Nie ulega wątpliwości, że praca kierowcy karetki nie należy do łatwych. Oprócz olbrzymiej odpowiedzialności, która na nim spoczywa, musi wykazać się też nie lada umiejętnościami, bo sprawne poruszanie się po zatłoczonych miejskich ulicach bywa kłopotliwe. Czy można się tego nauczyć? Owszem, służą do tego specjalne symulatory.
Szkolenie kierowców karetek - jak wygląda nauka?
Żeby sprawdzić, jak wygląda szkolenie dla kierowcy karetki Agata Zjawińska wybrała się do Poznania, do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Pod okiem Kuby Wakuluka, szefa zespołów ratowniczych wykonała przejaz na tamtejszym symulatorze jazdy ambulansem. O czym trzeba pamiętać w trakcie jazdy?
- Pacjent ma uraz, więc trzeba pamiętać, żeby jechać delikatnie - zaznaczył ekspert. Nasza reporterka podkreśliła, że mimo, że całe szkolenie odbywa się w wirtualnym świecie, to taki przejazd wiążę się ze sporym stresem.
Symulator jazdy w karetce pogotowia
Oczywiście próżno spodziewać się, że przejazdy w symulatorze wolne będą od trudnych zdarzeń na drodze. - Są sytuacje, z którymi zderzyliśmy się w rzeczywistości - wyjaśnił Kuba. - Wpisujemy scenariusze w program - dodał. Te scenariusze, które są elementem symulatora, to są sytuacje z prawdziwego życia.
Kto może korzystać z symulatora jazdy karetką? - To jest sprzęt dla naszych pracowników. Każdy pracownik, który ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych przechodzi szkolenie - zaznaczył ekspert. - Także po zdarzeniach drogowych, wypadkach, stłuczkach nasi kierowcy muszą odbyć szkolenie na symulatorze.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nauczyciel uderzył ucznia w twarz? Dyrektorka nie zawiadomiła kuratorium. "Akurat byłeś pod ręką"
- 52-letnia opiekunka biła i pozwalała na wykorzystywanie dzieci? "To są tak obrzydliwe rzeczy, że nie chce się o tym mówić"
- Śmiertelnie niebezpieczne przejście dla pieszych. "Czy jeszcze ktoś musi zginąć, żeby coś z tym zrobili?"
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN