Porady

W szale przedświątecznych zakupów łatwo o kontuzję. Sprawdź, na co musisz uważać

Porady

Przed nami ostatni weekend przed świętami, który co roku nieodłącznie wiąże się z zakupami. Wszyscy ruszą do sklepów, by zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, a zapominalscy będą szukać prezentów pod choinkę. Jak zachowywać się w lokalach handlowych, by uniknąć zarówno zakażania COVID-19, jak i kontuzji od dźwigania? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym dr Tomasz Karauda oraz trener Dariusz Brzeziński.

Jak zadbać o siebie podczas zakupów?

Wszyscy teraz na ostatnią chwilę robimy zakupy, ale także sprzątamy czy przenosimy meble, co jest ogromnym wyzwaniem dla naszego kręgosłupa. Tylko jeżeli zakupy są małe, to nie są groźne. Choć strongmani noszą ciężary nawet po 500 kg, nie jest tak, że wszyscy możemy sobie pozwolić na chodzenie z ciężkimi zakupami. Wszystko przez to, że gdy nie ruszamy się na co dzień, mamy zbyt stały odcinek lędźwiowy.

- Nie rozciągamy się i to powoduje - jak jeszcze mamy taki tryb siedzący - że łatwo zrobić sobie kontuzję - powiedział trener Dariusz Brzeziński.

Taka kontuzja może nas wyłączyć z normalnego życia od dwóch tygodni do nawet miesiąca. Jak więc nosić zakupy, by nie zrobiły nam krzywdy?

- Warto jest podnosić zawsze symetrycznie, w dwie ręce najlepiej jest złapać - doradził Mistrz Polski w Fitnessie Sylwetkowym.

Specjalista podkreślił także, że ważne jest, by podnosić zakupy utrzymując ciężar ciała na piętach i mając ściągnięte łopatki. Poza odpowiednim ruchem dobrze byłoby również się rozgrzać, jeśli wiemy, że czeka nas trochę noszenia.

Z kolei jak już nabawiliśmy się kontuzji, należy stosować maści, które mają związki przeciwzapalne.

- One są bez recepty, więc są w 100 proc. bezpieczne - powiedział Dariusz Brzeziński.

Zakupowy savoir vivre w dobie pandemii

Dr Tomasz Karauda wyznał, że lekarze patrzą z niemałym niepokojem na wizję przedświątecznych zakupów. Boją się, że duże zgromadzenia ludzi spowodują znaczny wzrost zakażeń koronawirusem.

- Może wybierzmy te godziny, w których jest najmniej ludzi. Wiemy, że sklepy są otwarte dzisiaj do późnych godzin, właśnie po to, żeby rozrzedzić tłum - podpowiedział doktor z oddziału chorób płuc szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Doradził, żeby wyrzekać się rzeczy, które nie są niezbędne. Jego rodzina np. zrezygnowała z tegorocznych prezentów pod choinkę. Dzięki temu wszyscy najbliżsi lekarza mniej czasu spędzą w sklepach, poszukując odpowiednich rzeczy.

- Może w tym roku po prostu postawmy na to, żeby być blisko siebie, być razem - mówił specjalista.

Dr Tomasz Karauda w naszym programie zwrócił także uwagę na zwyczaj, że zakupy świąteczne ludzie robili wspólnie, całymi rodzinami. Tym razem jednak należy się tego wystrzegać.

- Jeżeli możemy jakiś apel do seniorów skierować, to żeby korzystali z tych przede wszystkim godzin, które są przeznaczone dla nich. (...) Jeżeli decydujemy się na jakieś zakupy, to może wybierzmy spośród rodziny najmłodszą osobę, zróbmy listę zakupów, niech pójdzie sama, niech będzie w kontakcie telefonicznym z resztą osób. Nie idźmy całymi rodzinami. Nie spędzajmy tego czasu w dużych grupach - zaapelował lekarz.

Doradził również, by zaplanować dobrze zakupy i przede wszystkim - robić je pojedynczo, a w lokalach handlowych przestrzegać wymogów inspektoratu sanitarnego.

- Będąc w sklepie - dystans, maseczka, dezynfekcja. Pamiętajmy, że ten dystans obowiązuje również w kolejce - podkreślił dr Tomasz Karauda.

Najbezpieczniejsza maseczka

W Dzień Dobry TVN lekarz wspomniał także o maseczkach oznaczonych symbolem FFP3, które najbardziej chronią przed zakażeniem. Choć zdecydowanie ciężej się w nich oddycha, dzięki specjalistycznym filtrom bardziej nas ochronią.

- Jeżeli idziemy gdzieś tam do lasu, możemy zwykłą maseczkę założyć. (...) Natomiast jeżeli mamy iść w miejsca, gdzie jest dużo ludzi, gdzie mamy duże narażenie na to, że możemy się zakazić, załóżmy właśnie taką maskę - doradził dr Tomasz Karauda.

Jak zachowywać się podczas przedświątecznych zakupów? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości