Rzeźby Tomasza Górnickiego
Tomasz Górnicki jest absolwentem Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. W swojej twórczości sięga zarówno po monumentalną skalę, jak i małe, intymne formy, inspirowane codziennymi sytuacjami. Wystawiał już prace w Los Angeles, Nowym Jorku, Cannes czy Berlinie. Zasłynął instalowaniem swoich dzieł w przestrzeniach publicznych, w miejscach, w których odbiorca nie był na nie przygotowany. Jego największa rzeźba ma aż 14 metrów - jest to lew w Gdańsku. Co pozostaje w świadomości odbiorców po styku z jego twórczością?
- Mam nadzieję, że emocje, bo to jest to, na czym ja pracuje, to jest to, co chcę przekazać. To są z reguły intymne dosyć tematy, którymi ja chcę się podzielić, ale też widzę, że często są na tyle uniwersalne, że też jak kropla drążą jakiś kanał w czyichś wspomnieniach - mówił Tomasz Górnicki w Dzień Dobry TVN.
Tomasz Górnicki o swojej twórczości
Jak stwierdził Andrzej Pągowski, Tomasz Górnicki jest "młody, zdolny i utalentowany, a swoim dorobkiem mógłby obdzielić wielu artystów". Stworzył już bowiem kilkaset rzeźb w różnych mediach. Stara się nie zamykać w figuratywnym rzeźbiarstwie z brązu, dlatego też działa w stali czy kamieniu. Zdradził, że "szuka bardzo różnych środków wyrazu". W jego pracach obecne są kobiety, ale również mężczyźni i dzieci. Okazuje się, że nie są to przypadkowe osoby.
- Jeżeli jest to modelka, to jest to moja żona, jeżeli jest to dziecko, to jest to jeden z dwóch moich synów, a model męski to ja. Biorę na tapet jakiś gest ciała, jakiś gest zrobiony przez moją małżonkę i zaczynam dopiero pracować. (...) Zauważyłem, że dużo prac mam na temat czasu i upływu czasu. (...) Ta moja praca rzeźbiarska jest taką formą pisania pamiętnika, tylko w postaci obiektów 3-wymiarowych - dodał Tomasz Górnicki w naszym programie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyjątkowa galeria sztuki współczesnej w Krakowie. "Mamy się czym pochwalić"
- Utalentowane polskie artystki w Paryżu w XIX i XX wieku. "Niektórym wiodło się bardzo źle"
- Tworzy figurki aniołów i zaraża pasją innych. "To jest taki balsam dla duszy"
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Miłka Fijałkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN