Profilaktyka zdrowia

Strzelające stawy powodem do zmartwień? Osteopata: "Strzyka praktycznie u każdego, czy to jest dziecko czy osoba starsza"

Profilaktyka zdrowia

Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, ale także młodych ludzi, a nawet dzieci. Przyczyny mogą być rozmaite, jednak jedno jest pewne - warto zwracać uwagę na to "co i w jaki sposób strzyka". Czy strzelanie w stawach zagraża naszemu zdrowiu? Kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą? O tym porozmawialiśmy z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.

Strzelanie w stawach - czy jest groźne?

Pewien lekarz w Stanach Zjednoczonych przez 60 lat prowadził eksperyment, w którym strzelał stawami jednej dłoni. Obserwując ją chciał zobaczyć czy druga - nienaruszona dłoń - pozostanie w lepszym stanie. Jak się okazało - strzelanie nie miało większego wpływu. Czy powinniśmy zatem uważać na strzykające stawy? U kogo najczęściej słychać strzelające kości?

Strzyka praktycznie u każdego i to nie ma zależności czy to jest dziecko, osoba w sile wieku czy osoba starsza

- powiedział Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata.

Najczęściej spotykane to dłonie, palce, stopy. Kolana również, aczkolwiek tam jest już trochę inny rodzaj "chrupania", bo to, co odczuwamy w palcach lub w kręgosłupie, to jest to kwestia po prostu zastania się stawu

- tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Strzelanie a chrzęszczenie - jaka jest różnica

Jeżeli samo strzelanie nie jest groźne, to czym w takim razie jest?

W palcach jest jeden, silny trzask, natomiast najczęściej w kolanie spotykamy chrzęszczenie, tzw. krepitację (…) i wtedy to może być objawem degeneracji chrząstki stawowej, czyli naturalnego procesu starzenia się

- wyjaśnił Tomasz Jurkiewicz.

"Chrzęszczenia" potrafią być bardzo silne, a to oznacza, że warto wtedy skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli wcześniej zwrócimy na to uwagę, możemy spowolnić proces starzenia.

To, że strzyka, to na pewno nie jest obciążenie genetyczne. To jest nasza fizjologia i anatomia. Natomiast ból w ciele jest sygnałem, że powinniśmy coś z tym zrobić

- podkreślił lekarz.

Strzelanie stawów podczas ćwiczeń

Co robić, jeśli w trakcie ćwiczeń jogi czy pilatesu (oczywiście prawidłowo wykonanych) słyszymy strzelanie? Świadczy to o odciążonych, rozluźnionych stawach i jest to jak najbardziej dobry znak.

Pamiętajmy jednak, że sami nie możemy wymuszać strzykania . Może to robić osoba wyszkolona, np. fizjoterapeuta, która wie, jak prawidłowo odblokować staw. W innym wypadku można sobie zrobić krzywdę.

Zobacz, jak należy dbać o stawy:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości