Finanse i Praca

  Finanse i Praca

  Nowy rok łączy się z nowymi możliwościami - również na rynku pracy. Jak co roku, pojawiają się prognozy zapotrzebowania pracowników. Komu więc w nadchodzącym roku będzie łatwiej, a komu trudniej znaleźć pracę? Czy wybór studiów determinuje całe życie? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego i Małgorzatę Rozenek, która z zawodu jest prawnikiem.

  Od stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowe świadczenie rodzicielskie gwarantujące 1000 zł miesięcznie. Komu będzie przysługiwał zasiłek i czy kobiety, które urodziły dziecko jeszcze w grudniu 2015 roku również będą mogły złożyć wniosek o zapomogę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz Paweł Blajer, który wyjaśnił, jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku. Czy zwiększą się płace minimalne? Co zmieni się z podatkiem bankowym? I czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie będą musiały opłacać składki ZUS?

  Decydując się obecnie na kredyt mieszkaniowy, trzeba wpłacić 10 proc. wkładu własnego. W 2016 roku będzie to 15 proc., a w 2017 roku nawet 20 proc. Czy w takiej sytuacji, kredyty będą trudniej dostępne? Czy alternatywą dla 15 proc. wkładu własnego w postaci gotówki może być zastaw w postaci naszych lokat? Zapytaliśmy o to Katarzynę Karpę-Świderek z TVN24 Biznes i Świat.

  Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem nie da się pojeździć na nartach, czy łyżwach. Jak się jednak okazuje, zatrzymywanie lub kserowanie przez wypożyczających sprzęt sportowy dokumentów z danymi osobowymi jest bezprawne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Ewę Kurowską-Tober, aby zapytać, kto może wymagać od nas okazania dowodu osobistego, co nam grozi, gdy ujawnimy swoje dane i co mówić wypożyczającemu, gdy ten chce zatrzymać nasz dowód.

  Wystartowała kolejna, piąta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Goście Dzień Dobry TVN, członkowie Kapituły: Aldona Wejchert i Wojciech Kostrzewa oraz laureat pierwszej edycji Adam Kiciński powiedzieli nam, jakie osoby mają szansę otrzymać biznesowego Oscara PRB, w jakich kategoriach przyjmowane są zgłoszenia i do kiedy można przesyłać kandydatury. Co naszych gości zaskoczyło w poprzednich edycjach?

  Jeżeli klient banku nie spłacał kredytu na czas, placówka wysyłała do kredytobiorcy komornika bez procesu sadowego. Teraz, po latach, bankowy system egzekucyjny został zlikwidowany. Czy dłużnicy mogą odetchnąć z ulgą? W jaki sposób banki będą mogły ściągać swoje należności? Czy trudniej będzie dostać kredyt? Zapytaliśmy o to dziennikarza Pawła Blajera.

  Czasami zapominamy o założonych przez siebie, ale nieużywanych kontach bankowych. Okazuje się, że jest jednak instytucja, która o nich pamięta - to bank. W Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć powiedział, co nas czeka, jeśli nie zamkniemy rachunku, z którego nie korzystamy.

  Wakacje sprzyjają kreatywności – także w biznesie. Dlatego warto wykorzystać ten czas nie tylko na myślenie o rozwoju firmy, ale także na faktyczne działanie. Jak to zrobić? Jak rozwinąć firmę w wakacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy konsultanta i trenera ds. rozwoju biznesu Romana Szymczaka.

  Wiele osób marzy o tym, żeby w końcu być na swoim. Jakie należy podjąć kroki, by otworzyć własną firmę? Na co zwrócić szczególną uwagę? W co warto obecnie inwestować? I jakie młodzi przedsiębiorcy popełniają najczęściej błędy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Romana Szymczaka – konsultanta i trenera ds. rozwoju biznesu.

  Już niedługo opanuje nas szał przedświątecznych zakupów. Gość Dzień Dobry TVN - ekonomista Marcin Iwuć - podpowiada, jak w tym czasie nie ulec promocjom i reklamom i ocalić swój budżet domowy. Zobaczcie, jak zaplanować przedświąteczne wydatki.

  Marcin Prokop kieruje się w życiu mądrością, której - jak mówi - nauczył go jego tatuś: "Dobry zwyczaj, nie pożyczaj'". Jeśli jednak ktoś nie umie się oprzeć prośbom swoich znajomych lub rodziny, powinien postępować zgodnie z zaleceniami naszego dzisiejszego gościa, Anny Lesiak-Grzywińskiej.

  Co zrobić w sytuacji, gdy gmina podniesie opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu? Czym może być spowodowany wzrost kosztów? W jaki sposób walczyć o obniżenie stawki? Kto jest najbardziej narażony na wzrost cen? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Rąpałę, radcę prawnego.

  Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.

  Podobno kobiety są bardziej rozważne w zarządzaniu finansami. Pomimo tego kwestie finansowe bywają dla nich tematami tabu. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. komunikacji kobiet, Annę Ostaszkiewicz, ekonomistkę oraz Paulinę Młynarską, dziennikarkę.

  Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.

  Gościem dzień Dobry TVN był mecenas Michał Biedka. W jakich sytuacjach warto dochodzić swoich praw wykorzystując pozew zbiorowy? I czy łatwiej jest wygrać sprawę zbiorowo czy w pojedynkę?

  Parabanki kuszą m.in. krótkim czasem oczekiwania na pożyczkę, dużą szansą na otrzymanie pieniędzy i minimalnymi formalnościami. Niestety umowy są tak skonstruowane, że koszty pożyczki z parabanku są znacznie większe, niż się na początku wydaje. Aby spłacić jedną chwilówkę, pożyczkobiorca bierze z parabanku kolejną pożyczkę. W ten sposób wpada w spiralę zadłużenia. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jak wyplątać się z długów w parabankach.

  Według Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku kwota niewypłaconych pensji wyniosła ponad 171 mln zł. Największy problem z otrzymaniem należnego wynagrodzenia mają osoby pracujące w branżach: budowlanej i usługowej. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jakie są najczęstsze przyczyny niewypłacania pieniędzy i co w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie otrzymała pensji.

  W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i długi spadkodawcy. Do tej pory zasadą przy ustawowym dziedziczeniu było przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Oznaczało to, że spadkobiercy odpowiadali za wszystkie długi spadkodawcy całym swoim majątkiem. Po nowelizacji prawa spadkowego zasadą jest dziedziczenie długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku. O tym, jak należy rozumieć nowelizację prawa spadkowego gość Dzień Dobry TVN adwokat Magdalena Wilk.

  Wyprawka dla małego dziecka to koszt od kilkuset do kilku tysięcy zł. Na czym warto oszczędzić? Które wydatki są zbędne? Jak lepiej zagospodarować naszym domowym budżetem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marcina Iwucia.

  Intercyza przez wiele lat cieszyła się złą sławą - kojarzyła się z rozwodem. Jednak coraz więcej par w Polsce decyduje się uregulować sprawy majątkowe przed zawarciem małżeństwa. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Hannę Bakułę, malarkę, która podpisywała intercyzę oraz Konrada Michonia, adwokata. Nasi eksperci wyjaśnili nam, co właściwie daje intercyza i jakie są jej rodzaje.

  Praca na etacie daje nam finansową stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Jednak wiele osób rezygnuje z tego świadomie, by otworzyć własną firmę. Jak rzucić etat i przejść na swoje? Jakie są plusy, a jakie minusy prowadzenia biznesu? Porozmawialiśmy na ten temat z praktykiem, Marcinem Iwuciem, który prowadzi bloga o finansach osobistych.

  Zdarzyło się Wam pomylić numer konta bankowego? Chcieliście odzyskać swoje pieniądze, ale nie wiedzieliście gdzie ich szukać? Gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Biznes i świat Paweł Blajer radził, jak postępować w podobnej sytuacji. Czy możliwe jest odzyskanie źle przesłanych pieniędzy? Dlaczego dla banku liczy się tylko numer konta? Jak zmieniły się przepisy? Poznajcie prosty sposób na uniknięcie pomyłek przy wpisywaniu numeru konta.

  Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego na rynku nieruchomości robi się gorąco. W gazetach i internecie pojawia się wtedy mnóstwo ogłoszeń w sprawie wynajmu. Proponowane studentom warunki mieszkaniowe i ceny są bardzo różne. Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania? Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie? Co to jest lista adresowa? Gościem Dzień Dobry TVN był ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.

  Gość Dzień Dobry TVN Marek Zmysłowski znalazł się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi w afrykańskiej branży technologicznej. Jak znalazł się Afryce? Czym się tam zajmuje? Ile miał lat, kiedy zarobił swoje pierwsze pieniądze? Czy wszystkie jego przedsięwzięcia biznesowe kończyły się sukcesem? Czy prawo nigeryjskie sprzyja rozwojowi biznesu? Czy ma czas na zwiedzanie Nigerii?

  Coraz więcej młodych matek ma problemy z powrotem do pracy. Tracą zatrudnienie lub spotykają się z dyskryminacją ze strony pracodawców. Jakie korzyści wniesie nowelizacja prawa pracy, która w życie wejdzie już od stycznia 2016 roku? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  Co tak właściwie oznacza "drogo"? Czy jako konsumenci jesteśmy świadomi, co składa się na cenę produktów, które kupujemy? Gościem Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer prowadzący "TVN24 Biznes i świat", który wyjaśnił nam, za co tak naprawdę płacimy w sklepie. Wiedzieliście, że zamawiając kawę w kawiarni nie płacimy za produkt? Często płacimy przede wszystkim za "przynależność do elity"! Dlaczego nie potrafimy negocjować? Szukacie tańszych rozwiązań w Internecie?

  Po tragedii, do jakiej ostatnio doszło we wrocławskim ogrodzie zoologicznym (tygrys zagryzł pracownika), postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pracy opiekunów w zoo. Co należy do ich codziennych obowiązków? Czy w pracy towarzyszy im strach? Jak obcować z takimi drapieżnikami jak rekin czy tygrys?

  Umowa o dzieło jest coraz częstszą formą zatrudnienia. Na szczęście, osoby zatrudnione na umowę śmieciową nie są już wykluczone z ubiegania się o kredyt hipoteczny. By go dostać, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Marcina Iwucia, ekonomistę.