Sport i fitness

  Sport i fitness

  W związku z nadejściem lepszej pogody coraz więcej osób stawia na aktywności na świeżym powietrzu. Największą popularnością obecnie cieszy się bieganie. Jak jednak uprawiać jogging, by nie zrobić sobie krzywdy po zimowej przerwie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dietetyczka i trenerka, Agata Dąbrowska oraz fizjoterapeuta i trener, Bartek Paluch.

  Treningi plyometryczne zostały odkryte przez radzieckich trenerów w latach 60. XX w., a spopularyzowane przez Amerykanów. Treningi plyometryczne wykorzystują naturalne mechanizmy skurczów i rozkurczów mięśni w celu zwiększenia siły dynamicznej mięśni.

  Ćwiczenia na kaptury nie wymagają sprzętu i wizyt na siłowni. Do ćwiczeń siłowych, mających na celu rozbudowanie mięśni, niezbędne jest jednak obciążenie, np. w postaci hantli, sztangielek lub sztangi (jeśli nie masz ich w domu – wykorzystaj butelki z wodą). Jeśli nie chcesz zwiększać masy mięśni kapturzastych, możesz wykonywać rozciągające ćwiczenia na kaptury bez obciążeń.

  Rzut dyskiem polega na wyrzuceniu dysku siłą ramienia na jak największą odległość. Konkurencja rozgrywana jest podczas różnego rodzaju zawodów, mistrzostw i olimpiad lekkoatletycznych. Dyscyplina ta znana była w czasach starożytnych, a do dziś zachowały się ilustracje rzeźby Myrona, przedstawiającej antycznego zawodnika wykonującego zamach dyskiem. W starożytnej Grecji podczas igrzysk rzut dyskiem wchodził w skład tzw. pentatlonu (skok w dal, krótki bieg, rzut dyskiem, oszczepem, zapasy). Pentatlon rozgrywany był od 708 roku p.n.e.

  Malwina Wędzikowska od jakiegoś czasu zamieszcza w mediach społecznościowych nagrania z ćwiczeniami, które przygotowuje wspólnie ze swoim trenerem Dawidem. W ten sposób pragnie zachęcić obserwatorów do aktywności fizycznej, która nie tylko zbawiennie wpływa na naszą sylwetkę, ale także i na samopoczucie. W Dzień Dobry TVN para pokazała kilka prostych ćwiczeń, które każdy z was może wykonać w domowym zaciszu.

  Justyna Święty-Ersetic zdobyła srebrny medal w biegu na 400 metrów podczas niedawnych halowych mistrzostw Europy. Reprezentacja Polski wywalczyła też brązowy medal w sztafecie 4x400 metrów. Niestety z powodu kontuzji najbardziej utytułowana polska biegaczka nie wzięła w niej udziału. Zastąpiła ją sprinterka Aleksandra Gaworska. Jak słynne Aniołki Matusińskiego wspominają zawody w Toruniu?

  Diana Kautz wybrała się do miejscowości Kórnik, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody postanowiła zrobić mały trening. Do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nasza pogodynka zachęciła także wszystkich widzów, bo jak przyznała, nie ma złej pogody na sport, są tylko nieodpowiednie ubrania. Zatem wstajemy i ruszamy na trening!

  Ania Lewandowska to dziś jedna z ważniejszych postaci w polskim świecie fitnessu. Przez lata udało jej się zaktywizować swoje rodaczki zachęcając je nie tylko do codziennego wysiłku, ale i dbania o swoją dietę. Ponoć każdy z nas jest tym, co je. W takim razie jak powinna wyglądać nasza kolacja, byśmy czuli się silni i energiczni? Trenerka ma na to prosty sposób, którym podzieliła się z internautami. Sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm.