Związki i seks

Infla-dating, czyli single nie chcą już płacić za drogie randki. Jak zaoszczędzić?

Związki i seks

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Randka

Coraz więcej singli w obawie przed podwyżkami cen rezygnuje z drogich spotkań. W 2023 roku jednym z trendów w randkowaniu ma być tzw. infla-dating. Polega on na organizowaniu wspólnych wyjść, które będą przyjazne dla naszego budżetu. Jak zaplanować tanią randkę?

Single nie chcą drogich randek

Informacje o wzroście kosztów życia docierają do nas na każdym kroku, m.in. na portalach, w gazetach czy telewizji. Codziennie śledzimy komunikaty dotyczące podwyżek cen żywności, prądu lub paliwa. Dodatkowe wydatki sprawiają, że niektórzy z nas muszą znacząco ograniczyć budżet przeznaczony na rozrywkę. Teatr, kino czy wyjazd na wypoczynek - dla wielu osób jest to spore poświęcenie finansowe.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Niepewna sytuacja znacząco wpłynęła również na to, w jaki sposób randkujemy. Single nie chcą już wydawać tak dużych pieniędzy na spotkania z nieznajomymi. Coraz częściej rezygnują z wizyt w drogich restauracjach, ponieważ nie mają pewności, czy spotkanie zakończy się sukcesem.

- Mam wrażenie, że koszty tych spotkań nie są warte tego, co realnie z nich wynika. Ostatnio wydałem 300 zł tylko po to, by po zjedzeniu kolacji usłyszeć, że rozmowa się nie kleiła. Dwa tygodnie później zaprosiłem jedną z potencjalnych sympatii do kina. Tu znów wydałem 150 złotych i tu znów klapa. Po miesiącu podliczyłem koszty – 890 złotych. Stwierdziłem, że muszę odpuścić szukanie drugiej połówki, bo nie mam już pieniędzy, by zapewnić komuś drogą rozrywkę - przyznaje Michał, singiel z Krakowa.

Infla-dating. Trendy w randkowaniu

Coraz więcej singli ma podobne obawy, dlatego serwisy randkowe zaproponowały alternatywne rozwiązanie. Trendem 2023 roku w randkowaniu ma być tzw. infla-dating, czyli termin wywodzący się z aplikacji randkowej Plenty of Fish. Na czym polega? To wszelkiego rodzaju pomysły na spotkania, które nie wiążą się z potrzebą wydawania pieniędzy.

- Osoby samotne odczuwają presję finansową, więc nie jest zaskakujące, że zabranie kogoś na tańsze, przyjazne dla budżetu wyjście, będzie znacznie popularniejsze w 2023 roku - tłumaczy w oświadczeniu opublikowanym przez New York Post Kate MacLean z Plenty of Fish.

Według najnowszych trendów, osoby poszukujące drugiej połówki będą stawiać na kreatywność, a nie rozmach. Zamiast wizyty w kinie większość osób wybierze oglądanie filmu online, a wspólne gotowanie np. wśród znajomych zastąpi wizytę w drogiej knajpie.

- Kilka tygodni temu byłem tuż przed wypłatą, a po opłaceniu rachunków w portfelu zostało mi 50 złotych. Umówiłem się z dziewczyną z aplikacji randkowej na kawę, ale nie miałem pomysłu, co zrobić, by nie wydać na to ostatnich pieniędzy. Moja koleżanka, która sama jest singielką, zaproponowała, żebym zrobił kawę w termosie i wybrał się z sympatią na spacer. Nie wiedziałem, czy to dobry pomysł, ale postanowiłem zaryzykować. Całe szczęście moja "randka" nie miała nic przeciwko, a za drugim razem, po wypłacie, wybraliśmy się już na dobrego drinka - wspomina Mateusz z Warszawy. 

Sposoby na tanie randkowanie

Pomysłem na tanią randkę podzieliła się z nami również Agata. - Nie jestem fanką drogich wyjść, szczególnie gdy mam do opłacenia studia i rachunki związane z wynajmem mieszkania. Mojego chłopaka poznałam pół roku temu. Za pierwszym razem spotkaliśmy się na darmowej wystawie obrazów w mieście. Tydzień później zaprosiłam go do siebie na obiad. Wszystko zrobiliśmy razem, co pozwoliło mi poznać jego umiejętności kulinarne. Oczywiście w domu oprócz mnie byli także moi współlokatorzy. Bawiliśmy się świetnie, a dziś tworzymy zgraną parę - zapewnia.

Tania randka nie musi wiązać się z porażką, wręcz przeciwnie, pozwala odwrócić uwagę od dóbr materialnych. Ponadto single mogą szybciej poznać osobowość czy zamiary potencjalnego partnera. Planując spotkanie, warto zapoznać się z zainteresowaniami potencjalnej drugiej połówki. Jeśli lubi sport, można wybrać się na wspólny jogging. Jest fanem literatury? Randka w bibliotece też może być wielką przyjemnością. W miastach organizowanych jest wiele darmowych wydarzeń kulturalnych. Infla-dating to trend, który pozwala singlom zaoszczędzić, a jednocześnie dalej czerpać przyjemność z poznawania nowych osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Tero Vesalainen

Pozostałe wiadomości