Parenting

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny? "Koperta grozy chrzestnych"

Parenting

Autor:
Patrycja
Sibilska
Balon na osiemnaste urodziny

Wejście w dorosłość to niezwykle emocjonujący moment dla młodego człowieka. To także doskonały powód do świętowania i okazja do otrzymania hojnych prezentów od rodziców, dziadków i chrzestnych. Ci ostatni komentują na forach internetowych aktualne kwoty wkładane do kopert z okazji 18. z niedowierzaniem, nazywając je wprost: "kopertami grozy".

Osiemnaście lat kończy się tylko raz

Osiemnastki w Polsce obchodzone są przez wielu nastolatków niezwykle hucznie. Często rajd po mieście w limuzynie z szoferem, imprezę z dj'em i prywatny bar poprzedza rodzinne spotkanie. Niestety nie ma to wiele wspólnego z miłością do cioci i wujka, ale z prezentami. Wielu nastolatków bez ogródek informuje rodzinę, że najbardziej zadowoleni będą z kopert z kilkoma banknotami. Brzmi niewinne, dopóki chrzestni nie zaczną googlować pytania: "ile dać na 18?". Tu niewinna sugestia zamienia się w "kopertę grozy chrzestnych" - jak pisze jedna z osób komentujących na forum, na którym padło wyżej wymienione pytanie.

Urodziny gwiazd

Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!
Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Chrzestni zaciągają pożyczki na osiemnastkowe prezenty

Instytucja chrzestnego według zasad polega na przysiędze, bycia najbliższą osobą gotową przejąć obowiązki rodzica w razie zaistniałej potrzeby. Niestety przez lata tradycję wyparły zobowiązania finansowe, szczególnie przy okazji ważnych okoliczności. Kwoty "obowiązujące" rodziców chrzestnych szokują.

Jestem chrzestną, za tydzień moja chrześnica ma 18, chciałam się zorientować ile teraz się daje z tej okazji. Szczerze? Nie stać mnie! 1500 zł to jakaś nowa norma? 

To są koperty grozy chrzestnych. My musieliśmy pożyczyć 1500 zł, bo w ostatniej chwili dowiedzieliśmy się ile teraz się daje. Mąż jest chrzestnym i potwierdził już, że będziemy. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, nie poszlibyśmy chyba wcale 

Takich głosów jest dużo więcej. Historie o rodzicach, odkładających na imprezę dla latorośli mają realne przełożenie na rzeczywistość. Kwoty jakimi obdarowuje się osiemnastolatków wahają się w przedziale od 1000 do 3000 złotych i... stają się normą.

Oczywiście nie brakuje głosów rozsądku, osób które podchodzą do osiemnastkowego szaleństwa z dystansem. Nie każdego stać na takie gesty, nie każdy solenizant ma też takie oczekiwania. Są też tacy, którzy z wyboru nie celebrują tego dnia z fajerwerkami i doceniają nawet drobne podarki.

Jedno jest pewne, warto się wcześniej zorientować, czego nastolatek i jego rodzice oczekują, a także co możemy w porozumieniu z innymi członkami rodziny zorganizować wspólnie. Czasem kreatywny prezent od serca, może okazać się tym, który zapadnie w pamięci młodego człowieka na wiele lat, a obdarowującemu sprawi wiele frajdy przygotowanie niespodzianki.

Pomysły na kreatywny prezent na 18

Według psychologów prezenty w które angażuje się czas i emocje, budują szczere więzi. Lot balonem, a może skok ze spadochronem lub lekcja pilotażu dla fana lotnictwa, mogą być alternatywą na kopertę wypchaną pieniędzmi i zapewnić nastolatkowi wkraczającemu w dorosłość piękne wspomnienia. Doskonałym prezentem jest też złożenie się rodziny na prawo jazdy, które właśnie w tym momencie jest spełnieniem marzeń niejednego nastolatka u progu dorosłości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości