Folia ratunkowa w ratownictwie i turystyce. Jak jej używać?

Jak używać folii ratunkowej?
Jak używać folii ratunkowej?
Źródło: CandyBoxImages/Getty Images
Folia ratunkowa znana jest także jako izolacyjna, termiczna, folia NRC lub koc przeciwwstrząsowy. Najczęściej stosowana jest w celu ochrony przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Folia termiczna powinna znaleźć się w każdej apteczce samochodowej, ponieważ doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.

Folia ratunkowa NRC to cienka płachta, która wykonana jest z metalizowanego tworzywa sztucznego. Standardowe wymiary folii to 210 × 160 cm, a waga 62 g. Złożona zajmuje więc niewiele miejsca. Folią termiczną najczęściej okrywa się osoby, które uległy wypadkowi lub znalazły się w trudnych warunkach pogodowych. W zależności od tego, czy poszkodowanego należy rozgrzać czy ochłodzić, folii ratunkowej trzeba użyć w nieco inny sposób.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Jak używać folii ratunkowej?

Folia ratunkowa NRC z jednej strony ma kolor złoty, z drugiej srebrny. W zależności od tego, z jakim problemem ratujący ma do czynienia, folia izolacyjna zostanie użyta inaczej. Jeśli zachodzi konieczność ogrzania poszkodowanego, ochrony przed wyziębieniem, folia powinna przykrywać chorego srebrną stroną, złota zaś powinna znaleźć się na zewnątrz. Złota warstwa ma za zadanie pochłaniać promienie słońca i przekazywać je dalej. Odwrotnie należy przystąpić, gdy poszkodowany doznał przegrzania. W takiej sytuacji należy okryć go złotą stroną, a srebrna powinna znaleźć się na zewnątrz, aby odbijać promienie słoneczne i nie dopuścić do jeszcze większego przegrzania. Aby folia ratunkowa spełniła swoje zadania jak najlepiej, warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • folia powinna być zawsze jednolita, dlatego należy sprawdzić, czy nie jest uszkodzona, rozdarta, poszarpana; ciało poszkodowanego powinno zostać okryte całe i bardzo dokładnie; folii nie należy jedynie narzucać na plecy; folia jest przeznaczona do jednorazowego użytku (aby zachować odpowiednią higienę i właściwości termoizolacyjne); istotne jest, aby przed przykryciem wyziębionego pacjenta zdjąć z niego mokre ubranie.

Oczywiście podstawową sprawą, o której należy zawsze pamiętać, jest nakrycie chorego odpowiednią stroną folii.

Inne sposoby użycia folii ratunkowej

Folia ratunkowa ma właściwości termoizolacyjne, dlatego może zostać użyta również do innych celów niż ratowanie osób poszkodowanych w wypadkach. Często stosuje się folię ratunkową na okno, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzewania mieszkania w czasie upału. Trzeba jedynie pamiętać, że srebrna warstwa odbija promienie, dlatego powinna się znaleźć po zewnętrznej stronie. Można użyć jej jako dodatkowej warstwy izolującej od ziemi podczas noclegu w namiocie lub nakryć nią namiot, aby chronić się przed upałem. Na biwaku lub wyjeździe można nakrywać nią jedzenie w celu ochrony przed wysokimi temperaturami. Koc termiczny przydaje się podczas wędrówki w górach, w trakcie żeglowania czy uprawiania sportów oraz wszędzie tam, gdzie konieczne może okazać się zapewnienie komfortu termicznego. Do takich sytuacji należy zapewnienie wsparcia psychicznego np. osobom po ciężkich przejściach, narażonym na stres, silne emocje, a także osobom, które znajdują się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Zalety folii ratunkowej NRC

W wielu sytuacjach folia termoizolacyjna może uratować zdrowie, a nawet życie. Warto mieć ją w samochodowej apteczce, a także zabierać ze sobą na wyprawy w góry i wszędzie tam, gdzie można się spodziewać ekstremalnych warunków pogodowych. Dużą zaletą folii ratunkowej NRC jest jej wielkość i przystępna cena. Folię można łatwo złożyć tak, aby nie zajmowała dużo miejsca. Użytkowanie koca termicznego nie powinno nastręczać żadnych problemów, obsługa jest prosta i nie wymaga żadnego przeszkolenia. Poszkodowany owinięty kocem termicznym jest dobrze widoczny, a folia stanowi sygnał dla otoczenia, że potrzebuje on pomocy. Koc ratunkowy chroni także od wiatru i zapobiega utracie ciepła na skutek pocenia się. To, o czym należy pamiętać, to właściwa strona okrywania pacjenta oraz jego jak najdokładniejsze owinięcie. Folii ratunkowej nie należy używać podczas burzy, w pobliżu żarzących się materiałów lub w przypadku korzystania z defibrylatora. Nie wolno jej także nakłuwać ani przecinać. Koce ratunkowe występują w różnych rozmiarach i grubościach. Większe i grubsze są bardziej wytrzymałe, można używać ich wielokrotnie (osobiście) jako śpiwora lub dodatkowego okrycia na śpiwór.

Koc termiczny można kupić w aptece, sklepach turystycznych i sportowych, a także motoryzacyjnych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Cena folii ratunkowej wynosi od około 3 zł do 20 zł. Na pomysł używania metalizowanej folii wpadli Amerykanie w latach 70. XX wieku. Pierwsze folie stworzone zostały na użytek NASA. Skrót NRC pochodzi od nazwy centrum, w którym powstała folia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!