Bruksela chce uczynić krok w kierunku wyklarowania systemu płac. W ciągu 3-4 lat zamierza usystematyzować to dyrektywą i wprowadzić sprawiedliwy system wynagrodzeń w myśl zasady "jedna praca, jedna płaca". O tym pomyśle porozmawialiśmy z Katarzyną Łodygowską, specjalistką ds. prawa pracy oraz dr Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.
Sołtys to najważniejsza osoba we wsi. Na jego barkach spoczywa dobro mieszkańców i całej miejscowości. Nasz reporter Robert Stockinger odwiedził Elżbietę Gołąb, która jest sołtysem w Batowicach w woj. małopolskim. Co należy do jej obowiązków i z jakimi problemami zwracają się do niej mieszkańcy?
W okresie wakacyjnym dojdzie do skutku zapowiadana wiele razy likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od 1 czerwca przez dwa miesiące każdy musi zdecydować, czy zgromadzone w OFE pieniądze chce przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na nowe Indywidualne Konto Emerytalne. Wybór jest trudny. Dlatego ekonomista Marcin Iwuć w Dzień Dobry TVN przedstawił plusy i minusy każdego rozwiązania.
Zarobki kobiet w Polsce są mniejsze średnio o 20 proc. od wynagrodzeń mężczyzn. Dodatkowo panie mają większe obciążenie pracami domowymi. - Pandemia ten nierówny podział obowiązków jeszcze bardziej pogłębiła - stwierdził ekspert FISE.
Łączenie kariery zawodowej i opieki nad dzieckiem jest wymagającym zadaniem i oznacza życie w ciągłym biegu. Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego, czyli przerwy w zatrudnieniu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
Według badań podwyżki cen w zeszłym roku denerwowały Polaków bardziej, niż pandemia. Wydaje się, że nie inaczej będzie i w najbliższych miesiącach. W samym styczniu ceny w naszym kraju wzrosły już o 3,6 procent. Co będzie dalej? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym ekonomistka, Katarzyna Iwanoska.
Anna Wypych na co dzień mieszka w Gdyni. Maluje realistyczne obrazy, przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach. Na początku bała się świata sztuki i faktu, że jest w nim tak mało kobiet. Dziś jest jedną z tych, których prace zauważają i pokazują uznane światowe galerie.
Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.
Jedni chodzą na plażę po bursztyny, inni po... drewno. Łukasz Żuchowski wykonuje oryginalne ozdoby do domu z wyrzuconych przez może fragmentów zniszczonych falochronów i kutrów. Na co dzień pracuje jako latarnik.
Badania pokazują, że aż 42 proc. z nas przyznaje się do świadczenia pracy swoim znajomym czy rodzinie za darmo. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby ukrócić takie praktyki? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z adwokat, Elizą Kuną, makijażystką, Martą Gąską, "złotą rączką", Wieśkiem Skibą oraz kucharzem, Piotrem Kucharskim.
Zuza Kuczyńska siedem lat temu zostawiła pracę stylistki i stworzyła markę bieliźnianą. Olga Legosz była dyrektor zarządzającą ds. HR w dużej korporacji, a obecnie prowadzi przedszkole dla dzieci z zaburzeniami rozwoju. Natomiast Violetta Domaradzka porzuciła stanowisko szefowej w firmie kosmetycznej na rzecz organizowania imprez sportowych. Dlaczego te kobiety po latach postanowiły się przebranżowić? Co je skłoniło do zmiany zawodu?
Istotą rezydencji podatkowej, inaczej nazywanej "domicyl podatkowy", jest określenie kto i w jakim zakresie będzie płacił podatki w danym kraju. Zasady ustalania rezydencji podatkowej regulują przepisy międzynarodowe. Mówi o nich również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku (art. 3, pkt.1). Podstawowe kryteria, które pozwalają na określenie rezydencji podatkowej w Polsce, to tzw. centrum interesów życiowych podatnika oraz ilość dni spędzonych w kraju.
Analityk finansowy to zawód nie tylko rozwojowy, ale również niezwykle opłacalny. Wykonywanie tej profesji wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością oraz wymaga posiadania odpowiednich kompetencji. Ile zarabia analityk finansowy i jakie są jego główne zadania?
Marzenia o zakupie własnego "M" pomaga spełnić kredyt hipoteczny. Niestety każdy bank udziela go na innych zasadach i nalicza różne opłaty. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kredytu? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Marcinem Iwuciem, ekonomistą.
Urzędy Skarbowe przyjmują rozliczenia od 15 lutego. Przed złożeniem PIT za 2020 rok warto jednak sprawdzić, z których ulg podatkowych możesz skorzystać. Pozwolą one bowiem zaoszczędzić kilka, a nawet kilkaset złotych. Zapytaliśmy doradcę podatkowego Małgorzatę Samborską, co można odliczyć od podatku oraz jak pandemia wpłynęła na ulgi podatkowe.
Po raz pierwszy od 2008 r. Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadza nabór nowych astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację. Kto w szczególności potrzebny jest w kosmosie? Jakie trzeba mieć kompetencje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów oraz Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki.
Praca zdalna to od blisko roku rzeczywistość wielu z nas. W związku z pandemią wykonujemy swoje zawodowe obowiązki online. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których firmy szukają chętnych do pracy z domu - legalnej i dobrze płatnej. Jednak nie wszyscy ich autorzy mają dobre intencje, część z nich to zwykli naciągacze. Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w piramidę finansową.
Adelajda Szarzec-Tragarz przygodę z lotnictwem rozpoczęła w wieku 17 lat. Bardzo szybko wspięła się po szczeblach kariery. Jak mówi, potrzebny był upór i determinacja. Jak udało się jej połączyć pracę i macierzyństwo?
Jak napisać przemówienie do wygłoszenia w klasie? To pytanie często stawiają sobie uczniowie, którzy muszą przygotować i wygłosić tę formę monologu. Wiedza na temat tego, jak skonstruować treść wystąpienia publicznego, może się jednak przydać każdemu. Jak napisać przemówienie, które zachwyci słuchaczy?
Czy na spaniu można zarobić? Okazuje się, że tak! Magazyn "Vice" podaje, że liczba osób, która pokazują w sieci, jak śpią lub próbują zasnąć bardzo szybko rośnie. Jak zarabia się przez sen i ile można z tego "wyciągnąć"?
Zwolnienie dyscyplinarne za podróż za granicę w czasie pandemii - taką decyzję podjął pewien pracodawca. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał mu rację. Z radcą prawnym, Pawłem Jancem rozmawiamy o prawach pracowników i pracodawców.
Praca listonoszy i kurierów nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza teraz, gdy jest mróz. Jak na co dzień wygląda ten zawód? Postanowili to sprawdzić nasi reporterzy, którzy dostarczali przesyłki widzom Dzień Dobry TVN. Sprawdź, jak im poszło.
W rozliczeniu PIT za 2020 można skorzystać z "ulgi internetowej". Uwaga - nie dotyczy to wszystkich podatników. Sprawdź, czy ulga przysługuje także tobie i ile dzięki niej możesz zyskać.
W dobie pandemii nasze życie uległo diametralnej zmianie. Niestety wiele osób poniosło spore straty finansowe. W co zatem warto inwestować w trudnych czasach? O najlepszych sposobach na to, by 2021 roku pomnożyć pieniądze, mówił w naszym programie ekonomista Marcin Iwuć.
Pandemia bez wątpienia jest bardzo trudnym czasem dla rodziców, którzy podczas pracy zdalnej usiłują sprostać zarówno obowiązkom zawodowym, jak i opieką nad dzieckiem. Jak wytłumaczyć pociechom, że rodzic mimo obecności w domu pracuje? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.
Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.
Od 1 września 2018 roku wprowadzono zmianę, która umożliwia podjęcie pracy przez młodzież, która ukończyła 15 lat. Granica wieku została obniżona o rok. W przypadku osób młodszych, poniżej 13. roku życia, podjęcie pracy wymaga zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Rynek pracy przeżywa zawirowania związane z pandemią. Niektóre branże, takie jak hotele, kluby fitness czy restauracje, nie mogą działać już od blisko roku. Są jednak profesje, na które w najbliższym czasie będzie duże zapotrzebowanie. Listę takich właśnie zawodów przedstawił Minister Edukacji i Nauki. Sprawdź, kto nie będzie musiał się martwić o pracę.
Piramidy finansowe, choć zakazane są w wielu krajach, w tym w Polsce, ciągle stanowią jedno z najczęstszych oszustw związanych z pieniędzmi na świecie. Ostatnio UOKiK nałożył blisko 450 tys. złotych kary na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do wzięcia udziału w tego typu strukturze finansowej. Czym jest piramida finansowa? Jak ją rozpoznać i nie dać się nabrać? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekonomista Marek Zuber.
Zeznanie podatkowe za 2020 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia tego roku. Urzędy Skarbowe zaczną przyjmować rozliczenia od 15 lutego. Co można odliczyć od podatku? Jakie nowe ulgi się pojawiły i kto może z nich skorzystać?