Finanse i Praca

  Finanse i Praca

  Na wakacje 2021 r. z utęsknieniem czekały nie tylko dzieci, młodzież i ich rodzice, ale również zmęczeni pandemiczną rzeczywistością pracodawcy. Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku pracy. Coraz więcej branż wznawia działania, ale w wielu miejscach brakuje rąk do pracy. Szansą są pracownicy sezonowi, w tym szukająca wakacyjnego zatrudnienia młodzież. Gdzie szukać ofert?

  Domowy budżet to rachunek wszystkich przychodów i wydatków gospodarstwa domowego. Zarządzać finansami możemy w oparciu o własne tabele z wydatkami, jak i przy pomocy specjalnych programów do finansów domowych. O czym należy pamiętać, dbając o domowe finanse?

  Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?

  Co trzeci manager przyznał się do stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas pierwszej fali pandemii. Prawie 2/3 czuło większą odpowiedzialność za swój zespół. Jak radzić sobie ze zestresowanym szefem? Co robić, by będąc przełożonym, nie przelewać własnych frustracji na podwładnych? O to zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.

  O tym, że jest drożej, nie trzeba nikogo przekonywać, widzimy to, robiąc zakupy każdego dnia. Gwałtowny skok cen zauważa ponad 90 procent Polaków. Ponad 80 proc. spodziewa się, że będzie jeszcze gorzej. Najbardziej poszły w górę opłaty za żywność, benzynę, gastronomię, materiały budowlane oraz mieszkanie. Co jest przyczyną inflacji? Jak na nią reagujemy?

  Z problemem nieterminowych płatności ze strony kontrahentów zmaga się około 90 proc. przedsiębiorców z branży MŚP. Wpływa to negatywnie na ich płynność finansową, może hamować inwestycje i ogólnie – nie sprzyja prowadzeniu działalności. Problem dotyczy wszystkich województw w Polsce, ale są takie, gdzie poziom zadłużenia jest wyjątkowo wysoki. W którym regionie naszego kraju dłużników jest najwięcej?

  Nieustępliwa, tajemnicza, kochana i niezwykła taka jest Warszawa oczami braci Śmigielskich. Panowie urodzeni w stolicy od najmłodszych lat słuchali opowieści dziadków i zapamiętywali inspirujące historie. Dziś sami dzielą się z turystami ciekawostkami, oprowadzając ich po miejscach, których nie znajdziemy w przewodnikach.

  1200 euro za nic? Otóż tak! Na taki pomysł wpadł niemiecki rząd. Tamtejsze władze zdecydowały się na nietypowy eksperyment. Przez trzy lata ponad setka osób ma otrzymywać pensję minimalną. Czemu ma to służyć? Co w ten sposób chcą osiągnąć nasi zachodni sąsiedzi? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Kamilą Gierko, Polką, która mieszka w Niemczech i Mateuszem Walczakiem, dziennikarzem TVN24 BiS.

  Przechowywanie dokumentów pracowniczych to jedno z zadań pracodawcy, a dokumentacji medycznej - lekarzy. Konkretne przepisy określają, jak długo dana dokumentacja powinna być archiwizowana. Przechowywanie dokumentacji wiąże się z ochroną danych osobowych i wymaga zapewnienia bezpieczeństwa.