Dziecko

Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Kolejne przypadki w Polsce

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
edziecko.pl/TVN 24
Choroba

W Poznaniu wykryto kolejne dwa przypadki tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci. Wcześniej, o czym poinformował prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, schorzenie rozpoznano u maluchów w Krakowie. Eksperci z całego świata wciąż próbują ustalić co wywołuje chorobę. Co o niej wiemy?

Polska. Nieznane zapalenie wątroby u dzieci

Pierwsze przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci wykryto 5 kwietnia 2022 r. w Wielkiej Brytanii. 23 kwietnia wiadomo było już o 169 zachorowaniach w różnych krajach. Choroba wciąż się rozprzestrzenia. Badania laboratoryjne wykluczyły wirusy zapalenia wątroby (WZW) typu A, B, C, D i E.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kolejne przypadki zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci. Również w Polsce

Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci - objawy

W Poznaniu wykryto właśnie kolejne dwa przypadki. To dzieci w wieku około dwóch lat. Przebywały w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ich stan określany jest jako dobry. - Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu - mówi dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Specjalistka dodała, że dzieci trafiły do lekarza z wymiotami i biegunką. Objawem, który niepokoił rodziców było zażółcenie powłok, czyli żółtaczka. Następnie dzieci miały wykonywane badania krwi, a wyniki wskazywały na niewydolność wątroby.

Co może wywoływać zapalenie wątroby?

Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn jest adenowirus, zwykle mało groźny, powodujący ewentualnie zakażenia układu oddechowego i pokarmowego. Adenowirusy są powszechnymi wirusami wywołującymi szereg chorób. Są szeroko rozpowszechnione i regularnie wywołują choroby zakaźne we wszystkich grupach wiekowych, powodując między innymi objawy przeziębienia, gorączkę, ból gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub biegunkę.

Istnieje wiele różnych typów adenowirusów, więc ludzie mogą zarazić się więcej niż raz. Infekcje rzadko są poważne, a większość dzieci miała co najmniej jedną infekcję adenowirusową przed 10. rokiem życia. Ponadto te wirusy nie mają "sezonu" jak inne wirusy, co oznacza, że infekcje mogą wystąpić o każdej porze roku.

Infekcja adenowirusem nigdy wcześniej nie prowadziła do zapalenia wątroby u zdrowych dzieci. Dlatego WHO zastanawia się nad zwiększoną podatnością ze względu na słabsze krążenie adenowirusów podczas pandemii COVID-19, pojawienie się nowego adenowirusa lub połączenie z infekcją koronawirusem jako potencjalnymi przyczynami. Warto dodać, że to właśnie adenowirus został wykryty u 75,5 proc. chorych w Anglii i 50 proc. w Szkocji.

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) zaznacza na swojej stronie internetowej, że ściśle w tej sprawie współpracuje z krajami europejskimi oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz wideo: Co szkodzi wątrobie?

Co szkodzi wątrobie?
Co szkodzi wątrobie?Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: edziecko.pl/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości