Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Nowelizacja prawa bankowego. Jakie zmiany chce wprowadzić ministerstwo?
W środę, 30 kwietnia, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji prawa bankowego. Opisane w dokumencie zmiany mają umożliwić szybsze zamykanie tzw. rachunków uśpionych i ułatwić dostęp do środków spadkobiercom, a także ograniczyć ryzyko ich wypłaty na rzecz osób nieuprawnionych.
Zgodnie z projektem, jeśli w ciągu pięciu lat od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku nie odnotowano żadnej aktywności, bank będzie zobowiązany do sprawdzenia w rejestrze PESEL, czy posiadacz rachunku nadal żyje.
Jeżeli nie - bank uzyska również informację o dacie jego zgonu, co pozwoli na rozpoczęcie procedury zakończenia umowy rachunku i wypłaty środków osobom uprawnionym.
Zmiany w prawie bankowym. Kiedy wejdą w życie?
Nowe przepisy przewidują także, że bank nie będzie musiał występować o dane z rejestru PESEL, jeśli klient posiada więcej niż jeden rachunek, a przynajmniej jeden z nich był aktywny w ostatnich pięciu latach. Taka sama zasada ma obowiązywać w przypadku rachunków zawartych na czas oznaczony. Projekt zakłada również uproszczenie procedur sprawozdawczych - banki zostaną zwolnione z obowiązku przekazywania informacji zbiorczych dotyczących rachunków wygasłych lub rozwiązanych, wobec których upłynął okres archiwizacji dokumentacji.
Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Zobacz także:
- To ostatnie dni na ważne przelewy. KIR: "Warto zlecić"
- Ile kosztują polskie truskawki? Cena szokuje
- To ostatni dzwonek na złożenie deklaracji PIT. Tego terminu lepiej nie przegapić
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ultramarine5/Getty Images