Finanse i Praca

  Ubezpieczenia, które na początku roku proponuje szkoła, nie są obowiązkowe. Czy rodzice powinni je opłacać? W studiu Dzień Dobry TVN na nurtujące pytania opowiedział Marcin Jaworski, pracownik biura rzecznika finansowego.

  Wielu pracodawców stara się zebrać jak najwięcej wiadomości o kandydatach do pracy. Do pozyskiwania informacji wykorzystuje również media społecznościowe. Tak było w przypadku Amerykanki Emily Clow, która poniosła konwekcje udostępnionego zdjęcia na Instagramie. Czy zbieranie informacji w taki sposób nie narusza prawa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Iwonę Golonko, psycholog biznesu.

  LinkedIn to najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy, który specjalizuje się w nawiązywaniu kontaktów zawodowo-biznesowych. Z LinkedIna korzysta niespełna 600 milionów użytkowników. Czytaj dalej i sprawdź, jak odnaleźć się w świecie LinkedIna.

  Podstawowym obowiązkiem dzieci jest nauka, ale niektóre, by wspomóc rodziców i zarobić na najpotrzebniejsze rzeczy, podejmują pracę. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o prawnych aspektach zatrudniania nieletnich oraz o tym, jak wczesne wejście w dorosłość, jaką jest praca, wpływa na psychikę młodych ludzi. Naszymi gośćmi były: adwokat, Eliza Kuna oraz psycholog, Marta Chorościcka.

  Urząd Statystyczny w Warszawie poinformował, że coraz więcej osób dojeżdża do pracy w stolicy. Niektórzy każdego dnia na dojazdy poświęcają kilka godzin i pokonują kilkaset kilometrów! O życiu na walizkach i w wiecznej trasie opowiadali w studiu Dzień Dobry TVNDominika Gwit, Ania Rusowicz i Kajetan Kajetanowicz.

  Brytyjska Partia Pracy obiecuje wyborcom wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł? W Dzień Dobry TVN o ludzkiej wydajności i skróceniu czasu pracy rozmawialiśmy z Miłoszem Brzezińskim - psychologiem biznesu. Lepszym rozwiązaniem jest skrócenie tygodnia, czy dnia pracy? Wiecie, dlaczego tak chętnie oglądamy seriale wieczorami?

  Z każdym rokiem w branży logistycznej pracuje coraz więcej kobiet. Tylko w DHL Parcel jest ich około dwustu. To może dziwić, ponieważ zawód kuriera wciąż postrzegany jest jako typowo męski. Jak wygląda dzień z życia kobiety kuriera? Dlaczego ta praca jest dobra również dla pań? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Tina Sobocińska, Ambasadorka Kobiet w DHL Parcel, Iwona Nowakowska, kurier DHL Parcel oraz Dominika Czmiel, kurier DHL Parcel.

  Commerzbank potwierdził piątkowe doniesienia, że mBank ma być sprzedany. O możliwości sprzedaży napisał Handelsblatt. Niemiecki Commerzbank posiada 70 proc. udziałów w akcjonariacie mBanku. Jak informuje Commerzbank, nowa strategia przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji.

  Alexandre Soares dos Santos, zmarły w sierpniu założyciel sieci sklepów Biedronka, pozostawił 10 mln euro na pomoc dla biednych dzieci. Środki te mają być głównie przeznaczone na ich edukację. Swoim dzieciom nie zostawił ani grosza. W studiu dzień Dobry TVN o tym czy wydziedziczenie dziecka jest możliwe i co się z tym wiąże mówił mecenas Zbigniew Roman.

  Atak na saudyjska rafinerię spowodował wzrost cen ropy. W Polsce rosną ceny żywności. Co zdrożało? Jakich podwyżek możemy się jeszcze spodziewać? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer, dziennikarz TVN 24 Biś.

  Truckerki to kobiety, które przemierzają tysiące kilometrów za kierownicą ogromnych pojazdów ciężarowych, stawiając czoło niespodziewanym sytuacjom. Spędzają noce na zatłoczonych parkingach, realizują skomplikowane załadunki i rozładunki, a także walczą z upływającym czasem i zatłoczonymi trasami. Widzowie w nowym programie na Discovery Channel poznają sześć bohaterek, które kochają motoryzację i codzienne wyzwania związane z transportem. Jedną z nich, Anię Rapp gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W dobie telefonów komórkowych i GPS-ów wielu uważa, że zawód latarnika to przeżytek. Ale to nieprawda, ponieważ sprzęt elektroniczny potrafi być zawodny i wtedy o tragedię na morzu nietrudno. O specyfice pracy latarnika opowiedziała nam Bożena Budzisz, która jest jedną z trzech kobiet wykonujących ten zawód.

  Jak obliczyć urlop pracownikowi? Wszystko zależy od jego indywidualnej sytuacji, ponieważ w wielu przypadkach jest to zadanie dosyć skomplikowane. Występują istotne różnice między sposobem wyliczania urlopu wypoczynkowego dla osoby pracującej na pełny etat, a obliczaniem urlopu dla osoby niepracującej na pełnym etacie, nie wspominając już o urlopach okolicznościowych bądź macierzyńskich.

  Urlop wypoczynkowy przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a jego wymiar zależy od stażu pracy pracownika. O zasadach udzielania urlopu wypoczynkowego mówił w Dzień Dobry TVN radca prawny, Tomasz Palak. Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop? Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? Czy osobom pracującym na umowę zlecenie przysługuje urlop wypoczynkowy?

  Zajęcie szafiarki to fenomen XXI wieku i przykład, jak z pozornie prostego i mało ambitnego zajęcia, jakim jest tworzenie stylizacji, stworzyć zawód, który będzie prawdziwym biznesem i przepisem na sukces. Szafiarka łączy w sobie rolę stylistki, modelki i redaktorki modowej.

  Flip mieszkania – jeszcze kilka lat temu wiedzę o flipowaniu na rynku nieruchomości posiadała jedynie wąska grupa osób. Obecnie o tym, jak zarabiać na flipie mieszkania, może dowiedzieć się każdy. Czy flip nieruchomości to nadal dochodowy interes?

  Przekwalifikowanie zawodowe może przynieść wiele korzyści. Ułatwia rozwój, otwiera przed nami nowe perspektywy i pozwala na zdobycie nowych doświadczeń. Choć zmiana branży nie jest prosta, warto zastanowić się nad przekwalifikowaniem, zwłaszcza jeśli dotychczasowa praca nie daje satysfakcji.

  Osoby, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę, podlegają pod Kodeks pracy, co oznacza, że mają zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Jedną z przykrych konsekwencji niedopełnienia poleceń służbowych jest otrzymanie nagany.

  Instagram to obecnie najpopularniejsza internetowa aplikacja do publikacji zdjęć i krótkich filmików. Przyciąga ludzi z całego świata oraz celebrytów, którzy grupują wokół siebie ogromne społeczności i potrafią monetyzować swoją obecność w sieci. Ile można zarobić na Instagramie?

  Jak czytać umowy ze zrozumieniem - czyli tak, żeby nikt nas nie oszukał i żeby nic ważnego w umowie nam nie umknęło? Mecenas Eliza Kuna była gościem w studiu Dzień Dobry TVN. Wyjaśniła nam tajniki umów, zwróciła uwagę na to na co powinniśmy uważać najbardziej!