Ceny produktów wieprzowych mogą wzrosnąć. Ile zapłacimy za schab?

Źródło: UWAGA! TVN/x-news
"Uwaga! TVN": W dobie szalejącej inflacji sami produkują jedzenie
"Uwaga! TVN": W dobie szalejącej inflacji sami produkują jedzenie
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
W połowie lutego 2023 r. ceny skupu trzody chlewnej w Polsce były rekordowe. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie za kotleta schabowego wciąż będziemy musieli słono płacić. - Nadal jest przestrzeń do wzrostu cen detalicznych - oceniła dr Magdalena Kowalewska.

Rekordowo wysoki poziom cen skupu trzody chlewnej

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeciętna cena skupu trzody chlewnej w Polsce w połowie lutego 2023 r. wyniosła 8,29 zł/kg, czyli o 13 proc. więcej niż przed miesiącem - przekazała PAP starsza analityczka sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas dr Magdalena Kowalewska. 

Jak dodała, to rekordowo wysoki poziom cen, którego do tej pory nie notowano. Dla porównania w lutym ubiegłego roku wynosiła o 99 proc. mniej.

Niestety wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ceny nie spadną. - Zapotrzebowanie ze strony zakładów mięsnych nie słabnie, co w pierwszej połowie br. powinno przełożyć się na utrzymanie relatywnie wysokiego poziomu cen skupu - przyznała ekspertka.

Rosną ceny schabu

Jak czytamy na TVN24 Biznes, analityczka - powołując się na dane GUS - zauważyła, że w grudniu ubiegłego roku przeciętnie kilogram schabu bez kości kosztował ponad 24 zł, czyli o blisko 1/3 więcej niż w 2021 r., a wędliny podrożały o 18-25 proc. W tym samym przedziale czasowym ceny żywca wzrosły o 68 proc.

- W związku z tym widać, że mechanizm transmisji cen w łańcuchu wartości wieprzowiny w Polsce nie działa w pełni efektywnie i nadal jest przestrzeń do wzrostu cen detalicznych. Należy mieć jednak świadomość, że ceny detaliczne produktów mięsnych uzależnione są nie tylko od sytuacji na rynku surowca, ale również od polityki cenowej sklepów - podkreśliła dr Magdalena Kowalewska.

Więcej informacji na temat cen produktów znajdziesz na stronie TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: TVN24 Biznes/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kilito Chan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana