Podstawowe produkty wciąż drożeją. O ile wzrosły ceny w sklepach w styczniu 2023?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Sklep spożywczy

Ceny podstawowych produktów ciągle rosną. Jak wynika z raportu UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, o średnio 20% rok do roku. Obserwowany jest spadek dynamiki wzrostu cen, jednak wciąż nie jest taniej. Ile zapłaciliśmy za zakupy w styczniu 2023? Jakie produkty były najdroższe?

Wzrost cen w styczniu 2023

Według raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych na 17 ze 100 monitorowanych kategorii produktów (najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku, pochodzących z monitoringu 37 tys. sklepów, należących do 60 sieci handlowych) wszystkie podrożały i to dwucyfrowo. Przeanalizowano prawie 69 tysięcy cen detalicznych z wszystkich dyskontów, hipermarketów, supermarketów, a także sieci convenience i cash&carry.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Według badania na temat cen w grudniu 2022 roku, przeprowadzonych przy użyciu tej samej metodologii, obserwowano wzrost na poziomie 24,8%, a w listopadzie 25,8%. Jak napisano w raporcie "zatem w sklepach wciąż jest drogo, ale też widać, że dynamika wzrostu cen wyraźnie hamuje".

Jak wyjaśniono w raporcie "dynamika wzrostu cen powinna wyhamowywać również w kolejnych miesiącach 2023 roku. Wpływ na to niewątpliwie ma ograniczenie aktywności gospodarczej i spadek ilości pieniędzy w obiegu. Konsumenci wydają ich zdecydowanie mniej, a firmy ograniczają swoje inwestycje. Te tendencje wspiera też zamrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych oraz zapowiedziana pomoc dla piekarni i cukierni w zakresie niższych stawek za gaz".

Ceny produktów w styczniu 2023 - co było najdroższe?

- Ceny styczniowe były ustalane na podstawie kosztów poniesionych w ostatnim miesiącu 2022 roku, kiedy jeszcze obowiązywały tarcze antyinflacyjne na energię i paliwo. W styczniu br. utrzymano ponadto zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze. Istotne znaczenie dla dynamiki wzrostu cen miała też wysoka baza ze stycznia 2022 roku, kiedy inflacja w koszyku GUS osiągnęła wartość powyżej 9 procent - stwierdziła cytowana w raporcie dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Z badanych kategorii największą dynamikę zanotował nabiał: jaja zdrożały o 41,3%, z kolei mleko znalazło się na drugim miejscu - wzrost ceny wyniósł o 29,8% rok do roku. Kolejną kategorią jest chemia gospodarcza, która wzrosła o 27,5%. Trzecie miejsce zdobyły produkty sypkie, np. płatki kukurydziane, mąka, czy kasza jęczmienna - tego typu towary podrożały o 25,3% rok do roku. 

Jak podano w raporcie, "w styczniu 2023 roku najmniej poszły w górę ryby - o 10,8 proc. rdr. Ponadto wśród najsłabiej drożejących kategorii są też art. dla dzieci (w tym dla niemowląt) i środki higieny osobistej - odpowiednio 13,8 proc. rdr oraz 15,7 proc. rdr".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: monticelllo/Getty Images