Finanse i Praca

Ceny produktów sezonowych poszybowały w górę. Te warzywa podrożały najbardziej

Finanse i Praca

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
businessinsider.com.pl
O ile podrożały produkty w stosunku do 2021 roku

Ceny warzyw i owoców rosną w zastraszającym tempie. Latem to właśnie tych produktów jemy najwięcej. Dlatego warto sprawdzić, o ile droższe są poszczególne produkty. Zestawiliśmy ceny z ubiegłego i bieżącego roku.

Drogie owoce i warzywa

Z danych przestawionych w aplikacji "Pan Paragon" wynika, że na 14 rodzajów owoców i warzyw podrożało 10. Największy wzrost ceny dotyczy pomidorów malinowych. W stosunku do 2021 roku są one droższe o 2,33 zł za kilogram.

Owoce

Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
wideo 2/5

Ogórki gruntowe podrożały o 57 groszy, a arbuz o 51 groszy. Drożej zapłacimy za brokuły, ich cena podniosła się o 48 groszy. Truskawki natomiast o 36 groszy. Podane różnice dotyczą cen za kilogram. Pęczek szczypiorku kosztuje więcej o 25 groszy. Rzodkiewka i natka pietruszki kolejno o 12 i 11 groszy. Jeśli chodzi o koperek i ziemniaki młode to odnotowano wzrost zaledwie kilku groszy.

Które warzywa i owoce są tańsze?

W 2022 roku w zestawieniu aplikacji są też produkty, które są tańsze w stosunku do 2021 roku. O kilkadziesiąt groszy spadła cena botwiny, sałaty masłowej, kalafiora, czy marchwii, która kosztuje aż o 30 groszy mniej.

Aplikacja policzyła te kwoty na postawie paragonów, które przechowuje. Dane są anonimowe, ale dają możliwość analizy poszczególnych produktów.

- Wraz z nadejściem lata pod naszą lupę trafiły warzywa i owoce. Aby wyniki były miarodajne, uwzględniliśmy trzy tygodnie czerwca 2021 i 2022 r. Dodatkowo wytypowaliśmy takie warzywa i owoce, które o tej porze roku są w pełni sezonu. W ten sposób zminimalizowaliśmy ryzyko różnic cenowych spowodowanych przesunięciami w rozpoczęciu okresów zbioru - powiedziała w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl Antonina Grzelak z aplikacji Pan Paragon.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości