Wypowiedzenie umowy na czas określony ma zostać utrudnione - konieczne będzie podanie powodu wypowiedzenia. Ma to związek z nowelizacją prawa pracy oraz wprowadzeniem dyrektywy Work Life Balance. Co i kiedy się zmieni?
Od wtorku 1 lutego w życie wchodzi rządowy projekt dotyczący zerowego VATu na żywność, który ma czasowo obniżyć gwałtownie rosnące na skutek inflacji ceny. O 5 procent spaść mają ceny przede wszystkim jedzenia, ale też paliw i nawozów. Jak faktycznie będą wyglądały obniżki?
Emerytury zależne od liczby posiadanych dzieci? Politycy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, ponieważ najnowsze dane demograficzne dotyczące ludności Polski nie napawają optymizmem - starzejemy się i rodzimy coraz mniej dzieci. Pokazują to wstępne dane GUS z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który miał miejsce w 2021 roku.
Większość kredytów mieszkaniowych w Polsce opiera swoje oprocentowanie na stawkach WIBOR. Te są podnoszone z uwzględnieniem kolejnych oczekiwanych podwyżek stóp procentowych. Jak mogą zmienić się raty kredytów hipotecznych?
Co będzie tańsze?
Któż by nie chciał być właścicielem luksusowego pałacyku, pięknej willi czy chociażby mieszkania w centrum stolicy? Niestety, zdecydowanej większości Polaków nie stać, by zapłacić kilka milionów za własne cztery kąty. Maciej Mindak w Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, gdzie są najdroższe nieruchomości w Polsce. Co wpływa na ich wysokie ceny?
Może się okazać, że z powodu Polskiego Ładu pod koniec stycznia niektórzy otrzymają niższe wynagrodzenie niż to, które zostało wypłacone im w grudniu. Jak zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński, w takim przypadku będzie przysługiwało wyrównanie.
Kontroler lotów to bardzo potrzebny, ale niełatwy i stresujący zawód. Kto może nim zostać? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wykonywać ten niezwykle wymagający zawód? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Ruszyła trzecia część programu "Czyste Powietrze". Ma ona najwyższą do tej pory kwotę dofinansowania, którą mogą uzyskać gospodarstwa jedno- i wieloosobowe. Jakich dotacji można się spodziewać w 2022 roku? Kto może się o nie ubiegać?
Dodatek drożyźniany może pozwolić wielu gospodarstwom w opłaceniu rosnących rachunków za życie. Trzeba jednak pospieszyć się ze składaniem wniosków o dofinansowanie. Czym jest ten dodatek, jak go uzyskać i do kiedy składać dokumenty?
Indywidualni odbiorcy gazu mogą wybrać pomiędzy jego ceną zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a stawkami wolnorynkowymi. Z zatwierdzanych taryf można korzystać również wtedy, gdy gaz kupuje zarządca lub właściciel budynku.
Dodatkowe 500 plus mogą uzyskać rodzice dzieci do drugiego roku życia. Jednak trzeba uważać, ponieważ w przypadku dzieci, które miały rok, gdy nowe przepisy weszły w życie, mają nieco mniej czasu na uzyskanie świadczenia. Jak dostać dodatkowe 500 zł na dziecko? Kto może się ubiegać?
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że nikt nie powinien stracić na zmianach związanych z Polskim Ładem. Podał również informacje na temat planu na piątą falę pandemii COVID-19. Czego można się spodziewać?
Przedsiębiorcy pokazują rachunki, które muszą opłacać w ramach prowadzonych przez siebie działalności i tłumaczą, dlaczego będą zmuszeni podnosić ceny. W pierwszym kwartale 2022 r. niektóre usługi podrożeją średnio o 5 do 15 proc.
Komu ma przysługiwać świadczenie?
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w grudniu 2021 roku inflacja w Polsce w ujęciu rocznym przekroczyła 8 procent wobec 7,4 procent w listopadzie. Oznacza to, że ceny wzrosły o ok. 0,9 procent. Tylko w dwóch krajach należących do Unii Europejskiej inflacja była wyższa niż w Polsce.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład wiele składek zostało zwiększonych. Dotyczy to również umów zlecenie, które dla części osób przestaną się opłacać. Dlaczego? Co zamiast umowy zlecenie?
Prawie każdy z nas miał okazję korzystać z elektrycznej hulajnogi, wypożyczonego samochodu, czy prywatnego apartamentu. Jak idea współdzielenia pomaga w oszczędzaniu?
Spadła liczba kobiet na stanowiskach prezesów oraz członków zarządów - wynika ze statystyk za 2021 rok. Co więcej, odnotowano też mniej firm należących do Polek. Z czego to wynika? Dlaczego obecność przedsiębiorczyń na rynku maleje?
Z ulgi dla klasy średniej w ramach Polskiego Ładu wyłączone zostały m.in. przychody z zasiłku macierzyńskiego. W efekcie, w niektórych przypadkach matki będą mogły stracić prawo do zastosowania ulgi. Pojawia się również ryzyko konieczności dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym.
Możliwe zmiany dla przedsiębiorców.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy dotyczące kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ile będzie wynosił zasiłek stały i komu przysługuje?
Był szewc, nie ma szewca? Niektóre zawody w świecie masowej produkcji zdają się nie mieć już racji bytu. Na szczęście na rynek wchodzą młodzi pasjonaci, którzy nadal kultywują tradycję rzemieślnictwa.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła aktualne stawki abonamentu RTV na 2022 rok. Ile będą wynosić opłaty za odbiorniki radiowe i telewizyjne?
W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?
Ile teraz zapłacą za ten sam obiad?
Pewność siebie to jeden z najważniejszych czynników sukcesu w biznesie. Jednak jak pokazuje najnowszy raport "Bizneswoman Roku" Fundacji Sukces Pisany Szminką, wiele kobiet jest z nią na bakier. Mało tego ponad 1/3 Polek zdarza się prowadzić projekty lub brać w nich udział nieodpłatnie. Dlaczego tak się dzieje?
Styczeń to okres, w którym wielu maturzystów wybiera się na bale studniówkowe. Ile średnio na nie wydają? Czy ceny zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? Co składa się na koszt studniówki? Sprawdziliśmy to.
Polski Ład ma wprowadzić nową ulgę podatkową dla klasy średniej. Jednak niektórym pracownikom bardziej opłaca się z niej zrezygnować. Dlaczego? Jak to zrobić?