Miasto Suez usytuowane jest we wschodniej części Egiptu nad Kanałem Sueskim. Suez liczy około 750 tysięcy mieszkańców. Co warto w nim zobaczyć i jaka jest jego historia?
Port Said polskim czytelnikom kojarzyć się może przede wszystkim z lekturą "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Akcja tej szkolnej lektury rozgrywa się częściowo właśnie w Port Said i jest ściśle związana z historią tego kurortu. Port Said powstało bowiem w 1859 roku wraz z rozpoczęciem budowy kanału Sueskiego, do której w bezpośredni sposób nawiązuje w swojej powieści Henryk Sienkiewicz.
W czasach swojej świetności Aleksandra była jednym z najbardziej znaczących ośrodków świata starożytnego. Rozwijała się tam nauka i przenikały kultury, głównie egipska i grecka. Nazwę miasto wzięło od swojego założyciela, słynnego Aleksandra Macedońskiego, zwanego później Wielkim.
Tegoroczne wakacje dla pewnej włoskiej rodziny miały tragiczny finał. 6-letni chłopiec i jego ojciec trafili do szpitala - najprawdopodobniej - z powodu silnego zatrucia pokarmowego. Chłopca nie udało się uratować.
Giza, zabytkowa i tajemnicza, zachęca rok po roku setki tysięcy turystów do odwiedzin. Choć to duże miasto liczy ponad 3 miliony mieszkańców, znane jest głównie z turystyki. W obrębie kompleksu świątynnego zobaczyć można w Gizie Sfinksa, piramidy, mastaby i cmentarze.
Dla 19-letniej Pauliny Mroncz powrót z wakacji w Egipcie zakończył się tragicznie. 7 kwietnia razem z grupą polskich turystów jechała autokarem na lotnisko w Hurghadzie. W miejscowości Safadża autobus wpadł w poślizg i przewrócił się na remontowaną drogę pokrytą smołą.
Tutanchamon był władcą Egiptu ponad 1300 lat przed naszą erą. Jego grobowiec przetrwał nietknięty aż do 1922 roku. Miejsce pochówku odkryli brytyjscy archeolodzy, którymi kierował Howard Carter.
Sharm El Sheikh to drugie obok Hurghady miasto w Egipcie najchętniej wybierane przez Polaków na urlop. Wpływ na jego popularność mają atrakcyjne ceny pobytu, słoneczna pogoda niemal przez cały rok czy bogata oferta hoteli.
Oliwia Bieniuk właśnie wypoczywa na urlopie w Egipcie. W mediach społecznościowych pochwaliła się zdjęciem w skąpym stroju kąpielowym, który podkreślił jej kobiece kształty. Fani prawią jej komplementy, ale też niedowierzają, że czas tak szybko leci.
Program Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata" słynie z tego, że bohaterkami odcinków są niezwykle silne i odważne kobiety. Jedną z nich jest mieszkająca w Egipcie Sally Mae Hassona, która uczy młode Egipcjanki boksu.
Kair, Marsa Alam czy Hurghada to jedne z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Wybieramy je ze względu na całoroczne wysokie temperatury, ciepłe morze i liczne rozrywki. Przed wyjazdem warto wiedzieć, ile kosztuje wiza do Egiptu, czy istnieje możliwość kupna online oraz jakie obyczaje panują w tym kraju.
Wysoka temperatura przez cały rok, robiąca piorunujące wrażenie tama na Nilu, wyjątkowe zabytki – to z tych powodów Asuan jest miastem, które przyciąga rzesze turystów z całego świata. Co ciekawego można tam zobaczyć?
Słynny sfinks egipski to, obok rzymskiego Koloseum czy wieży Eiffla w Paryżu, jeden z najpopularniejszych i najbardziej fascynujących zabytków na świecie. Niezwykła spuścizna starożytności owiana jest jednak wieloma niewyjaśnionymi nigdy tajemnicami.
Trzy piramidy w Gizie, a zwłaszcza piramida Cheopsa, fascynują od lat aurą tajemniczości, głównie ze względu na fakt zaawansowania inżynieryjnego i technicznego ludzi sprzed tysięcy lat. Wokół piramid w Gizie krąży wiele tajemnic i niedomówień. Ciekawostką o piramidach jest m.in. fakt, że kwadratowe podstawy ostrosłupów piramid są perfekcyjnie równoległe względem równoleżników.
Stolicę Egiptu, Kair, nazywa się często Matką Świata. Ta ogromna metropolia ma bogatą historię, która sięga 3 tys. lat p.n.e. Wtedy niedaleko dzisiejszego Kairu powstało Memfis – stolica kraju faraonów. Co warto zobaczyć w tym historycznym mieście?
Niedawno media na całym świecie obiegła wiadomość, że misja pod dowództwem jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie odnalazła największe starożytne miasto. Teraz dr Zahi Hawass opowiedział o swoim odkryciu w Dzień Dobry TVN.
Sakkara położona jest 33 km od Kairu. W tej starożytnej nekropolii chowano egipskich królów, dostojników oraz inne ważne postaci. W ten sposób wykorzystywano Sakkarę od czasów I dynastii aż do czasów ptolemejskich, a nawet rzymskich.
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Martyna Wojciechowska od wielu lat eksploruje całą Ziemię, a swoimi przygodami chętnie dzieli się z fanami i widzami "Kobiety na krańcu świata". Nic dziwnego, że jej córka podziela zainteresowania podróżniczki. Teraz Marysia zdała egzamin, dzięki któremu będą wspólnie odkrywać podwodny świat.
Pierwsza odkryta egipska mumia młodej ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan. Dlaczego podczas mumifikacji pozostawiono płód w ciele matki?
Zaledwie dzień po tym, jak prezydent Egiptu ogłosił, że władze rozważają różne scenariusze usunięcia kontenerowca z Kanału Sueskiego, media poinformowały o sukcesie. Ogromny statek został ściągnięty z mielizny. Nie od razu będzie mógł jednak kontynuować rejs.