Gąska sosnowa - Święty Grall każdego grzybiarza. "W Japonii wręczany jest nowożeńcom jako prezent ślubny"

Gąska sosnowa - święty Grall każdego grzybiarza
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najcenniejsze grzyby polskich lasów
Najcenniejsze grzyby polskich lasów
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Gąska sosnowa po latach powróciła do Polski. Już w zeszłym roku niektórzy grzybiarze mogli znaleźć ją w lasach, a trzeba wiedzieć, że to prawdziwe trofeum w koszyku. Na czym polega wyjątkowość tego grzyba? Jakie inne fascynujące gatunki występują w naszym kraju?

Gąska sosnowa - co to za grzyb

Gąska sosnowa (matsutake) jest bardzo cenionym grzybem występującym w Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, też w Euroazji. W ubiegłym roku pojawiła się w Gdańsku, a w tym - w Beskidach. Dlaczego jest tak wyjątkowym grzybem?

- Gaska sosnowa to jest grzyb bardzo ceniony szczególnie w Japonii. Z uwagi na charakterystyczny smak i zapach, ale przede wszystkim na własności, jakie posiada. Posiada własności: antyoksydacyjne, antybakteryjne, antywirusowe, no i przede wszystkim antywirusowe, a medycyna Dalekiego Wschodu bardzo sobie te własności ceni. O tym, jakim szacunkiem obdarzany jest ten grzyb, świadczy choćby fakt, że w Japonii wręczany on jest nowożeńcom jako prezent ślubny - mówi prof. dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

- Nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że nie występowała przez 100 lat, ponieważ, żeby wyciągnąć taki wniosek, musielibyśmy na stanowiskach gąski rokrocznie, prowadzić w sezonie obserwację - dodaje ekspertka.

Jakie cenne okazy grzybów rosną w polskich lasach

Gąska sosnowa to niejedyny cenny grzyb, jaki możemy znaleźć w polskich lasach. Gatunków o wyjątkowych właściwościach jest o wiele więcej.

- W polskich lasach ciekawe okazy to: trufla letnia, moja ulubienica, piestrak jadalny, smardz czy też lejkowiec dęty, zwany również wronim gniazdem czy kominkiem - wylicza prof. dr hab. Dorota Hilszczańska.

Czy gąska sosnowa ujęta jest na liście gatunków dopuszczonych do obrotu? Dowiesz się oglądając materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!