Finanse i Praca

  Choć z początkiem tego roku Meghan i Harry zrezygnowali z pełnienia funkcji członków brytyjskiej rodziny królewskiej, nadal angażują się w działania charytatywne. Ich akcje pomagają wielu osobom, a jedną z nich okazała się także pewna Polka. Mieszkająca w Wielkiej Brytanii Agnieszka miała okazję porozmawiać z Markle i podzielić się z nią swoją opowieścią.

  Profesor Stanisław Czudek to wybitny chirurg i onkolog, który jako jeden ze stu lekarzy na świecie został wybrany przez NASA do zdalnego operowania astronautów. Jako pierwszy w historii przeprowadził także operację laparoskopową w Afryce. Na co dzień mężczyzna prowadzi szpital w Zawierciu, bo jak mówi, jego celem jest uszczęśliwianie ludzi.

  Przed wybuchem pandemii ich praca w laboratoriach nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-CoV-2 wszystko zmienił. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki przeciwko Covid-19, ani leku nie będzie, ale na czym właściwie polega ich praca? O tym opowiedział nam profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog oraz Mira Suchodolska, dziennikarka, autorka książki „Wirusolodzy”.

  Mniej nowych ofert, niższe pensje, mało benefitów - rynek pracy w Polsce od kilku miesięcy odczuwa skutki pandemii koronawirusa. Są jednak profesje, których załamanie gospodarcze nie dotknęło. Wręcz przeciwnie, nie brakuje zawodów, na które zapotrzebowanie wzrosło. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy.

  Algorytmy, sztuczna inteligencja, inteligentne finanse – tak wygląda przyszłość kredytów. Prawdopodobnie już niebawem to nie człowiek będzie oceniał, czy nadajemy się na kredytobiorców. Wykorzystywane będą nowe technologie, o których w naszym programie opowiedział ekspert w tym temacie, dr Maciej Kawecki.

  Czy choć raz w życiu nie zastanawialiście się, jak by to było pracować w cyrku? Wydaje się to czysto abstrakcyjnym marzeniem, lecz niektórzy naprawdę chcą je zrealizować. Do grona tych osób należy Edyta Krzemień. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak długo starała się o współpracę z Cirque du Soleil oraz dlaczego jej plany zaprzepaściła epidemia koronawirusa.

  Wyczekiwana, ukochana, wyśniona - wypłata. Rzecz, na którą czeka co miesiąc każdy z nas. Jak powinniśmy planować nasze wydatki, aby przestać odliczać dni do 1-ego lub 10-tego? Porozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z psycholożką i mentorką, Małgorzatą Bieniaszewską.

  Pandemia koronawirusa mocno namieszała w każdej sferze naszego życia, w tym również ekonomicznej. Oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych zmniejszają się i często też nakładane są większe marże za usługi oferowane przez banki. Czy przez to warto jeszcze trzymać tam pieniądze, czy może lepiej postawić na konkretne inwestycje?

  Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Dane z 2019 roku pochodzące z raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy" przedstawiają, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej.

  Barista to w Polsce zawód stosunkowo młody. Jeszcze ćwierć wieku temu niewiele osób w naszym kraju kojarzyło kim jest barista i czy właściwie się zajmuje. Teraz rzadko kto idzie po prostu na kawę, tylko chce otrzymać atrakcyjnie wyglądający napój stworzony przez baristę.

  Praca w księgowości stwarza podstawy do dynamicznego rozwoju, a także wysokich zarobków. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać księgową, jakie kursy należy ukończyć i w jaki sposób zadbać o rozwój kariery w tym zawodzie.

  Lato to tradycyjna pora urlopów, wakacji, relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Nie wszyscy jednak potrafią z tego korzystać i cieszyć się wolnym czasem. Wiele osób dotyka bowiem pracoholizm. Co zwiększa jego ryzyko? Zdaniem psychologów, częściej w uzależnienie od pracy popadają ludzie ambitni. Poznaj 5 sposobów na odnalezienie balansu między życiem prywatnym i zawodowym.

  Znajomość języków obcych jest już nie tylko umiejętnością powszechną, ale przede wszystkim niezbędną w życiu każdego, kto chce otrzymać dobrą pracę, bez ograniczeń podróżować po świecie oraz kontaktować się z obcokrajowcami i rozmawiać w ich ojczystym języku.

  Jak obliczyć urlop pracownikowi? Wszystko zależy od jego indywidualnej sytuacji, ponieważ w wielu przypadkach jest to zadanie dosyć skomplikowane. Występują istotne różnice między sposobem wyliczania urlopu wypoczynkowego dla osoby pracującej na pełny etat, a obliczaniem urlopu dla osoby niepracującej na pełnym etacie, nie wspominając już o urlopach okolicznościowych bądź macierzyńskich.

  Na fali korzystnego orzecznictwa w sprawach frankowych, przy franku bijącym nowe rekordy kursowe, coraz więcej osób obciążonych kredytami w tej walucie zastanawia się nad pozwami wobec banków. Zachęcają ich do tego chociażby media i politycy. Większość frankowiczów staje jednak przed nie lada dylematem: jak w czasie kiedy raty kredytu są coraz większe, pokryć niebotyczne, jak się wielu osobom wydaje, koszty skomplikowanych procesów sądowych? Czy jednak, aby na pewno te procesy są tak skomplikowane, a co za tym idzie, muszą być tak drogie, jak można się dowiedzieć z ofert coraz to liczniejszych firm zajmujących się pomocą na tym polu?

  Pandemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na rynku pracy. Zmiany dotykają większość pracowników, pracodawców czy osoby, które na skutek obecnej sytuacji są zmuszone do tego, by znaleźć nowe zatrudnienie. Na temat ten rozmawialiśmy z ekspertką rynku pracy Natalią Bogdan, a Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak wyglądają poszukiwania pracy.

  Wahania w kursach walut w czasie pandemii COVID-19 nikogo już nie dziwią. Zawodowi inwestorzy, ale i mniej doświadczone w tematyce inwestycyjnej osoby zastanawiają się nad tym, czy w obecnych czasach warto wymieniać waluty. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

  PIT za 2019 - do kiedy trzeba się rozliczyć z fiskusem? Chodzi o ostateczną datę złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub chcą skorygować automatycznie zaakceptowany PIT. Termin ten mija w poniedziałek, 1 czerwca.