Styl życia

Żyjemy w technologicznej bańce. "Brak prywatności sprawił, że nie umiemy nawiązywać relacji"

Styl życia

Technologia sprawiła, że żyjemy w zamkniętych bańkach, które kreują algorytmy. Aż 70 proc. społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy. O tym, jak rozwój techniki wpływa na ludzi i ich relacje opowiedziała Natalia Hatalska, autorka książki "Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?".

Czy technologia może zniszczyć człowieka?

Natalia Hatalska jest analityczką trendów, autorką bloga hatalska.com i bestsellerowej książki "Cząstki przyciągania". W 2016 roku powołała do życia instytut badań nad przyszłością infuture.institute, który definiuje najważniejsze trendy i przewidując ich konsekwencje. Jej najnowsza publikacja porusza temat technologii i zagrożeń, które są z nią związane.

Jednym z nich jest całkowity brak prywatności. Jest to cena, którą współczesny człowiek zapłacił za wygodę i swobodny dostęp do nowoczesnych rozwiązań.

- Wystarczy wziąć pod uwagę serwisy streamingowe i społecznościowe. 80 proc. filmów, które oglądamy, to nie jest nasz wybór, tylko opiera się o rekomendację - wyjaśnia Natalia Hatalska. - Algorytm dobiera nam filmy na podstawie wcześniejszego zachowania. I pewnie można byłoby powiedzieć: "OK, to mi oszczędza czas i ułatwia życie", ale tak naprawdę to zagrożenie, bo zamyka nas w bańce informacyjnej. Nie docierają do nas treści, które mogłyby dotrzeć i nie widzimy obiektywnego świata - podkreśla.

Technologie a relacje międzyludzkie

Od czasu pojawienia się komputera podnoszą się krytyczne głosy sugerujące, że wirtualna rzeczywistość jest zagrożeniem dla relacji społecznych. Pomimo niewątpliwych plusów, technologia niesie za sobą widmo dezinformacji, manipulacji oraz samotności.

- Utraciliśmy prywatność na skutek tego, że jesteśmy cały czas monitorowani i śledzeni, ale też sami ja oddajemy, bo jak spojrzymy na to, co zamieszczamy w mediach społecznościowych, to my jej dzisiaj nie mamy - stwierdza ekspertka. - Moja diagnoza jest taka, że brak prywatności wpłynął na nasze poczucie osamotnienia i to, że nie potrafimy nawiązywać relacji. Bo na czym polega bliska relacja z drugim człowiekiem? Że ja mu mówię coś bardzo intymnego o sobie, budujemy tę relację w czasie. W momencie, w którym wszystko o sobie wiemy, nie mamy możliwości zbudowania relacji i stajemy się zatomizowanymi jednostkami - podsumowała.

Natalia Hatalska dzisiejszą rzeczywistość porównała również do klatki Skinnera. Podczas tego eksperymentu naukowiec operował specjalnym pojemnikiem, w którym umieszczone były szczury. Zwierzęta po pewnym czasie nabrały przekonania, że działanie klatki jest uzależnione od ich zachowania. W rzeczywistości było ono wyłącznie kwestią decyzji prowadzącego eksperyment.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości