W raciborskim muzeum trwa wystawa poświęcona mumii egipskiej. Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk wybrała się tam z kamerą, by poznać szczegóły dotyczące liczącego prawie 2800 lat eksponatu. Do kogo należy zabalsamowane ciało? W jaki sposób udało się zrekonstruować twarz mumii? O tym opowiedział archeolog i muzeolog Romuald Turakiewicz.
Egipcjanka z raciborskiego muzeum
Muzeum w Raciborzu może pochwalić się wyjątkowym eksponatem - mumią egipską. W jaki sposób znalazła się ona właśnie w tym mieście? - Tę mumię w połowie XIX wieku przywiózł do Raciborza pewien tutejszy baron. To znalezisko było prezentem dla jego narzeczonej. Niestety kobieta nie zareagowała zbyt entuzjastycznie - wyjaśniła reporterka Dagmara Kowalczyk. - Baron podarował mumię na początku pewnemu gimnazjum, później mumia trafiła do raciborskiego muzeum - dodała.
Zabalsamowane ciało należy do młodej kobiety Dżed-Amonet-ius-anch. - Po przebadaniu wszystkich napisów hieroglificznych, które znajdują się na sarkofagach i na kartonażu można się dowiedzieć, że (...) tytułowano ją "panią domu". Tytuł ten otrzymywała najważniejsza kobieta w domu - wyjaśnił Romuald Turakiewicz.
Kim była Dżed-Amonet-ius-anch?
Przeprowadzenie badań umożliwiło zespołowi wizualizację twarzy mumii, która żyła około 2800 lat temu. - To były czasy 22. dynastii, już po nowym państwie - wyjaśnił archeolog. Udało się także zrekonstruować twarz kobiety. - Dokonano szczegółowych badań tomograficznych i rezonansowych. Te metody pomogły prześwietlić ciało, w doskonały sposób uzyskano obraz całego kośćca i wszystkich tkanek - dodał Romuald Turakiewicz.
Co jeszcze wiemy o mumii? - Była matką. Być może rodziła dwukrotnie lub jednokrotnie. Zmarła w wieku około 25 lat i miała 163 cm wzrostu - powiedział muzeolog. Zespół Romualda Turakiewicza pracuje nad odtworzeniem całego wyglądu mumii. - Prace prowadzone są nie tylko nad mumią, ale poddane badaniom zostały też sarkofagi i kartonaż - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN