Przez lata diesel był tańszy od benzyny. Od niedawna sytuacja ta się zmieniła, a po 5 lutego 2023 r. diesel może być jeszcze droższy, ponieważ w życie wejdzie unijne embargo na import produktów naftowych z Rosji. Jakie będą tego konsekwencje? Czy warto kupować na zapas? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Adam Kornacki, dziennikarz TVN Turbo.
Czy diesel będzie droższy?
W Polsce ok. 1/3 zużywanego diesla pochodzi z zagranicy, a przez lata jego największym dostawcą była Rosja. Sprowadzanie paliw z innych miejsc i odległych zakątków świata będzie droższe, co w konsekwencji może przełożyć się na ceny na stacjach.
- Jeśli chodzi o benzynę, którą tankujemy do samochodów osobowych, jesteśmy w stanie wyprodukować sobie sami, rafineryjnie, czyli przetworzyć ropę naftową na benzynę i zaopatrzyć nasz rynek. Inaczej jest z dieslem, bo 30 proc. diesla musimy importować. Nasze rafinerie nie są w stanie wyprodukować tyle tego paliwa, żeby zasilić cały rynek. Tego paliwa zużywa się dużo więcej, więc 30 proc. musimy importować. Do tej pory płynęło do nas z Rosji, ale zgodnie z wszelkimi deklaracjami od początku wojny nie importujemy diesla z Rosji, więc musimy go gdzieś znaleźć. To będzie nas kosztowało, bo trzeba powynajmować terminale w Danii, przeładunki w Holandii, przygotować paliwa z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji. To musi być duża dywersyfikacja, dlatego że nikt nie jest w stanie jako jedno państwo dostarczyć nam tych 30 proc. - wyjaśnił Adam Kornacki, dziennikarz TVN Turbo.
Wielu kierowców z pewnością będzie chciało kupić paliwo "na zapas". Jeśli przed 5 lutego masowo ruszą na stacje, to sami mogą wpłynąć na szybki wzrost cen wynikający z rosnącego popytu.
- Tak naprawdę ta data to jest takie przypieczętowanie tego wszystkiego, do czego Europa dąży od początku wojny, czyli prawie od roku. W naszym kraju nie ma już importu paliwa z Rosji. Czy coś to zmieni dla nas użytkowników oleju napędowego? Nie, bo wszystkie reakcje rynku paliwowego są rozłożone w czasie. Eksperci spodziewają się, że może jakieś pierwsze symptomy tych zmian pojawią się być może pod koniec lutego, może w marcu. Każda zwyżka czy zniżka ceny baryłki ropy odbija się na rynku detalicznym mniej więcej z trzytygodniowym lub miesięcznym opóźnieniem - wskazał ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Smog w Polsce - w najbliższym czasie może być coraz gorzej. Sprawdź radar na żywo - 18.01.2023
- Pogoda na czwartek 19 stycznia. Gdzie spadnie śnieg?
- Miał być remont, skończyło się na wyburzaniu. "Zostaliśmy oszukani na 74 tys. zł"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News