Porady

Czy jadąc rowerem trzeba mieć maseczkę na twarzy? Prawnik wyjaśnia

Porady

Mimo że za oknem coraz zimniej, wiele osób nadal korzysta z rowerów. Część z nich wybiera jednoślad, aby nie narażać się na zakażenie, do którego może dojść w środkach transportu miejskiego. Pojawia się więc pytanie, czy jadąc na rowerze, należy mieć maseczkę na twarzy? Czy są miejsca, gdzie osłony nie są obowiązkowe?

Jazda na rowerze - jakie obostrzenia?

Z powodu rosnącej krzywej zakażeń koronawirusem polski rząd zdecydował się na wprowadzenie wielu obostrzeń, które mają pomóc ją spłaszczyć. Wśród nakazów znalazł się obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, który dotyczy także rowerzystów.

Jedynym wyjątkiem są tereny zielone wskazane w rozporządzeniu. Są to m.in. parki, skwery, zieleńce czy lasy

- wyjaśniła adwokat, Eliza Kuna.

Odstępstwem od zasady zakrywania ust są osoby jadące na rowerze w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, w przypadku sędziego lub trenera.

Obostrzenia w czerwonej strefie

Od soboty, 24 października 2002 r. cała Polska znajduje się w czerwonej strefie.

Gastronomia

Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania przez najbliższe dwa tygodnie tylko na wynos.

Szkoła, młodzież i dzieci

Nauka zdalna. Od poniedziałku, 26 października, w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie. Młodzież może wychodzić na zewnątrz w godzinach od 8.00 do 16.00 tylko pod opieką dorosłego. Przedszkola działać będą normalnie.

Wydarzenia sportowe i kulturalne

Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne z maksymalnym udziałem 25 proc. publiczności.

Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos. Sanatoria, podobnie jak na początku epidemii, zostały zamknięte.

Sklepy

Jednocześnie w sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych - powyżej 100 m kw. - jeden na 15 m kw. Nadal obowiązują w dni powszednie tzw. godziny dla seniora. W sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz na poczcie w godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60 lat. We wszystkich placówkach handlowych należy nosić maseczkę. Sklepy muszą udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Komunikacja miejska

W autobusach i tramwajach podróżować może jedynie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Spotkania

Wszelkie spotkania, zebrania, imprezy oraz zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób. W większej grupie mogą spotykać się tylko osoby, które mieszkają razem lub robią to w celach zawodowych.

Seniorzy

Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy.

Uroczystości religijne

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos. Taki obowiązek dotyczy też przestrzeni publicznej m.in. ulic, placów, cmentarzy, promenad, bulwarów, środków komunikacji.

Masz pytanie dotyczące koronawirusa i pandemii? Zadaj je naszym ekspertom.

>>> Zobacz także:

Jak zbić gorączkę? Czy gorączka covidowa jest inna? Wyjaśnia lekarz

Zmiany w godzinach dla seniorów. Czego dotyczą?

Lekarze proszą ozdrowieńców o oddawanie osocza. Dorota Gardias: "Ja na pewno to zrobię"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości