Hobby

Współczesny alchemik przenosi się w czasie do średniowiecznej apteki. "To praca, ale w pierwszej kolejności pasja"

Hobby

Aktualizacja:

Michał Szymański uprawia archeologię eksperymentalną. Przebiera się w średniowieczne stroje i organizuje żywe lekcje historii. Poznajcie współczesnego alchemika, który swoją pasję przekuł w pracę.

Michał Szymański - współczesny alchemik

Michał Szymański z Sieradza jest pasjonatem historii, archeologiem i… alchemikiem. Nie ma jednak ani szklanej kuli ani spiczastego kapelusza, z którego wychodzą króliki. Natomiast posiada całą kolekcję historycznych moździerzy i puszek aptecznych.

Mężczyzna na co dzień przesiaduje w jednej z kamienic w Sieradzu, gdzie od początku XIX wieku nieprzerwanie istniała apteka. Sto lat temu pracował w niej pradziadek archeologa, a teraz pasjonat historii prowadzi w niej Pracownię Alchemika.

- Robi to prawie 10 lat i ta pracownia alchemika jest częścią jego życia. Jest to jego praca, ale w pierwszej kolejności jest to pasja - mówiła Joanna Włochacz, partnerka Michała.

Pracownia Alchemika w Sieradzu

Współczesny alchemik organizuje warsztaty. Wraz ze swoimi odbiorcami przenosi się w czasie do średniowiecznej apteki – dawnej pracowni alchemicznej. Razem odkrywają sposoby destylowania olejków eterycznych i tworzą ekstrakty ziołowe.

- Warsztatom towarzyszą fajne emocje. Przede wszystkim skupienie i ciekawość, co z tego wszystkiego wyniknie, jaki będzie efekt końcowy - tłumaczył Adam Hajduk, kolega Michała.

Ponadto szafa alchemika to prawdziwy wehikuł czasu.

- Aby odtwarzać alchemika średniowiecznego, uszyłem ubiór z XIV wieku, który składa się z luźnej szaty wełnianej, zupełnie innej od ubrania noszonego w kolejnych latach. (...) Najbardziej charakterystyczny strój, który wiążę się z dawną medycyną, to kostium lekarski. Służył odizolowaniu lekarza lub sanitariusza od morowego powietrza, które otaczało go z zewnątrz – wyjaśnił Michał Szymański.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Drugie życie krasnali ogrodowych. Pani Joanna stworzyła dla nich wyjątkowe miejsce

Rolkarze z Tarnowskich Gór mistrzami świata. Dla punktów bonusowych trener zrobił sobie tatuaż

Zapalony kolekcjoner - pan Jarosław zbiera zapalniczki. Która jest najstarsza?

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Pozostałe wiadomości