Przedsiębiorcy pokazują rachunki, które muszą opłacać w ramach prowadzonych przez siebie działalności i tłumaczą, dlaczego będą zmuszeni podnosić ceny. W pierwszym kwartale 2022 r. niektóre usługi podrożeją średnio o 5 do 15 proc.
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w grudniu 2021 roku inflacja w Polsce w ujęciu rocznym przekroczyła 8 procent wobec 7,4 procent w listopadzie. Oznacza to, że ceny wzrosły o ok. 0,9 procent. Tylko w dwóch krajach należących do Unii Europejskiej inflacja była wyższa niż w Polsce.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład wiele składek zostało zwiększonych. Dotyczy to również umów zlecenie, które dla części osób przestaną się opłacać. Dlaczego? Co zamiast umowy zlecenie?
Prawie każdy z nas miał okazję korzystać z elektrycznej hulajnogi, wypożyczonego samochodu, czy prywatnego apartamentu. Jak idea współdzielenia pomaga w oszczędzaniu?
Spadła liczba kobiet na stanowiskach prezesów oraz członków zarządów - wynika ze statystyk za 2021 rok. Co więcej, odnotowano też mniej firm należących do Polek. Z czego to wynika? Dlaczego obecność przedsiębiorczyń na rynku maleje?
Z ulgi dla klasy średniej w ramach Polskiego Ładu wyłączone zostały m.in. przychody z zasiłku macierzyńskiego. W efekcie, w niektórych przypadkach matki będą mogły stracić prawo do zastosowania ulgi. Pojawia się również ryzyko konieczności dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy dotyczące kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ile będzie wynosił zasiłek stały i komu przysługuje?
Był szewc, nie ma szewca? Niektóre zawody w świecie masowej produkcji zdają się nie mieć już racji bytu. Na szczęście na rynek wchodzą młodzi pasjonaci, którzy nadal kultywują tradycję rzemieślnictwa.
W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?
Pewność siebie to jeden z najważniejszych czynników sukcesu w biznesie. Jednak jak pokazuje najnowszy raport "Bizneswoman Roku" Fundacji Sukces Pisany Szminką, wiele kobiet jest z nią na bakier. Mało tego ponad 1/3 Polek zdarza się prowadzić projekty lub brać w nich udział nieodpłatnie. Dlaczego tak się dzieje?
Styczeń to okres, w którym wielu maturzystów wybiera się na bale studniówkowe. Ile średnio na nie wydają? Czy ceny zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? Co składa się na koszt studniówki? Sprawdziliśmy to.
Polski Ład ma wprowadzić nową ulgę podatkową dla klasy średniej. Jednak niektórym pracownikom bardziej opłaca się z niej zrezygnować. Dlaczego? Jak to zrobić?
Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Antoni Duda, złożył do MSWiA pismo dotyczące zmian w ramach Polskiego Ładu. Zwrócił się o pilną naprawę masowego naruszenia prawa.
Ministerstwo Finansów informuje, że od wtorku 11 stycznia w Urzędach Skarbowych pracownicy będą wyjaśniać, na czym polegają nowe rozwiązania podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. W jakich godzinach będą prowadzone dyżury?
W związku z rosnącą inflacją rząd próbuje wprowadzać środki zaradcze, które pozwoliłyby ją obniżyć. Jest nim, między innymi, rządowa tarcza antyinflacyjna. Niedawno padł również pomysł regulowanych cen żywności. Czy jest to powód do zmartwień? Czy rząd pracuje nad projektem?
Ulga dla klasy średniej to - obok PIT-2 - najgorętszy temat ostatnich dni. Wszystko za sprawą "Polskiego Ładu", który zmienił sposób naliczania podatków i składki zdrowotnej. Michał Wilk, autor bloga "Dzień dobry, podatki" wyjaśnił, kto zyska na wprowadzonych zmianach.
Podniesienie kwoty wolnej od podatku, wyższy próg podatkowy czy zmiany w zasadach płacenia składki zdrowotnej to najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Na czym konkretnie polegają te zmiany i jak odzyskać pieniądze z pomniejszonych wypłat wyjaśnił Maciej Samcik.
Krótszy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy, którą uchwalił Sejm. Jak wyjaśniał wiceminister rodziny Stanisław Szwed, celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu i oszczędności.