Finanse i Praca

  Starasz się o kredyt jako singiel? Jak często banki przyznają kredyty singlom? W jakiej wysokości zostanie ci przyznany kredyt, jeśli starasz się o niego jako singiel? Czy kredyt dla singla jest obarczony większym ryzykiem niż kredyt dla pary? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w studiu Dzień Dobry TVN.

  Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z fiskusem. Złożenie deklaracji PIT wielu osobom kojarzy się ze skomplikowanymi obliczeniami i niezrozumiałymi formularzami. Jednak od kilku lat coraz popularniejsze staje się rozliczanie online. Dodatkowo też Urząd Skarbowy może to zrobić za nas. Jak rozliczyć PIT przez internet i kiedy można zdać się na rozliczenie przez urząd? Między innymi o tym opowiedział nam w Dzień Dobry TVN Paweł Blajer.

  Jakie studia po mat-geo wybrać? Takie pytanie towarzyszy wielu licealistom, którzy stają przed decyzją związaną z dalszym kierunkiem kształcenia. Tak naprawdę możliwości jest wiele, a wybór jednej z nich uzależniony jest od preferencji danej osoby. Na jakie studia można iść po mat-geo i które z nich są wyjątkowo interesujące?

  Decyzja co do tego, jaki zawód wybrać jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłość i nie są jeszcze pewne, co tak naprawdę chcą robić w przyszłości. Jak wybrać zawód w takiej sytuacji i która profesja może okazać się najbardziej opłacalna?

  Niedziele i święta to dni ustawowo wolne od pracy dla większośc grup zawodowych. Niestety zdarza się, że zamiast świąt w gronie rodzinnym czekają nas obowiązki zawodowe i konieczność udania się do miejsca pracy. W Polsce praca w święta i dni ustawowo wolne powinna być zrekompensowana wolnym dniem od pracy lub wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.

  Biuro domowe to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak dysponuje takim metrażem, by móc wydzielić dodatkowe pomieszczenie. W takiej sytuacji dobrym posunięciem jest stworzenie przyjemnego miejsca do pracy w ramach któregoś z pokoi.

  Studia po mat-fizie dają wiele ciekawych perspektyw rozwoju. Możliwy jest wybór wielu kierunków kształcenia, które zapewniają nie tylko dostęp do szerokiej wiedzy, ale również pozwalają na zdobycie dobrze płatnego zawodu. Jakie studia po mat-fizie są najbardziej przyszłościowe?

  Architekt to zawód ceniony zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ścieżka kariery architekta wiąże się nie tylko z wyższą edukacją, ale także z praktyką i zdaniem egzaminu państwowego. Architekci należą do jednego z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce – zarobki architekta zwykle przekraczają średnią krajową.

  Założenie sklepu internetowego do prowadzenia działalności gospodarczej opartej na sprzedaży wybranych produktów jest stosunkowo proste, wymaga jednak podjęcia kilku kluczowych decyzji. Warto zastanowić się, jaki asortyment zaoferować w sklepie internetowym, a także dowiedzieć się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

  W życiu niemal każdego człowieka zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędna staje się porada doświadczonego prawnika. Pojawia się pytanie: ile kosztuje porada prawna u radcy prawnego lub adwokata? Uważa się, że skorzystanie z takiej usługi jest dość drogie, co często zniechęca do udania się do specjalisty. Jednak nie wszystkie porady wiążą się ze sporym wydatkiem. Faktem jest też, że każda kancelaria ma swoją własną politykę cenową, trudno jest więc znaleźć uniwersalny cennik.

  Media społecznościowe wykształciły nie tylko nowy sposób komunikacji, ale także nowe formy zarobku, a nawet zawody. Influencer to osoba wpływowa, budująca pożądanie wśród swoich fanów. Wielu nastolatków myśli o tym, jak zostać influencerem i na czym dokładnie polega takie zajęcie. Kto znalazł się rankingu najlepszych polskich influencerów? O pracy influencerów i rankingu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z blogerką Anną Skurą, youtuberką Magdą Beredą, instagramerką Angeliką Muchą, blogerką Anną Zając i naszą dziennikarką Basią Pasek.

  Pilot samolotu to chyba jeden z najbardziej atrakcyjnych zawodów. Wysokie zarobki, możliwość podróżowania po świecie, prestiż – wszystko to przyciąga wiele osób na kurs pilota samolotów. O tajnikach zawodu w studiu Dzień dobry TVN opowiedzieli nam piloci: Paweł Stachnik i Fryderyk Rzymanek.

  W roku 2018 w całej Polsce brakowało ponad pięciu tysięcy policjantów. Tego samego roku półtora tysiąca mundurowych odeszło ze służby, przyjęto do pracy zdecydowanie mniej. Czy to oznacza, że służba w policji jest mało atrakcyjna pod względem finansowym dla młodych ludzi? Ile zarabia się w policji?

  Stolarz to osoba zajmująca się wykonywaniem mebli, przedmiotów codziennego użytku oraz różnych dodatków z drewna. Stolarz to zawód o długiej tradycji – pierwsze cechy stolarskie rozwijały się w Polsce już w XV wieku. Dynamiczny rozwój stolarstwa wiąże się przede wszystkim z urbanizacją. Współcześnie stolarze wykonują głównie meble i przedmioty codziennego użytku dla sklepów i osób prywatnych. Pytanie to, ile zarabia stolarz, często zadawane jest przez osoby zastanawiające się nad wyborem tego zawodu.

  Zarobki kosmetyczki nie są zbyt wysokie. Przynajmniej na pierwszym etapie zawodowej kariery istnieją niewielkie szanse na oszałamiające zarobki. Jednak praca na etacie w salonie kosmetycznym to sposób na podniesienie swoich kompetencji i zdobycie praktycznej wiedzy, której nie przekażą żadne zajęcia teoretyczne. Z czasem przychodzi też moment na podnoszenie poziomu profesjonalnej wiedzy, dodatkowe kursy, które mogą przełożyć się na atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

  Wynagrodzenie nauczycieli to często poruszana kwestia. Z badań i raportów statystycznych wynika, że praca nauczyciela współcześnie nie jest tak ceniona w społeczeństwie, jak kilkadziesiąt lat temu. Wokół tego zawodu narosło także wiele mitów związanych z czasem pracy i pensją nauczyciela.

  U osób poddawanych długotrwałemu mobbingowi pojawiają się typowo kliniczne objawy, które są reakcją na bardzo silny stres. Mobbingowani mają objawy depresji, nerwicy, problemy ze snem i jedzeniem, mają kłopoty ze skoncentrowaniem uwagi. O psychologicznych skutkach mobbingu rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dr Agnieszką Mościcką-Teske, psycholog Uniwersytetu SWPS.

  Praca w samolocie wymaga dyscypliny oraz odpowiedzialności. W przypadku stewardessy ogromne znaczenie ma także aparycja, osobowość, kultura zachowania i chęć do kontaktu z ludźmi oraz częstych podróży. Zarobki stewardessy zależą od linii lotniczych, w których jest zatrudniona, a także od stażu pracy i doświadczenia zawodowego.

  Zawód kierowcy kojarzy się z mężczyznami. Tymczasem coraz więcej kobiet zostaje zawodowymi kierowcami ciężarówek i swoją pracę wykonuje naprawdę bardzo dobrze. W Dzień Dobry TVN gościliśmy truckerki Kamilę Ballue, Aleksandrę Hudy i Aleksandrę Kun. Jakie były ich początki w zawodzie? Czy kierowanie tirem jest bezpieczną pracą dla kobiety? Jakie uprawnienia musi mieć kierowca tira? Czy zarobki wynagradzają kierowcom tirów trudy pracy?

  Wynagrodzenia pilotów to kwestia interesująca wiele osób. W przypadku tego zawodu na wysokość pensji składa się dużo czynników, a ostateczna kwota powinna być również wynagrodzeniem za wcześniejsze lata nauki, szkoleń i wytrwałości. Ile zatem zarabia pilot samolotu pasażerskiego w Polsce i w zagranicznych liniach lotniczych? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać pilotem? Gośćmi Dzień Dobry Wakacje byli piloci: Bartłomiej Walas i Maciej Junka.

  Dobre maniery są bardzo potrzebne na wielu płaszczyznach życia człowieka. Dają wskazówki, jak okazywać szacunek i pomagają w komunikacji. Dzięki przestrzeganiu pewnych zasad można pokazać się z dobrej strony. Savoir vivre w pracy również jest niezwykle ważny. W końcu ze współpracownikami spędza się często większą część życia. Jakie są zasady savoir vivre w pracy? I jak radzić sobie z kimś, kto jest nieuczciwy i niekoleżeński? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog biznesu Iwonę Golonko.

  Czym są kryptowaluty, na czym polega "kopanie bitcoinów" i od czego zależy ich wartość? Krótki przewodnik po elektronicznych pieniądzach przedstawił nam dziś w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy, i kiedy, warto zainteresować się inwestycją w tego typu waluty?