Finanse i Praca

  Finanse i Praca

  Praca na etacie daje nam finansową stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Jednak wiele osób rezygnuje z tego świadomie, by otworzyć własną firmę. Jak rzucić etat i przejść na swoje? Jakie są plusy, a jakie minusy prowadzenia biznesu? Porozmawialiśmy na ten temat z praktykiem, Marcinem Iwuciem, który prowadzi bloga o finansach osobistych.

  Zdarzyło się Wam pomylić numer konta bankowego? Chcieliście odzyskać swoje pieniądze, ale nie wiedzieliście gdzie ich szukać? Gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Biznes i świat Paweł Blajer radził, jak postępować w podobnej sytuacji. Czy możliwe jest odzyskanie źle przesłanych pieniędzy? Dlaczego dla banku liczy się tylko numer konta? Jak zmieniły się przepisy? Poznajcie prosty sposób na uniknięcie pomyłek przy wpisywaniu numeru konta.

  Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego na rynku nieruchomości robi się gorąco. W gazetach i internecie pojawia się wtedy mnóstwo ogłoszeń w sprawie wynajmu. Proponowane studentom warunki mieszkaniowe i ceny są bardzo różne. Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania? Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie? Co to jest lista adresowa? Gościem Dzień Dobry TVN był ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.

  Gość Dzień Dobry TVN Marek Zmysłowski znalazł się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi w afrykańskiej branży technologicznej. Jak znalazł się Afryce? Czym się tam zajmuje? Ile miał lat, kiedy zarobił swoje pierwsze pieniądze? Czy wszystkie jego przedsięwzięcia biznesowe kończyły się sukcesem? Czy prawo nigeryjskie sprzyja rozwojowi biznesu? Czy ma czas na zwiedzanie Nigerii?

  Coraz więcej młodych matek ma problemy z powrotem do pracy. Tracą zatrudnienie lub spotykają się z dyskryminacją ze strony pracodawców. Jakie korzyści wniesie nowelizacja prawa pracy, która w życie wejdzie już od stycznia 2016 roku? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  Co tak właściwie oznacza "drogo"? Czy jako konsumenci jesteśmy świadomi, co składa się na cenę produktów, które kupujemy? Gościem Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer prowadzący "TVN24 Biznes i świat", który wyjaśnił nam, za co tak naprawdę płacimy w sklepie. Wiedzieliście, że zamawiając kawę w kawiarni nie płacimy za produkt? Często płacimy przede wszystkim za "przynależność do elity"! Dlaczego nie potrafimy negocjować? Szukacie tańszych rozwiązań w Internecie?

  Po tragedii, do jakiej ostatnio doszło we wrocławskim ogrodzie zoologicznym (tygrys zagryzł pracownika), postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pracy opiekunów w zoo. Co należy do ich codziennych obowiązków? Czy w pracy towarzyszy im strach? Jak obcować z takimi drapieżnikami jak rekin czy tygrys?

  Umowa o dzieło jest coraz częstszą formą zatrudnienia. Na szczęście, osoby zatrudnione na umowę śmieciową nie są już wykluczone z ubiegania się o kredyt hipoteczny. By go dostać, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Marcina Iwucia, ekonomistę.

  W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś radców prawnych. Barbara Kras, Anna Sękowska, Ireneusz Misiejuk oraz Anna Suska w ramach akcji "Niebieski parasol" udzielali darmowych porad prawnych. Z jakimi problemami przychodzili warszawiacy? Z Barbarą Kras porozmawiała dziennikarka Dzień dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Ostatnio premier Ewa Kopacz - w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu - obiecała m.in. zlikwidować składki na ZUS i NFZ oraz wprowadzić jednolity podatek PIT. Czy propozycje Platformy Obywatelskiej są realne? Czym jest kontrakt jednolity? Ile po zmianach dostawałaby na rękę osoba otrzymująca najmniejsze dochody (w przykładzie uwzględniono kwotę 1850 zł, czyli płacę minimalną przy założeniu budżetowym na przyszły rok) oraz 5 tys. zł. Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera.

  Polski sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można przewalutować kredyt hipoteczny zaciągnięty w obcej walucie. Kto będzie mógł z tego skorzystać i czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Kto na tym zyska, a kto straci? W Dzień Dobry TVN wytłumaczył to ekonomista i autor bloga Marcin Iwuć.

  Nie wszystko złoto, co się świeci. Fakt, że restauracja zachęca estetycznym szyldem nie oznacza, że od kuchni wygląda to podobnie. Gościem w Dzień Dobry TVN był Kacper - prowadzący nowego programu "Taka robota". Zdradził nam, jak wygląda zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach. Jakie tajemnice skrywa zaplecze baru szybkiej obsługi? Czym karmią nas restauracje? W jaki sposób Kacper zyskuje zaufanie pracodawców? Czy w Polsce ciężko jest znaleźć pracę? Premierowe odcinki w każdą niedzielę o godzinie 14:15 w TVN Turbo. Przygotujcie się na to, co zobaczycie!

  Niestety wiele osób wprowadzonych w błąd podpisuje niekorzystne dla siebie umowy. Na szczęście z umowy podpisanej w wyniku oszustwa można się wyplątać. Jak to zrobić? O tym ekspert Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Wielu Polaków jest zadłużonych i niestety część z nich nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań pieniężnych. Na ratunek przyszedł im gość Dzień Dobry TVN Michał Szafrański, który na swoim blogu ekonomicznym radzi, jak wychodzić z długów. Jakie są sposoby wyjścia z zadłużenia? W studiu gościliśmy też Agnieszkę Kotlińską, która skorzystała z porad Michała i wyszła z długów. Jak wpadła w zadłużenie i jak się go pozbyła? Czy z wielu rzeczy musiała zrezygnować podczas walki z długami?

  Każdemu z nas może się przydarzyć pomyłka przy wpisywaniu numeru konta do przelewu. Czy pieniądze wysłane na błędny rachunek są stracone, czy możemy je odzyskać? Czy osoba, która otrzyma od nas taki niespodziewany "prezent" ma obowiązek zwrócić nam pieniądze? Jak uchronić się przed tego typu pomyłkami? Na nasze pytania odpowiedział Luka Szaranowicz.

  O tym w jaki sposób, i czy w ogóle, państwo polskie powinno pomagać ludziom, którzy mają problemy ze spłatą kredytu we frankach rozmawialiśmy z Piotrem Kuczyńskim, dziennikarzem ekonomicznym oraz ekonomistami: prof. Witoldem Orłowskim i Januszem Szewczakiem. Jakie są możliwe scenariusze rozwiązania tego problemu? Czy model zastosowany na Węgrzech, przez prezydenta Viktora Orbána, zdałby egzamin w Polsce? Kto powinien, zdaniem naszych ekspertów, sfinansować ewentualną pomoc?

  Banki zaczęły mniej zarabiać na udzielonych kredytach i postanowiły poszukać pieniędzy w innych miejscach, np. w kieszeniach swoich klientów. Jakie są najczęstsze praktyki banków, które uderzają w klientów? Czy są one zgodne z prawem? Jak walczyć z nieuczciwymi bankami? Czy argument "nie zrozumiałem zapisów umowy" przekona sąd do unieważnienia umowy? Gdzie można znaleźć wykaz klauzul niedozwolonych? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: adwokat Piotr Kaszewiak i ekonomista Marek Zuber.

  Wczoraj rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak wyjaśnia ekspert Dzień Dobry TVN Marcin Iwuć, do tej pory było tak, że gdy próg dochodowy został przez rodzinę przekroczony, traciliśmy zasiłek. Co zatem wnosi ustawa "złotówka za złotówkę"? Kiedy nowelizacja wejdzie w życie? Autor bloga "Finananse bardzo osobiste" opowiedział również o tym, jak w prosty sposób opanować domowy budżet. Co zrobić, gdy zarabiamy mało, a chcemy kupić mieszkanie? Brać kredyt czy nie?

  O ciemnej stronie przemysłu spożywczego i o tym, co tak naprawd trafia na nasze talerze rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Philipem Lymbery, prezesem Compassion in World Farming – organizacji działającej na rzecz zakończenia przemysłowego chowu zwierząt. Lymbery jest też autorem książki "Farmagedon". Dlaczego postanowił zgłębić tajniki produkcji żywności? Skąd bierze się tanie mięso w supermarketach? Jaką mamy gwarancję, że gdy kupujemy droższe mięso zostało ono wyprodukowane w dobrych warunkach?

  Bracia Krzanowcy, znani producenci krzeseł twierdzą, że płace na polskim rynku pracy wzrosną. W oparciu o co wyciągają takie wnioski? Gościem Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer. Dziennikarz zapowowiada zmiany w strukturze polskiej gospodarki. Jakie pojawiają się tendencje? Czy stopa bezrobocia spadnie? I co trzeba zrobić, by pensje realnie wzrosły?

  Około 50 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a co piąty z nas martwi się tym, ile ma pieniędzy - mówi ekonomista i autora bloga Marcin Iwuć. Ile pieniędzy powinniśmy miesięcznie odkładać? Jak szukać oszczędności, gdy niewiele się zarabia? Gdzie "wyciekają" nasze pieniądze? O tym w Dzień Dobry TVN nasz ekspert ekonomista Marcin Iwuć.

  250 lat temu irlandzki żołnierz założył w mieście Cognac we Francji firmę, która dziś jest znana na całym świecie! Marcin Sawicki spotkał się z potomkiem założyciela, Mauricem Hennessy, by zapytać o klucz do sukcesu rodzinnego przedsiębiorstwa.

  Laureatów Nagrody im. Jana Wejcherta gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Za jakie osiągnięcia statuetkę przyznano Piotrowi Voelkelowi? Czym wyróżnia sie koncepcja programowa jego szkoły "School of form"? Jakie teraz biznesmen stawia sobie cele do zrealizowania? Drugą statuetkę przyznano Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu za doprowadzenie do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Odebrał ją przedstawiciel organizacji - Piotr Wiślicki. Czym dla żydowskiej instytucji jest nagroda Polskiej Rady Biznesu? Dodaje splendoru? Motywuje do dalszego działania?

  Wolves Summit - to konferencja dla młodych przedsiębiorców. Już niedługo odbędzie się w Gdyni. Kim są ludzie, którzy się tam zgłaszają? Z jakimi jadą pomysłami? Czym mają zamiar zachwycić jurorów? Co nimi kierowało, kiedy zakładali swoje firmy? Gdzie szukali motywacji do działania? W projekcie swój udział ma także TVN. Co o przedsięwzięciu sądzi Markus Tellenbach - prezes zarządu TVN?

  Jak ustrzec się przed ewentualnym oszustwem ze strony doradcy finansowego? Czy można negocjować warunki polisy lub się z niej wycofać? O tym Dorota Wellman i Marcin Meller rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN, z ekonomistą Marcinem Iwuciem, autor bloga Finanse bardzo osobiste.

  Wiosenne porządki należy robić nie tylko w garderobie. Warto też uporządkować swoje finanse. Jak to zrobić? Od czego zacząć oszczędzanie? Czy musi ono być bolesne? Czy oszczędzanie równa się obcinaniu wydatków? I dlaczego bardziej opłaca się płacić kartą? Z Dorotą Wellman i Marcinem Mellerem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiał Mr Złotówa, który prowadzi bloga o finansach osobistych.

  Dlaczego tak ciężko jest podjąć decyzję o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jakie pojawiają się wówczas dylematy? Co zrobić, gdy nie stać nas na prywatną nianię? Czy mamy mogą liczyć na pomoc państwa? Jakie przysługują im prawa? Czy matka jest wydajnym pracownikiem? O tym w Dzień Dobry TVN Joanna Gotfryd, współzałożycielka portalu Mamo Pracuj oraz Dorota Łosiewicz, mama trójki dzieci i dziennikarka.

  Czy wystarczy mi na kolejną ratę? Z czego muszę zrezygnować? Jak zmieni się mój komfort życia? Z takimi pytaniami borykają się młodzi ludzie, którzy żyją z kredytem hipotecznym. Jaką motywację ma człowiek decydując się na spłatę kredyru przez 30 lat? Co się wówczas dzieje z psychiką ludzką? Jakie to uczucie, kiedy trzeba poprosić rodziców o pomoc? O tym, jak żyć z kredytem hipotecznym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: dziennikarz Andrzej Mandel, który spłaca kredyt oraz psychoterapeuta Robert Rutkowski.