Wizualizacja sposobem na złagodzenie stresu. "Nasz mózg nie odróżnia fikcji od rzeczywistości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak opanować stres w szkole?
Jak opanować stres w szkole?
Naturalne sposoby na stres
Naturalne sposoby na stres
Polacy poważnie chorują ze stresu
Polacy poważnie chorują ze stresu
Glina idealna na codzienne stresy
Glina idealna na codzienne stresy
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Ze stresem zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Choć nie da się go wyeliminować, to warto wiedź, jak sobie z nim radzić. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Martyna Broda, trenerka biznesu, wykładowczyni, coachka oraz Karolina Stępień-Cach, psycholożka, psychoterapeutka.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Narzędzia, które pomagają łagodzić stres, można znaleźć w książce "Możesz więcej, niż myślisz. Jak opanować stres i lepiej radzić sobie w szkole i życiu?", której autorkami są nasze gościnie. Jednym ze sposobów przedstawionych w publikacji jest wizualizacja. - Jak powstawała ta książka, to bardzo intensywnie pracowałam ze sportowcami [...] i korzystałam z takiej formy dla sportowców, dla aktorów. To był taki element, który na co dzień towarzyszył mi w pracy. Jak z Martyną zaczęłyśmy o tym rozmawiać, to mówimy: "dlaczego tego nie pokazać szerszej publiczności? Nie pokazać tego narzędzia też naszej młodzieży" - powiedziała Karolina Stępień-Cach.

Warto dodać, że wizualizacja jest bardzo pomocna, co potwierdzają badania. - Nasz mózg nie odróżnia fikcji od rzeczywistości i to jest chyba najciekawsze i na kanwie tego powstało to narzędzie, ta technika. Faktycznie możemy się przenieść, jeśli użyjemy wszystkich naszych zmysłów i nabędziemy tę kompetencję, bo to wynika z pewnego wytrenowania, to jesteśmy w stanie się przenieść, będąc w autobusie, będą w aucie, będąc w pracy, przed egzaminem - dodała.

- Wizualizacja jest jednym z takich elementów, który wykorzystuję w biznesie i za każdym razem fascynuje mnie, jak grupa dorosłych ludzi bardzo wchodzi w wizualizacje - wyjaśniła Martyna Broda.

Jak przekonać kogoś do korzystania z wizualizacji?

Jak przyznała Martyna Broda, często spotyka się z oporem przed poddaniem się wizualizacji. - Te wizualizacje są w naszym przypadku testowane na dzieciach, na młodzieży, ale ja też testuję je na twardogłowych, niekiedy bardzo pewnych siebie osobach z biznesu, które są głęboko sceptyczne do tego nastawione. Natomiast ja zawsze mówię: "ok, spróbujcie, będziecie mogli potem skrytykować, liczę na waszą recenzję". Natomiast póki [...] nie wejdziemy w jakieś doświadczenie, nie jesteśmy w stanie go ocenić. Wierzę, że ta technika sama się broni, jak jej posmakujemy - stwierdziła Martyna Broda.

Co jeszcze warto wiedzieć o wizualizacji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes