Ile zarabia marynarz? Wysokość zarobków na morzu

Marynarz w pracy
Ile zarabia marynarz?
Źródło: Zero Creatives/Getty Images
Zawód marynarza kusi potencjalną wysokością zarobków. Nic więc dziwnego, że chętnych do nauki w szkołach morskich nie brakuje. Średnia pensja polskiego marynarza to około 4000 euro, natomiast z czasem jest on w stanie zarabiać nawet 20 000–30 000 złotych miesięcznie.

To, ile zarabia marynarz, w dużej mierze zależy od jego wykształcenia, zdobytego stopnia oraz (co dla wielu armatorów bardzo istotne) stażu na wodzie. Im więcej przepływanych miesięcy ma na koncie marynarz, tym wyższa może być jego pensja.

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Ile zarabia marynarz?

Zarobki marynarzy są bardzo zróżnicowane. Punktem wyjścia dla większości jest podstawowa pensja, na którą mogą liczyć absolwenci szkół morskich. Najczęściej kończą oni edukację ze stopniem oficera pokładowego lub oficera mechanika. Zdobycie dyplomu starszego oficera lub drugiego mechanika to kwestia 2–3 lat na morzu. Na początek absolwenci mogą liczyć na pensję w wysokości 2 000–4 000 euro . Takie zarobki proponują armatorzy statków typu offshore, czyli statków przemysłu wydobywczego ropy i gazu, obsługujących elektrownie wiatrowe, a także inne morskie sieci przemysłowe. Po awansie zawodowym zarobki marynarzy mogą wzrosnąć do 6 000–10 000 euro miesięcznie.

Ile zarabia marynarz w Polsce?

Pensja marynarza w Polsce jeszcze do niedawna znacznie się różniła od tej, którą otrzymywali jego koledzy z Francji, Norwegii czy Włoch. Dzisiaj te różnice są zdecydowanie mniejsze. Branża mimo szukania oszczędności dąży do ujednolicenia zarobków marynarzy w różnych częściach świata i niwelowania różnic, które sięgały czasami 15–20%. Minimalne zarobki marynarzy regulowane są przez zapisy Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF). Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy armatorzy należą do federacji i nie wszyscy respektują jej założenia. W branży morskiej zauważalne jest jednak dążenie do objęcia wszystkich armatorów założeniami sformułowanymi przez ITF. Według zapisów federacji minimalna pensja marynarza wynosi:

 • chłopiec pokładowy – około 4 100 zł miesięcznie,
  • stewart – 6 600 zł miesięcznie,
   •  szef kuchni – 7 300 zł miesięcznie,
    • trzeci oficer – 10 800 zł miesięcznie,
     • drugi oficer – 11 200 zł miesięcznie,
      • pierwszy oficer – 13 900 zł miesięcznie,
       • kapitan – 21 200 zł miesięcznie.

        Ile zarabia marynarz na statku?

        Zarobki marynarzy, zarówno oficerów, jak i pozostałych pracujących na statku, są w większości przypadków pensjami „na burcie”, czyli wypłacanymi wyłącznie w okresie, kiedy marynarz znajduje się na morzu . Na statku spędza on przeciętnie 7–8 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach, kiedy jest w domu, z reguły nie otrzymuje żadnej pensji. 

        Na statkach typu offshore przeważa przelicznik na dzień. Jest to najbardziej atrakcyjny przelicznik, a kontrakty na tego typu statkach przemysłowych są najkrótsze. Marynarze, którzy mają rodziny, najczęściej decydują się więc na takie rozwiązanie, dzięki czemu mogą mieć częstszy kontakt z najbliższymi.

        Ile zarabia marynarz oficer a ile starszy mechanik?

        Pensja marynarza jest mocno uwarunkowana przez miejsce zajmowane w hierarchii statku. Na samym dole znajduje się kadet (jego średnie zarobki to 2 500 zł miesięcznie), który jednak ma możliwość rozwoju, nauki i zdobycia dyplomu. Na stanowisku młodszego oficera można zarobić już około 12 500 złotych, a w przypadku zdobycia stopnia starszego oficera mechanika pensja może wzrosnąć nawet do 46 000 złotych. Średnie zarobki na tym stanowisku to około 30000 złotych miesięcznie. Kapitan statku kontenerowego zarabia 25 000–27 000 złotych. Pensje marynarzy nie zależą tylko od posiadanego stopnia, umiejętności i wykształcenia, choć trzeba pamiętać, że współczesny marynarz musi sporo inwestować w ciągłe poszerzanie wiedzy. Kluczowym czynnikiem warunkującym wysokość pensji jest staż na morzu. Im więcej miesięcy spędzonych na wodzie, tym większe doświadczenie, za które więcej są gotowi zapłacić armatorzy. Niektórzy z nich wręcz nie zatrudniają oficerów, których staż morski jest krótszy niż 36 miesięcy.

        Ile zarabia marynarz w marynarce wojennej?

        Pensja marynarza w marynarce wojennej jest porównywalna do zarobków w sektorze prywatnym. Choć podstawowe wynagrodzenie może być nieco niższe, to podwyższają je różnego rodzaju dodatki wynikające z zapisów przewidzianych dla sfery budżetowej. Średnia pensja oficera w wojsku wynosi od 7600 do 9500 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że jest to wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, do którego dolicza się jeszcze wszelkiego rodzaju dodatki, między innymi ten wynikający z pracy na morzu.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Zero Creatives/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości