Zgodnie z ustawą uchwaloną na początku 2021 r., czternasta emerytura trafi jesienią do portfeli seniorów. Szacuje się, że dodatkowe pieniądze otrzyma ok. 9,1 mln osób. Kiedy środki zostaną wypłacone? Jakich kwot można się spodziewać?
Joanna Przetakiewicz od lat spełnia się jako bizneswoman. Swojej wiedzy nie zatrzymuje dla siebie, tylko wysyła w świat, by podnieść jakość życia kobiet i pomóc im zadbać o własne bezpieczeństwo. O tym, co jest najważniejsze w biznesie i jakie zagrożenia czyhają w tym obszarze na panie, gwiazda opowiedziała redaktorce dziendobry.tvn.pl.
Od stycznia 2022 r. znacznie podniesione zostaną składki opłacane przez polskich przedsiębiorców. Najnowsze wyliczenia składek emerytalnych, rentowych i innych wskazują wzrosty o 7,5 proc i 13 proc., w zależności od okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Kredyty stają się codziennością, a mimo tego wciąż nie potrafimy sobie radzić z ich spłacaniem oraz odpowiednim gospodarowaniem środkami finansowymi. Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny i bloger śpieszy z pomocą wszystkim kredytobiorcom, dając cenne wskazówki.
Pandemia sprawiła, że czas pracy wielu osób mocno się wydłużył. Część z nas odbiera telefony i maile od szefa już po godzinach pracy. Portugalia postanowiła walczyć z takimi praktykami. Zgodnie z nowym prawem przełożony, który skontaktuje się ze swoim podwładnym, gdy ten już zakończył pracę, zostanie ukarany. Czy to właściwy kierunek? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sebastianem Grzywaczem, radcą prawnym i Miłoszem Brzezińskim, trenerem rozwoju osobistego.
Analitycy są zdania, że zasiłek, podobnie jak emerytury, powinien podlegać waloryzacji.
Adwokat: "Znam przypadki, że domaga się 300 tys. zł zwrotu".
Pracodawcy apelują, by wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników. Ich zdaniem, taka ustawa pomogłaby im odpowiednio planować i organizować pracę. Według ekspertów zapisy w niej powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie.
Dzięki nowelizacji Kodeksu karnego niedługo możliwe będzie poznanie zarobków pracowników kilku branż. W specjalnych rejestrach mogą pojawić się pensje i umowy pracowników jednostek finansów publicznych. Czyje dane będą dostępne w sieci?
Zdaniem Rafała Mokrzyckiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy wykazują silną postawę "patriotyzmu konsumenckiego". Artykuły spożywcze pochodzące od rodzimych producentów najczęściej kupują osoby młode oraz kobiety po 60. roku życia.
Fundacja Sukces Pisany Szminką rusza z nowym badaniem dotyczącym przedsiębiorczości Polek. Weź udział w ankiecie i stań się inspiracją do działania dla innych kobiet. - Zebrane odpowiedzi pozwolą nam dowiedzieć się, jak jeszcze lepiej wspierać Polki na drodze ich rozwoju zawodowego - czytamy.
1 stycznia 2022 r. przedawnią się wszystkie faktury wystawione w 2019 r. Od tego dnia odzyskanie pieniędzy od dłużników może stać się niemożliwe, również przed sądem. Co mogą zrobić wierzyciele?
Jak Polska wypada na tle Europy?
Ruszyły zgłoszenia i nominacje kandydatek do XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Konkurs ten nagradza przedsiębiorcze kobiety, które śmiało inwestują w swoją przyszłość. Jak się zgłosić?
Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, ile wynosi majątek przypadający na przeciętnego Polaka. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Kutwa, jest to kwota na poziomie 155 tys. dolarów. Na jej wysokość ma składa się m.in. kapitał zagraniczny oraz zadłużenie.
Dużo powyżej średniej wyniosła w Polsce inflacja w październiku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku aż 6,8 procent. Najbardziej, bo aż o jedna trzecią, zdrożało paliwo. Za co jeszcze płacimy więcej?
Jak poinformowała Krajowa Informacja Skarbowa, obiad dla pracowników finansowany przez pracodawców to tak naprawdę pracownicza korzyść, od której powinien zostać zapłacony PIT. Do niedawna stanowisko w tej sprawie było zupełnie inne.
Renta dożywotnia jest świadczeniem, o które ubiega się coraz więcej Polaków. Kto może je otrzymać i na czym dokładnie polega? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i jak oblicza się jej kwotę.
Po ostatnich słowach prof. Marcina Matczaka, prawnika, a prywatnie ojca rapera Maty nie cichną dyskusje. Czy faktycznie 16-godzinny dzień pracy to gwarancja sukcesu? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzyły się Olga Legosz, specjalistka branży HR oraz Zosia Ślotała-Haidar, projektantka mody, stylistka.
"Są to gigantyczne kwoty".
Co trzecia polska firma jest założona i prowadzona przez kobiety.
Rekordzista musi oddać astronomiczną sumę.
Zdaniem niektórych to świetny sposób na finansowanie zakupów, a dla innych - droga do zadłużenia.
Rozwój przedsiębiorstwa zależy nie tylko od finansów, liczby klientów oraz szeroko pojętej sytuacji ekonomicznej. Spore znaczenie ma także analiza wszystkich procesów logistycznych. Metoda ABC oraz XYZ wykorzystywana jest głównie w gospodarce magazynowej i zarządzaniu zapasami.
"Nie muszę kłamać, nie muszę się wstydzić".
Co to oznacza dla kredytobiorców?
"To nasuwa pytanie, co tak naprawdę jest sensem życia"
Świadomość finansowa jest wyjątkowo istotna, jeśli chcemy zadbać o swój budżet. Cristina Benito wyjaśnia, na czym polega problem większości osób, którym brakuje funduszy. Co zrobić, żeby mieć więcej pieniędzy?
Jak oszczędzać pieniądze, aby w przyszłości stać się niezależnym finansowo, pozwolić sobie na podróżowanie bez granic, a może wczesną emeryturę i spokojne inwestowanie pieniędzy? O tym, jak zaoszczędzić pieniądze, piszemy na życiowych przykładach różnych sposobów na oszczędzanie.