Latem często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, korzystamy też z możliwości orzeźwienia się chłodnym powietrzem w samochodzie czy samolocie. Klimatyzacja, choć bardzo przydaje się podczas upałów, może wywierać negatywny wpływ na naszą skórę. Jak poradzić sobie z przesuszoną i podrażnioną przez nią cerą?
Wielu rodziców może się zastanawiać, czy trzeba kąpać dzieci każdego dnia. Okazuje się, że nadgorliwi w kwestii higieny opiekunowie mogą maluchom bardziej zaszkodzić niż pomóc. O tym, jak często należy myć niemowlaki i kilkulatki, rozmawialiśmy z dermatologiem Zbigniew Sawką.
Hotelowe ręczniki od zawsze były tematem wielu sporów. Podczas gdy jedni zawsze jeżdżą na wakacje ze swoim kompletem, inni zdają się na to, co przygotuje obiekt noclegowy. Czy jest to bezpieczne dla naszej skóry i zdrowia? Temat ten przybliżyła nam lek. Katarzyna Zakrzewska, dermatolog.
Lato to czas, kiedy część z nas decyduje się na zrobienie sobie tatuażu z henny. Czy tego rodzaju zdobienia na skórze są bezpieczne? Zapytaliśmy o to dr Joannę Czuwarę, dermatolożkę.
Dla niektórych miłość do opalenizny staje się chorobliwa. Nadmiar ekspozycji na słońce, wizyty na solarium kilka razy w tygodniu i zapominanie o filtrach, byle tylko być pięknie opalonym, budzi poważne wątpliwości ekspertów. Fani opalania to bardzo często także osoby, które doświadczają tzw. tanoreksji, czyli zaburzeń osobowości wynikających z kultu własnego ciała. Monika przez cztery lata opalała się codziennie, by wyglądać szczuplej.
Słońce ostatnio nie daje o sobie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło skorzystać z jego promieni. Jednak nie wszystkim może to wyjść na dobre. Z opalania powinni zrezygnować ci, którzy niedawno przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Jak długo trzeba się powstrzymać? Dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniają dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej oraz dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a my coraz chętniej korzystamy z pięknej pogody. Gdy zdecydowanie więcej czasu spędzamy na zewnątrz, warto odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę. Jak wiadomo, promienie słoneczne dosięgają nas nie tylko wtedy, gdy się opalamy. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem z domu używać odpowiednich kramów z filtrem. Jak je wybrać? Na to pytanie odpowiedziała nam dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej.
Wiele osób nie wyobraża sobie kąpieli bez użycia gąbki. Tymczasem okazuje się, że mycie się tego rodzaju myjkami wcale nie jest higieniczne. Dlaczego? Zapytaliśmy o to dermatologa, Łukasza Preibisza.
Przez wiele lat botoks cieszył się złą sławą na całym świecie za sprawą nadmiernie ostrzykniętych celebrytek, które pod jego wpływem utraciły mimikę. Okazuje się jednak, że iniekcja toksyny botulinowej ma także wiele zalet. O nich w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog i ekspertka medycyny estetycznej.
Przed nami majówka. Długi weekend to tradycyjnie czas relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Upałów nie będzie, ale w niektórych częściach kraju synoptycy zapowiadają słoneczną aurę, co umożliwi pierwsze w tym sezonie opalanie. Majowe słońce wprawdzie nie operuje tak mocno jak latem, jednak warto z niego korzystać rozsądnie, o czym przypomina Aldona Maciąg, specjalistka dermatologii.
Siwienie włosów jest naturalnym procesem, występującym u osób po 30-40 roku życia. A co jeśli siwe pasma pojawiają się już u dzieci? Co to oznacza? Czy jest to sygnał choroby, a może niedoboru witamin? O przyczynach opowiedziała nam dermatolog dziecięca Monika Rogala.
Co na zajady pomaga najbardziej? Lekarze zalecają przede wszystkim maści z witaminami z grupy B, witaminą C i pantenolem. Według niektórych sprawdza się także maść cynkowa. Czasami jednak trzeba sięgnąć po antybiotyk. Nie wszystko, co jest dobre na zajady u jednej osoby, sprawdzi się u drugiej.
Wiele noworodków przychodzi na świat ze znamionami na ciele. Rodzice zastanawiają się, czy trzeba je usuwać. Różnorakie plamy pojawiają się jednak także w trakcie dorastania, a nawet u dorosłych. Na które należy zwracać szczególną uwagę? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dermatolog Irena Walecka.
Gdy nasza skóra traci witalność albo pojawiają się na niej trądzik czy zmarszczki, zaczynamy szukać specyfików, które mogą jej pomóc. Okazuje się, że problem może mieć źródło we wnętrzu. Emocje, samopoczucie i stres odbijają się bowiem na twarzy. Jak radzić sobie z niedoskonałościami cery? O tym mówił w naszym programie dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog.
Przyszła jesień, a wraz z nią nowe kosmetyczne możliwości. O tym, który moment jest najlepszy na zastosowanie kwasów opowiedział ekspert, dr Łukasz Preibsz. Czy można z nimi "przedobrzyć"?
Skończyły się wakacje, a więc i czas intensywnej ekspozycji na słońce. Teraz warto udać się do lekarza, który sprawdzi występujące na skórze znamiona. Dzięki kontrolnej wizycie można w porę wykryć ewentualnego czerniaka. Do badań zachęcał w naszym programie dermatolog dr Marcin Ambroziak.
Wakacje to czas, kiedy chętnie wystawiamy się na słońce. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem. Jest on jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Co warto o nim wiedzieć?
Znana od dziesięcioleci maść ichtiolowa do dziś znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zmian ropnych na skórze. Jest tania i łatwa w użyciu, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dla kogo i w jakich sytuacjach jest wskazana, a kiedy nie powinno się jej stosować? O tym mówił nam dermatolog Łukasz Preibisz.
Kim Kardashian przyznała się do łuszczycy już kilka lat temu. Celebrytka twierdzi, że choroby nie widać na jej ciele ze względu na opaleniznę. Niestety w ostatnim czasie problem się pogłębił. Łuszczyca zaatakowała również twarz Kim Kardashian.
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wymaga właściwej pielęgnacji. Jak więc o nią dbać? Należy ją nawilżać, czy raczej natłuszczać? Czy kremem do twarzy można smarować powieki? Jakie zabiegi pomogą nam pozbyć się kurzych łapek, worków pod oczami i nadmiaru skóry na powiekach? Czy maść na hemoroidy rzeczywiście likwiduje obrzęki wokół oczu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dermatolog i lekarz medycyny estetycznej dr Marcin Ambroziak.
Z każdym rokiem rośnie liczba osób uczulonych na słońce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr hab. n. med. Irenę Walecką, aby zapytać ją, jakie są przyczyny i objawy tej alergii oraz jak sobie z nią radzić.
Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć odmienny kształt, wielkość i zabarwienie. Znamiona. Czy każde znamię jest niebezpieczne i należy je usuwać? Jak chronić je przed słońcem? I jak często powinniśmy znamiona sprawdzać u dermatologa? O znamionach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.
Około 5 procent populacji ma problem z patologiczną nadmierną potliwością. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Czy można sobie pomóc dietą? Mówił o tym w Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
Kourtney Kardashian wybrała się na amerykański Kapitol, aby z kongresmenami dyskutować na temat prawa, które zabroniłoby stosowania niebezpiecznej chemii w kosmetykach sprzedawanych w USA. Czy kosmetyki amerykańskie różnią się pod względem składu od tych dostępnych w Polsce? Ile substancji chemicznych jest zabronionych w Unii Europejskiej, a ile w Stanach Zjednoczonych? Czy tańszy kosmetyk jest gorszy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dermatologa dra Marcina Ambroziaka. Czy nasz gość jest za kosmetykami z naturalnych składników?
Na dachu studia Dzień Dobry TVN gościliśmy dermatologa dr Marcina Ambroziaka, z którym rozmawialiśmy na temat szkodliwego działania promieni słonecznych. Skóra po zimie nie jest gotowa na przyjęcie słońca. Jak powinniśmy ją chronić? Czy wczesne, wiosenne słońce jest tak samo szkodliwe, jak to letnie?
Dermografizm to jedna z odmian pokrzywki. Każdy silniejszy dotyk czy ucisk powoduje, że na skórze chorego pojawia się wyraźny ślad. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Łukasza Preibisza, aby zapytać, jakie są rodzaje pokrzywki dermograficznej, czym się ją leczy i czy te zmiany alergiczne mogą wystąpić pod wpływem stresu.
Od dzisiaj nie można reklamować i promować solariów, a korzystać z nich mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Ograniczenia te wprowadzono ze względu na szkodliwość emitowanych przez lampy promieni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa dra Marcina Ambroziaka, aby zapytać o wpływ solariów na skórę. Czy jest bezpieczna dawka solarium?
Michelle Mitchell jest prawdziwą sensacją internetu. Vlgerka z czegoś co sama przez długi czas uznawała za wstydliwą wadę zrobiła sposób na życie. W krótkich filmikach pokazuje, jak za pomocą makijażu zamaskować niedoskonałości skóry i dzięki temu czuć się pięknie. Jak to się wszystko zaczęło? W jaki sposób dziewczyna reagowała na nieprzychylne komentarze dotyczące jej cery? O swoich problemach ze skórą i misji Michelle powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Gabi Drzewieckiej. Vloferka pokazała również, jak w krótkim czasie wykonać dzienny makijaż, dzięki któremu można ukryć blizny po trądziku.
Ponoć, po jego metamorfozie, znajomi już go nie rozpoznają. Dziennikarz Rafał Bryndal nie ma już swojego charakterystycznego, ogromnego, zaczerwienionego nosa. Pomógł mu w tym dermatolog Łukasz Preibisz. Na jaką chorobę cierpiał Rafał Bryndal? Czy przeszedł operację plastyczną? Czy nie żałuje jednak, że pozbawił się wielkiego nosa, który był jego znakiem rozpoznawczym? Czy czuje się szczęśliwszy? O tym Rafał Bryndal opowiedział w Dzień Dobry TVN. Towarzyszył mu dermatolog Łukasz Preibisz.
Trądzik kojarzy się z nastolatkami. Jednak problem ten dotyczy także dorosłych. Co go wywołuje? Jak go leczyć? Jakie są skutki uboczne leków na trądzik? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.