Jedzenie po świętach – nie wyrzucaj, dziel się
Co roku przed świętami wiele osób popełnia dokładnie ten sam błąd – przygotowuje zdecydowanie za dużo dań. W konsekwencji po rodzinnym spotkaniu zostaje jeszcze mnóstwo sałatek, mięs i słodkich wypieków. Co z nimi zrobić? Jednym rozwiązaniem jest mrożenie, drugim dzielenie się posiłkiem. W wielu miastach i wioskach powstają tzw. jadłodzielnie.
- Żeby ta żywność się nie zmarnowała i po świętach ktoś inny mógł z niej skorzystać. Nasze jadłodzielnie funkcjonują przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są kontrolowane i monitorowane. Żywność znika ekspresowo. Wszyscy możemy korzystać, to jest tak zwana wymiana sąsiedzka - wyjaśniał Adam Klacka, wiceprezes fundacji Piastun.
Przed skorzystaniem z jadłodzielni warto jednak zapoznać się z regulaminem. Istnieją bowiem miejsca, które mają pewne ograniczenia. Jednym z nich jest zakaz pozostawiania surowych produktów.
- Na każdej z naszych jadłodzielni wszystko jest jasno opisane, żeby każdy wiedział, co można przynieść, a czego nie. Nie można zostawić czegoś surowego, bo obawiamy się, że to może być nie do końca świeże. Poza tym można przynieść wszystko, można włożyć też suche produkty. Kasze, makarony, cukier, chleb - wyliczała Sandra Przednowek-Zając, prezeska fundacji Piastun.
Aplikacja do dzielenia się jedzeniem
Niedawno powstała też polska aplikacja, dzięki której w prosty sposób możemy dzielić się jedzeniem.
- Kiedy zaczynaliśmy tworzyć aplikację, naszym głównym celem było stworzenie właśnie takiej przestrzeni, która pozwala nam, żeby każdy użytkownik był zarówno potencjalnym dawcą, jak i potencjalnym odbiorcą. Chcieliśmy wykorzystać te wszystkie rzeczy, które mamy już dzisiaj na tych grupach foodsharingowych, czyli możliwość po prostu wystawienia w formie ogłoszenia, ale jednocześnie wykorzystanie mapy, możliwość rezerwacji – tłumaczył Kacper Balawajder, twórca aplikacji.
Aplikacja została stworzona w taki sposób, by przynosić nas bezpośrednio z ogłoszenia, które oglądamy, do czatu. Możemy więc umówić się z osobą, która będzie od nas odbierała, albo będzie nam oddawała żywność i dokładnie ustalić, gdzie, kiedy i o której godzinie nastąpi wymiana żywności. Jeśli zaś chcemy umieścić nasz posiłek w aplikacji, wystarczy tylko zrobić zdjęcie i opisać produkt.
- Dajemy użytkownikom tę szansę na to, żeby się przede wszystkim poznali. W aplikacji użytkownicy mogą filtrować, mogą wyszukiwać tego, czego aktualnie potrzebują. Taką przewodnią ideą aplikacji jest to, żeby przede wszystkim ograniczyć marnowanie żywności, a zaraz za tym, żeby pomóc tym, którzy nie mają na co dzień możliwości ciepłego posiłku – podsumował twórca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
- Sałatka jarzynowa od Magdy Gessler. Poznaj rodzinny smak Gesslerów na święta
- "Rozkoszny" ma swój patent na sałatkę jarzynową. Spróbuj, a już nigdy nie zrobisz jej inaczej
- Ten trik pozwoli zaoszczędzić na drogim urządzeniu i sprawi, że kawa będzie jak od baristy
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: M. Ziemlińska-Mazurek, S. Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN