów są po prostu kwiaty i czekoladki. 
  • Zamiast słodkości można dołączyć kawę ziarnistą z wyższej półki. Smakosz na pewno doceni taki gest! 
  • Piękny bukiet kwiatów to bardzo klasyczny pomysł sprawdzi się jednak idealnie.
  • Doskonałym pomysłem na prezent od młodzieży jest także własnoręcznie wykonany album ze zdjęciami ze wspólnych wycieczek lub innych wydarzeń z życia szkoły. 
  • Zdjęcia wcale nie muszą znajdować się w klasycznym albumie lub kronice – można włożyć je do kuferka wspomnień. Warto w takim pojemniku umieścić także pamiątki. Jakie? Na przykład klasówkę z ciekawym komentarzem dyrektora albo wycinek z gazety, w którym wymienione zostały osiągnięcia szkoły. Taki prezent będzie dla każdego dyrektora bardzo miłą pamiątką na lata!

Rada pedagogiczna, która chciałaby pożegnać dyrektora, może pozwolić sobie na coś bardziej kosztownego, jednak nie jest to regułą. Piękne kwiaty i kartka z podziękowaniami w zupełności wystarczą. 

Niekiedy rodzice decydują się na zegarek z grawerem lub srebrną biżuterię – dla mężczyzny np. srebrne spinki do mankietów (wybór jest duży i ich wzór można dopasować do nauczanego przedmiotu, np. spinki w kształcie ekierek dla matematyka), a dla kobiety elegancki srebrny komplet

Ciekawym pomysłem są także wizytowniki lub magnetyczne kule na biurko.

Prezenty od kolegów i koleżanek z pracy

Nauczyciele najczęściej kupują upominek przełożonemu na pożegnanie. Prezent dla dyrektorki lub dyrektora odchodzącego na emeryturę powinien być elegancki. Bardzo często przyjaciele pedagodzy decydują się na piękne pióro wraz z dedykacją. Czasami podarunki dotyczą hobby dyrektora. Jeżeli uczył on języka polskiego, prezentem może być piękne wydanie dzieł jego ulubionego autora lub srebrna zakładka do książki z wygrawerowana dedykacją czy cytatem. Geograf może zostać obdarowany ładnie zdobionym globusem. 

Często dyrektorzy obdarowywani są oryginalnymi prezentami, np. srebrnym dzwoneczkiem z grawerem. Przez lata wspólnej pracy nauczyciele zdążyli się bardzo dobrze poznać. Jeżeli dyrektor lubi kawę lub herbatę, można podarować zestaw do zaparzania wraz z ekskluzywnym naparem, jeśli jest miłośnikiem wędkowania – dobrą wędkę i krzesełko, a jeśli woli sztukę, to pięknie wydany album dzieł sztuki lub reprodukcję znanego obrazu. Z prezentu dopasowanego do zainteresowań obdarowany ucieszy się podwójnie!

Srebrna zakładka do książki z grawerem

Warto pamiętać, że wdzięczność i szacunek można okazywać na wiele sposobów, niekoniecznie prezentami. Odpowiednie relacje z przełożonym (dyrektorem szkoły), lojalność, sumienne wykonywanie swoich obowiązków oraz wzajemne okazywanie szacunku są bardzo ważne. Taka sama zasada dotyczy relacji uczniowie–dyrektor. Prezent dla dyrektora może być podziękowaniem za wieloletnią współpracę, ale tak naprawdę najważniejsze są wspomnienia. Z tego powodu warto każdego dnia budować dobre relacje.


Więcej: Boże Ciało 2019. Początek wakacji i dłuuugi weekend!

Zobacz film: Prezenty dla nauczycieli na koniec roku, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0