Czy na spaniu można zarobić? Okazuje się, że tak! Magazyn "Vice" podaje, że liczba osób, która pokazują w sieci, jak śpią lub próbują zasnąć bardzo szybko rośnie. Jak zarabia się przez sen i ile można z tego "wyciągnąć"?
Zwolnienie dyscyplinarne za podróż za granicę w czasie pandemii - taką decyzję podjął pewien pracodawca. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał mu rację. Z radcą prawnym, Pawłem Jancem rozmawiamy o prawach pracowników i pracodawców.
Praca listonoszy i kurierów nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza teraz, gdy jest mróz. Jak na co dzień wygląda ten zawód? Postanowili to sprawdzić nasi reporterzy, którzy dostarczali przesyłki widzom Dzień Dobry TVN. Sprawdź, jak im poszło.
W rozliczeniu PIT za 2020 można skorzystać z "ulgi internetowej". Uwaga - nie dotyczy to wszystkich podatników. Sprawdź, czy ulga przysługuje także tobie i ile dzięki niej możesz zyskać.
W dobie pandemii nasze życie uległo diametralnej zmianie. Niestety wiele osób poniosło spore straty finansowe. W co zatem warto inwestować w trudnych czasach? O najlepszych sposobach na to, by 2021 roku pomnożyć pieniądze, mówił w naszym programie ekonomista Marcin Iwuć.
Pandemia bez wątpienia jest bardzo trudnym czasem dla rodziców, którzy podczas pracy zdalnej usiłują sprostać zarówno obowiązkom zawodowym, jak i opieką nad dzieckiem. Jak wytłumaczyć pociechom, że rodzic mimo obecności w domu pracuje? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.
Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.
Od 1 września 2018 roku wprowadzono zmianę, która umożliwia podjęcie pracy przez młodzież, która ukończyła 15 lat. Granica wieku została obniżona o rok. W przypadku osób młodszych, poniżej 13. roku życia, podjęcie pracy wymaga zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Rynek pracy przeżywa zawirowania związane z pandemią. Niektóre branże, takie jak hotele, kluby fitness czy restauracje, nie mogą działać już od blisko roku. Są jednak profesje, na które w najbliższym czasie będzie duże zapotrzebowanie. Listę takich właśnie zawodów przedstawił Minister Edukacji i Nauki. Sprawdź, kto nie będzie musiał się martwić o pracę.
Piramidy finansowe, choć zakazane są w wielu krajach, w tym w Polsce, ciągle stanowią jedno z najczęstszych oszustw związanych z pieniędzmi na świecie. Ostatnio UOKiK nałożył blisko 450 tys. złotych kary na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do wzięcia udziału w tego typu strukturze finansowej. Czym jest piramida finansowa? Jak ją rozpoznać i nie dać się nabrać? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekonomista Marek Zuber.
Zeznanie podatkowe za 2020 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia tego roku. Urzędy Skarbowe zaczną przyjmować rozliczenia od 15 lutego. Co można odliczyć od podatku? Jakie nowe ulgi się pojawiły i kto może z nich skorzystać?
Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Metamorfoza, praktyka i wsparcie. Fundacja "Kobiety e-biznesu" w odpowiedzi na trudną sytuację, w której na przestrzeni ostatniego roku znalazły się kobiety, organizuje program edukacyjno-rozwojowy. Założycielki fundacji podkreślają, że właśnie teraz jest idealny czas na przebranżowienie.
Marta Gardolińska to dyrygentka, o której mówi cały muzyczny świat. Jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta przewodzi francuskiej Opéra national de Lorraine. Jak czuje się w nowej roli? Jakie ma plany rozwój opery? O tym wszystkim opowiedziała w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
Rafał Kawrot, wokalista zespołu Tabu, przez pandemię musiał odłożyć koncertowanie na bok. Na szczęście muzyk odnalazł w sobie inny talent. Jak idzie mu w nowej branży?
Justyna Puchałka długo szukała dla siebie miejsca. Choć ukończyła anglistykę próbowała swoim sił w pracy biurowej, w sklepie za kasą, dawała także korepetycje. W końcu zdecydowała się zostać budowlańcem. Jak panie radzą sobie w męskim święcie? Kto jest lepszym fachowcem - kobieta czy mężczyzna? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ewą Paszkowską oraz Magdaleną Rzepką, które także działają w branży budowlanej.
Ludwisarz to rzemieślnik, którego praca polega na odlewaniu dużych przedmiotów użytkowych ze stopów metali, takich jak brąz czy spiż. Do tego rodzaju obiektów zalicza się głównie dzwony i posągi. Dawniej ludwisarze odlewali lufy armat.
Konto w banku to już konieczność, choć przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Zakładanie konta nie jest procedurą skomplikowaną, co więcej, dziś wcale nie trzeba w tym celu udawać się do oddziału banku. Konto można założyć przez Internet, a nawet przez telefon.
Marta Borsodi to niezwykła architekt, która wiele lat temu wyprowadziła się z naszego kraju. Teraz tworzy projekty nie tylko dla polskich firm, ale i węgierskich. Jak jej się wiedzie? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Praca zdalna stała się przez pandemię rzeczywistością dla wielu z nas. Z badań wynika, że pracując regularnie z domu, często zostajemy "po godzinach". Dlatego eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przygotowania odpowiedniej dyrektywy formalnie wpisującej prawo do bycia offline w przepisy Unii Europejskiej.
Masztalerz to osoba zawodowo zajmująca się przysposobieniem młodych koni do zadań, które mają wykonywać, i opieką nad wszystkimi zwierzętami w danej hodowli. Nie należy mylić go ze stajennym ani z przedstawicielem innego dawnego zawodu – kawalkatorem, czyli ujeżdżaczem.
Czy czeka nas rewolucja w wydatkach? Transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością. O tym, jak to wpłynie na nasze portfele rozmawialiśmy z Katarzyną Iwanoską, ekonomistką i blogerką finansową.
Z danych Krajowego Rejestru Długów niemal jedna czwarta Polaków nie ma oszczędności. 30 proc. badanych ma odłożone mniej niż 5 tys. zł, a ok. 35 proc. prognozuje, że za odłożone pieniądze może się utrzymać miesiąc.
Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni magnesy na lodówkę. Marek Łączyński natomiast od lat poluje na starocie. Jego kolekcja pozwoliła mu na otwarcie antykwariatu. Imponujący zbiór liczy ponad 200 tysięcy książek.
Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.
Inwestowanie w dobie pandemii nie jest prostym zadaniem. W tych trudnych czasach wielu z nas ogląda złotówkę dwa razy. Dlatego zapytaliśmy Dominikę Nawrocką, ekspertkę finansów osobistych, jak mądrze inwestować oraz gdzie warto ulokować swoje oszczędności.
Pandemia i duża niepewność na rynku finansowym sprawiły, że w minionym roku Polacy zamiast w obligacje inwestowali przede wszystkim w kruszce. Jak podaje "Rzeczpospolita" największą popularnością cieszy się złoto. Kupiliśmy go niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku.
Podczas konferencji prasowej Kamil Stoch odebrał telefon od żony i w uroczy sposób poinformował, że oddzwoni po jej zakończeniu. Sytuacja była szeroko komentowana w sieci. Zdalne zajęcia, wideokonferencje i spotkania online – to teraz nasza codzienność. Jakie reguły nas obowiązują? O zasadach savoir-vivre'u opowiedziała dr Irena Kamińska-Radomska.
Metrampaż to dawny pracownik drukarni. Przy klasycznej technologii druku metrampaże odpowiedzialni byli za układ wszystkich elementów na stronie. Do ich zadań należało łamanie szpalt, dodawanie elementów graficznych czy organizowanie materiału w kolumnach tekstu i w łamach strony.
Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.