Hobby

Scout lokacji filmowych. Niezwykła pasja i sposób na życie

Hobby

Lokacje, czyli prawdziwe przestrzenie, gdzie powstawały zdjęcia do filmów, to miejsca, w których świat kina spotyka się z tym realnym. Nic więc dziwnego, że rozpalają wyobraźnię miłośników małego i wielkiego ekranu. O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam Dawid Kłosowski.

Scout lokacji filmowych - na czym polega na praca?

Nie ma chyba osoby, która, będąc na wakacjach, nie pokusiła się o wycieczkę do miejsca, w którym kręcono filmowy hit. Niektóre z nich przekształcono w samodzielne atrakcje turystyczne jak np. położona w Tunezji wioska, w której kręcono "Gwiezdne Wojny", inne wrastają w miejską tkankę i stają się utrapieniem mieszkańców.

Najlepszym przykładem niechcianej sławy jest nowojorska kamienica, której fasada posłużyła twórcom serialu "Seks w wielkim mieście" jako miejsce zamieszkania Carrie Bradshaw. Mieszkańcy budynku mieli już tak bardzo dość zwiedzających, że na słynnych schodach powiesili łańcuch, a na chodniku znalazła się puszka, w której turyści mogą zostawiać datki na rzecz bezdomnych zwierząt.

Innym przykładem jest paryska kawiarnia "Les Deux Moulins", w której pracowała filmowa Amelia wykreowana przez Audrey Tatou. Miejsce do dziś korzysta ze sławy, którą przyniósł mu legendarny obraz. W środku znajdziemy pamiątki związane z filmem.

Wyszukiwanie lokacji filmowej to nie tylko pasja, ale również sposób na życie.

Z zawodu jestem location scoutem, wyszukuję lokacje filmowe. To zaczęło się od mojej fascynacji kinem. Skończyłem katowicką filmówkę i cały czas szukałem miejsca w branży. Odnalazłem lokacje, a w zasadzie to one same mnie odnalazły

zdradził Dawid Kłosowski.

Mężczyzna profesjonalnie zajmuje się doborem miejsc, gdzie powstają plany filmowe.

Gdzie można znaleźć filmowe lokacje?

Aby trafić na plan filmowy, wcale nie trzeba jechać za granicę. Również w Polsce można znaleźć mnóstwo miejsc, w których powstawały znane produkcje - również te zagraniczne. Jednym z miast, które szczególnie upodobali sobie filmowcy, jest Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska powstawały m.in. zdjęcia do filmu "Most szpiegów" Stevena Spielberga.

Choć Dawid Kłosowski zajmuje się wyszukiwaniem lokacji do nowych produkcji, w wolnym czasie tropi te, w których powstały już zdjęcia.

Moja partnerka dała mi pomysł na tworzenie kolaży - kadry filmowe łączę ze aktualnymi zdjęciami miejsc, tak jak wyglądają obecnie. Dzięki temu obudziła się we mnie pasja podróżnika. Fakt, że mogę stanąć w tym samym miejscu co Indiana Jones, włączyć muzykę z filmu... To jest naprawdę niesamowite

- dodał, nie kryjąc wzruszenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Traktują psy jak dzieci. "Gdy kłócimy się z mężem, to Daisy zawsze staje po mojej stronie"

Beata Kozidrak w autobiografii zdradza powody rozwodu. "To były dramatyczne chwile"

Związki w czasie pandemii. "Cześć z nas tkwi w nich dla dobra dzieci. Nie wolno nam tego robić"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Bartek Bandoła

Pozostałe wiadomości