Naród Wet’suwet’en heroicznie broni swojej ziemi przed kanadyjskim rządem i koncernami paliwowymi. Tę walkę udokumentowano w filmie„Yintah”. O co dokładnie walczą mieszkańcy? Dlaczego obrona ich ziemi i wody może uratować świat? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Wet’suwet’en Chief Woos (wódz Woos).
- Fundacja WWF Polska przyzna nagrodę specjalną podczas festiwalu Millenium Docs.
- Trafi ona do rdzennych mieszkańców i mieszkanek Narodu Wet’suwet’en, których heroiczna obrona swojego terytorium przed koncernami paliwowymi i kanadyjskim rządem.
- Naród Wet’suwet’en Chief Woos walczy o przyszłość następnych pokoleń, szczególnie o otoczenie i środowisko.
Fundacja WWF Polska, z okazji 25-lecia organizacji w Polsce, przyzna nagrodę specjalną podczas festiwalu Millenium Docs. Trafi ona do rdzennych mieszkańców i mieszkanek Narodu Wet’suwet’en, których heroiczna obrona swojego terytorium przed koncernami paliwowymi i kanadyjskim rządem została uwieczniona w filmie "Yintah".
W studiu Dzień Dobry TVN Wet’suwet’en Chief Woos (wódz Woos) opowiedział widzom, o co dokładnie walczą mieszkańcy. - Walczymy o przyszłość następnych pokoleń, szczególnie o otoczenie, środowisko, w którym będą żyli. Chcemy ocalić wodę, ryby, a więc łososie, które pływają w tej rzece i walczymy o nasz styl życia - tłumaczył.
Heroiczna walka rdzennych mieszkańców
Czy Kanada uznaje prawa narodu Wet'suwet'en tj. ziemi? - My nigdy nie oddaliśmy naszej ziemi. Nigdy nie podpisaliśmy żadnej umowy z rządem kanadyjskim, to jest nadal nasza ziemia - powiedział gość Dzień Dobry TVN. - To jest rząd w połączeniu z wielkim przemysłem. Oni chcą uzyskać dostęp do zasobów, do bogactw naturalnych, do wszystkiego, co można wydobywać z naszych terenów - zaznaczył.
Mieszkańcy Wet'suwet'en wierzą, że ochrona rzeki pozwoli im także dbać o przyszłość całego świata. - My wierzymy, że ważne jest, aby chronić ziemię, wodę, bo w ten sposób chronimy wszystkich, nie tylko naród Wet'suwet'en, ale wszystkich ludzi, a wręcz cały świat. Bo wszystko jest połączone - tłumaczył wódz.
- To dla nas bardzo ważna rzeka. Jest to woda krystalicznie czysta, tam pływają łososie, węgorze, oczywiście także inne gatunki ryb i wiele zwierząt zależy od tej wody - dodał.
Czym codzienność narodu Wet'suwet'en różni się od naszej? - Można naprawdę bardzo to uwidocznić poprzez różnicę otoczenia, środowiska, czystego powietrza, pewnej swobody, braku elektroniki, a więc mniej stresu, obaw. Żyjemy zgodnie z systemem natury, z rzeką, ze zwierzętami - podsumował gość.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- 10-latka z Bangladeszu pracuje w garbarni. "Dzieci są narażone na działanie silnych chemikaliów"
- Brutalne okaleczenie i ślub przed 10. rokiem życia. Mroczna historia wywołała łzy u Doroty Wellman
- Dramat dziewczynek w Dolinie Omo. "Cierpią od pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: EastNews/Anita Walczewska