Już od miesięcy Polacy kupują mniej niż zwykle. Drożyzna w sklepie zmusza wielu z nas do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z niektórych produktów spożywczych. Jakie artykuły omijamy najczęściej?
Polacy oszczędzają na zakupach
Inflacja zmusiła większość Polaków do rozsądniejszego gospodarowania budżetem. Drożyznę odczuwamy przede wszystkim podczas codziennych zakupów. Instytut GFK Polonia opublikował badania, które pokazują, na jakich produktach oszczędzamy najczęściej.
Drożyzna
Drożyzna
Jak wynika z badań, oszczędzamy już od miesięcy. 82. proc. klientów kupuje mniej produktów, a 78. proc. potwierdziło, że ogranicza się podczas robienia zakupów spożywczych.
Okazuje się, że co trzecia osoba rezygnuje ze słodyczy i napojów gazowanych (31 proc.). Nie oznacza to jednak całkowitego pożegnania się ze słodkościami, a często jedynie ich ograniczenie. Prawie taki sam odsetek (30 proc.) odmawia sobie zakupu mocnych alkoholi i win.
Jakie produkty ograniczamy?
Gwałtownie spadła również popularność słonych przekąsek, ciastek i wafli. - Wzrost oszczędności w zakresie wyrobów tzw. impulsowych także wskazuje na pewien trend wybierania produktów, które postrzegamy jako niezbędne kosztem tych, które mają charakter raczej dodatkowy - tłumaczy w rozmowie z portalem Interia.pl wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.
Kolejnym istotnym zjawiskiem, które zauważono podczas badań, jest robienie zakupów na zapas. Do tej praktyki przyznaje się co czwarty kupujący. Polacy chętnie gromadzą produkty takie jak mąka, ryż czy makaron. W zestawieniu nie brakuje też artykułów higienicznych, np. papieru toaletowego i ręczników papierowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz:
- Policja odnalazła zaginione rodzeństwo. 11-latka i 12-latek zniknęli rok temu
- Banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Opublikowano raport NBP
- Oszustwo na SMS-a do "mamy" lub "taty". Oszuści są w stanie prowadzić rozmowę w czasie rzeczywistym
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Interia.pl/GFK Polonia
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/PhotoAlto/James Hardy