Ogrodowe krasnale przeprowadziły się do lasu
Kilkanaście lat temu krasnale ogrodowe cieszyły się w Polsce bardzo dużą popularnością. Dziś coraz mniej osób decyduje się na tego typu ozdoby. Co zrobić z zakurzonymi i zapomnianymi krasnalami? Można przykładowo wysłać je do sołectwa Borucice w woj. opolskim. To właśnie tam pani Joanna Sawka stworzyła wyjątkowy Las Krasnoludków.
- Wpadłam na pomysł, że możemy zrobić fajną małą wieś krasnali. Otrzymaliśmy to miejsce dzięki nadleśnictwu "Brzeg" - tłumaczyła w rozmowie z naszą reporterką, Dianą Kautz.
W lesie mieszka już ponad 30 skrzatów. Trafiły tam nie tylko z rąk mieszkańców Borucic, ale też przyjezdnych, którzy nie wiedzieli, co zrobić ze starymi krasnoludkami. Dzięki darczyńcom rozwija się też miniaturowa infrastruktura - w tym między innymi miejsca na ogniska, ogródki czy place zabaw.
Spacer jak z bajki
Tytus, ośmioletni syn pani Joanny, jest lokalnym przewodnikiem. W przebraniu krasnala oprowadza inne dzieci po lesie.
- W przyszłości planujemy też stworzyć altankę, w której staną miniaturowe meble dla krasnali, którymi dzieci będą mogły się bawić i stwarzać swój mały świat - dodała pomysłodawczyni projektu.
Las jest otwarty dla wszystkich, zarówno dużych, jak i małych. Na spacerze z krasnalami każdy będzie mógł przenieść się do świata znanego z baśni. Kto wie, może gdzieś w lesie śpi Królewna Śnieżka?
Zobacz też:
- Szyje krasnale, które znajdują nabywców na całym świecie. "One mają swoje style. Nie są tylko bezosobową dekoracją"
- Sprytne gadżety, które przydadzą się do podlewania roślin. Poleca Łukasz Skop
- Głogowianie i ich miejski ogród społeczny. "Idea powstała, żeby pokazać ludziom, że się da"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak
Reporter: Dagmara Kowalczyk