Newsy

Ceny kurek biją rekordy. Ile trzeba za nie zapłacić?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gazeta.pl/superbiz.se.pl
Grzyby kurki w dłoniach

Choć sezon na grzyby w Polsce na dobre rozpoczyna się jesienią, to niektóre z nich można zbierać lub kupować już latem. W lipcu na sklepowych półkach, straganach i targowiskach pojawiają się uwielbiane przez wielu kurki. Ile kosztują kurki w 2022 roku?

Ile kosztują kurki w 2022 r.?

Większość fanów kurek, czyli pieprzników jadalnych, nie ma możliwości nazbierania ich samodzielnie. Dlatego, jeśli przyjdzie ochota na kurki, konieczny będzie ich zakup. A obecne ceny wielu mogą zszokować. Są często dwukrotnie wyższe, niż jeszcze rok temu, a już wtedy były droższe, niż w poprzednich latach.

Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata Źródło: Dzień Dobry TVN

W 2022 roku sezon na kurki rozpoczął się w pierwszym tygodniu lipca od ceny 90-100 zł za kilogram. Tyle kosztowały na większości targowisk, m.in. w Warszawie i Łodzi, ale również w wielu innych miastach i miasteczkach. Po dwóch tygodniach obecności na rynku, cena kurek na niektórych straganach spadła do 75 zł za kilogram (dane na 14.07.2022).

Często jednak sprzedawane są na tackach po 200 g w cenie 20 zł, co nadal daje cenę 100 zł za kilogram. Tyle samo wynosi zarówno na targowiskach, jak i w marketach czy sklepach osiedlowych. Jak podaje gazeta.pl, w Trójmieście na kilku straganach cena za kilogram kurek spadła obecnie do 45-47 zł, czyli kwoty z roku 2021.

Gdzie rosną grzyby kurki?

Kurki znaleźć można zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, na piaszczystych, kwaśnych glebach. Najczęściej "wybierają" porośnięte mchami fragmenty leśnej ściółki w pobliżu świerków. Nigdy nie ma pewności, że w danym miejscu pojawią się kurki, nawet jeśli wcześniej tam były.

To jedne z najwcześniejszych grzybów. Można je znaleźć już w czerwcu i zbierać aż do listopada. Przed wyruszeniem na grzybobranie, warto się zorientować, gdzie występują poszczególne gatunki grzybów. Oprócz sprawdzenia, jakie warunki są im niezbędne do rozwoju, warto korzystać ze wskazówek innych grzybiarzy. Niektórzy z nich informacjami o lokalizacjach dzielą się w internetowej mapie grzybów.

Więcej o podwyżkach cen w tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gazeta.pl/superbiz.se.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chris Johnsson/Getty Images

Pozostałe wiadomości