2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
Rozliczenie PIT-u samodzielnie - to postaramy się tu wykazać - jest proste. Dla niektórych to konieczność, inni rozliczają PIT sami, ponieważ tak chcą. Gdy dokumenty zostały skompletowane a formularz PIT znajduje się przed nami, reszta jest już tylko formalnością, którą jednak musimy wykonać dokładnie.
Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu przyniosły wielu osobom duże zaskoczenie. Także rodzinom zastępczym, które straciły kilkaset złotych miesięcznie. Dlatego domagają się one w tej sprawie wyjaśnień od resortu rodziny.
Niektóre osoby pobierające emeryturę lub rentę mogą stracić część świadczenia. Dotyczy to grupy osób dorabiającej sobie przy jednoczesnym pobieraniu emerytury bądź renty. Podobne zasady dotyczą także świadczeniobiorców rent socjalnych. Kto może stracić pieniądze? Na co zwrócić uwagę?
"Gotówka niekoniecznie szybko wypadnie nam z obiegu".
Ulga na dziecko w odliczeniu PIT jest nazywana ulgą prorodzinną. Podczas rozliczenia podatkowego, jeżeli spełnia się określone warunki, możliwe jest uzyskanie tej ulgi. Rozliczenie to można składać od 15 lutego. Kto może się ubiegać o ulgę na dziecko? Ile wynosi?
Polacy pracujący za granicą lub otrzymujący stamtąd emerytury czy renty powinni przygotować się na zapłatę dodatkowych podatków. Informację o tych dochodach w wielu przypadkach należy umieścić w zeznaniu podatkowym PIT. Na jakich zasadach?
Główny Urząd Statystyczny podał, ile wyniosła roczna inflacja w styczniu 2022 roku. Porównano również ceny w stosunku do grudnia. Jest to największy miesięczny skok cen od 24 lat. Ile wyniosła inflacja?
Przedsiębiorcy opłacający PIT ustalą podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku na podstawie zasad z 2021 roku. Taką informację przekazało Ministerstwo Finansów. Obecnie nie trwają żadne prace związane z wydłużeniem terminu wyboru przez firmy formy opodatkowania.
Oto branże, które mogą liczyć na podwyżki.
"Staramy się łamać stereotypy".
Zostały ogłoszone oficjalne informacje, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Podane zostały kwoty najniższych emerytur, które będą obowiązowały od 1 marca. Wyjaśniona została także kwestia 13.i 14. emerytury. Co powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej?
W świadczeniu 500 plus rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Oznacza to, że część osób musi ponownie złożyć wniosek na dodatkowe fundusze na dziecko. Kto i do kiedy musi złożyć dokumenty? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy z 500 plus?
Helen Tupper opowiedziała też o tym, co nas blokuje przed samorozwojem.
Kredytobiorcy załamują ręce, bo stopy procentowe znów poszły w górę. To piąta podwyżka od października ubiegłego roku i jak zapowiadają ekonomiści - nie ostatnia.
W związku z rosnącymi stopami kredytów coraz więcej osób poszukuje kalkulatora kredytu hipotecznego. Jak działa to urządzenie? Gdzie je znaleźć i w czym może nam pomóc? Sprawdź, jak nie wpaść w kłopoty finansowe, dzięki prostym obliczeniom.
Jedna ze szczecińskich mam szukała opiekunki dla swojego dziecka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak kobieta chciała, aby niania nie tylko opiekowała się maluchem, ale również sprzątała. Wynagrodzenie, które zaproponowała, rozpętało w internecie burzę. Ile kosztuje opieka nad dzieckiem? Czy niania może mieć dodatkowe obowiązki? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anetą Kuroń, mamą 6-letniego Ignacego, Renatą Studzińską, opiekunką z 9- letnim stażem oraz Justyną Bisek, współwłaścicielką agencji niań.
14-tej emerytury nie będzie.
Szukanie pracy to dość angażujący i czasochłonny proces. Zacząć zawsze należy od dobrego i czytelnego CV. Gdy takie już mamy, połowa sukcesu za nami. Krok kolejny – uważnie sprawdzajmy załączniki, jakie wysyłamy pracodawcy. Jedna z internautek, zamarła, gdy zorientowała się, co przekazała do ponad 60 firm.
Od lutego 2022 r. zakaz handlu w niedzielę w Polsce został uszczelniony. Ograniczone zostało otwieranie sklepów w niedzielę pod pretekstem prowadzenia w nich usług pocztowych. Z ułatwień w prowadzeniu handlu w piątki i soboty skorzystają natomiast rolnicy. Kiedy sklepy będą mogły być otwarte w niedzielę?
Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat z informacjami, do kiedy emeryci i renciści mogą składać zeznanie podatkowe PIT. Zawarto w nim także informacje na temat rozliczania podatków za ubiegły rok. Co trzeba wiedzieć? Co zrobić, by uzyskać zwrot nadpłaty?
Niemal 40 proc. polskich przedsiębiorczyń twierdzi, że prowadzenie firmy utrudnia im życie rodzinne - wynika z nowego raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Co więcej, nawet 1/5 respondentek pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Co za tym stoi? Czy da się to zmienić?
"To bardzo duży cios wymierzony w niepełne rodziny".
Świadczenie pielęgnacyjne przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami. Najczęściej dostają je jednak rodzice lub opiekunowie. Komu przysługuje w 2022 roku? Ile wynosi i jak się o nie ubiegać? Czym różni się od zasiłku pielęgnacyjnego czy opiekuńczego?
Inflacja szaleje, stopy procentowe rosną, a kredytobiorcy czują się coraz bardziej niepewnie. Czy w obecnej sytuacji warto nadpłacać kredyt, jeśli mamy taką możliwość? Wszystkie za i przeciw przedstawił i omówił w Dzień Dobry TVN ekonomista Marek Zuber.
Wypowiedzenie umowy na czas określony ma zostać utrudnione - konieczne będzie podanie powodu wypowiedzenia. Ma to związek z nowelizacją prawa pracy oraz wprowadzeniem dyrektywy Work Life Balance. Co i kiedy się zmieni?
Od wtorku 1 lutego w życie wchodzi rządowy projekt dotyczący zerowego VATu na żywność, który ma czasowo obniżyć gwałtownie rosnące na skutek inflacji ceny. O 5 procent spaść mają ceny przede wszystkim jedzenia, ale też paliw i nawozów. Jak faktycznie będą wyglądały obniżki?
Emerytury zależne od liczby posiadanych dzieci? Politycy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, ponieważ najnowsze dane demograficzne dotyczące ludności Polski nie napawają optymizmem - starzejemy się i rodzimy coraz mniej dzieci. Pokazują to wstępne dane GUS z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który miał miejsce w 2021 roku.
Większość kredytów mieszkaniowych w Polsce opiera swoje oprocentowanie na stawkach WIBOR. Te są podnoszone z uwzględnieniem kolejnych oczekiwanych podwyżek stóp procentowych. Jak mogą zmienić się raty kredytów hipotecznych?