Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? "Sytuacja się nie poprawiła, mamy trend odwrotny"

Czy rząd przedłuży tarczę antyinflacyjną? Jaki jest trend inflacji, kiedy się zatrzyma?
Tarcza antyinflacyjna przedłużona?
Źródło: d3sign/Getty Images

Tarcza antyinflacyjna, zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, ma zostać przedłużona. Inflacja nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Inflacja w Polsce

W środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił, że choć decyzja w sprawie przedłużenia tarczy antyinflacyjnej jeszcze nie zapadła, to prawdopodobnie rozwiązania te zostaną podtrzymane. Szef resortu wskazał, że do co najmniej III kwartale inflacja będzie na bardzo wysokim poziomie.

Drożyzna

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

- Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania, które obniżają ceny w szerokim asortymencie: paliw, gazu będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny - odpowiedział szef MRiT.

I dodał:

- Premier będzie tu liderem i będzie tę informację przekazywał. Myślę, że kierunek będzie taki. Oczywiście modyfikacje są możliwe, natomiast kierunek jest jasny: dokąd inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie, będziemy się starali utrzymywać większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr — oznajmił Buda.

Tarcza inflacyjna

Dziennikarze dopytywali, czy możliwe jest przedłużenie tarczy do końca roku. Minister nie chciał wybiegać aż tak daleko w przyszłość i zaznaczył, że głosy ekonomistów w sprawie szczytu inflacji i momentu, od kiedy zacznie spać, są podzielone. Według jednych będzie to trzeci kwartał, inni twierdzą, że nastąpi to dopiero z początkiem przyszłego roku.

- Myślę, że za kilka miesięcy będzie jaśniejsze, w którym kierunku podążamy. Nikt się nie myli, co do tego, że co najmniej do trzeciego kwartału ta inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie -stwierdził minister rozwoju.

Tracza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Rozwiązanie zostało wprowadzone na sześć miesięcy, tj. do końca lipca 2022 roku. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy; obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd oraz obniżenie stawki podatku VAT na ciepło do 5 proc.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości