Styl Życia

Zapalony kolekcjoner - pan Jarosław zbiera zapalniczki. Która jest najstarsza?

Styl Życia

Zapalony kolekcjoner - pan Jarosław zbiera zapalniczki. Która jest najstarsza?

Pan Jarosław ma nietuzinkowe hobby. Zbiera zapalniczki. Jego kolekcja liczy już ponad 500 modeli. Najstarszy eksponat powstał jeszcze przed wojną. Nie ma dwóch takich samych - kunsztem wykończenia i kreatywną formą charakteryzują się zwłaszcza zapalniczki gabinetowe. W kolekcji doliczymy się także tych powstałych z łusek pocisków, tych o kształtach armaty lub latarni. Znajdzie się nawet sedes. Skąd u pana Jarosława wzięła się taka pasja? 

Zapalniczki z Rybnika

W Rybniku znajdziemy zapalniczki, o których się filozofom nie śniło: są zwierzaki, fajki, samochody, zapalniczki grające, gitara. Wiele z nich najpewniej niejedno widziało w swoim "życiu". W kolekcji pana Jarosława znajdują się bowiem wojenne weteranki. Jedna z nich ma na sobie wyrytą dedykację po niemiecku. 

- To od jednego żołnierza dla drugiego, od kolegi dla kolegi - wyjaśnia kolekcjoner. 

Równie tajemnicza okazuje się zapalniczka dla szpiega. Pan Jarosław rozkłada ją dla nas, by pokazać, co kryje się w środku: 

- Wewnątrz kryje się pojemniczek na jakąś substancję niewiadomego pochodzenia - wyjaśnia. 

W kolekcji królują jednak przede wszystkim zapalniczki gabinetowe - zdobniejsze, o bardziej oryginalnych kształtach. Jedna z nich wyglądem przypomina miedziany sedes. To równocześnie chyba najbardziej ulubiona zapalniczka pana Jarosława. 

Nietuzinkowe hobby - kolekcjonowanie zapalniczek

Znaczki tak, ale stare zapalniczki? Nie jest to dość popularne hobby. W przypadku pana Jarosława wydaje się być jednak naturalnym etapem, czymś, co wyniósł z dzieciństwa: 

- Mój tata zajmował się naprawą zegarków. Coś podobnego w tym jest, że tak powiem: naprawa małych rzeczy - mówi.

Historia jego kolekcji ma początek w latach 90-tych, gdy zaczął zajmować się naprawą zapalniczek dla przyjaciół. Później szukał ich na targach staroci. Jego zbiór zaczął się stopniowo rozrastać. Przyjrzyj się dokładniej wybranym modelom - zobacz materiał wideo. Kto by pomyślał, że zapalniczki mogą wyglądać jak małe dzieła sztuki? 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też: 

Nauka gry na bębnach afrykańskich. Jak z wyzwaniem poradziły sobie nasze prowadzące?

Ewa Błaszczyk opowiedziała o postępach w leczeniu córki: "Wszystko może się zdarzyć w każdej chwili"

Serena Williams wspiera Meghan Markle. "Sama znam przypadki seksizmu i rasizmu, których celem jest nas złamać"

Reporter: Dagmara Kowalczyk
Co sądzisz o tym artykule?
66
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0