Grzegorz Piotrowski na co dzień jest funkcjonariuszem Straży Granicznej na wrocławskim lotnisku. W związku jednak z zamknięciem granic i ograniczeniem do minimum ruchu powietrznego, w ramach służby został przeniesiony na granicę. Jak mówi, mundur zobowiązuje, a mundurowi muszą robić to, do czego zostaną oddelegowani.
Teraz jeszcze bardziej niż zwykle potrzebujemy pozytywnych zjawisk. Do takich niewątpliwie należy historia rodziny Fiałkowskich, która przed rozpoczęciem izolacji prowadziła popularną lodziarnię. Mimo że Fiałkowscy zgodnie z zaleceniami zamknęli biznes, wciąż prosperują i mają się dobrze. Co ich uratowało w tym trudnym momencie?
Pandemia zablokowała wiele biznesów. Zakłady usługowe, kluby sportowe i restauracje zostały zamknięte w połowie marca. Część przedsiębiorców próbuje przenieść działalność do Internetu. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Na pandemii bardzo dużo traci gastronomia. Nawet najbardziej znane i lubiane lokale stoją u progu bankructwa.
Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację na rynku pracy. Wielu z nas towarzyszy stres spowodowany niepewnością co do przyszłości. To może być jednak dobry moment, aby zastanowić się nad swoimi możliwościami i aspiracjami. Jak to zrobić? Podpowiada ekonomistka Patrycja Załuska.
Bycie strażakiem to nie tylko gaszenie pożarów, to wiele czynności, które ratują ludzkie życie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka warto podziękować pracownikom jednego z najbardziej bohaterskich i niebezpiecznych zawodów. O pracy w jednostce więcej opowiedział nam Dawid Muchlewicz.
Własny biznes i jego powodzenie wymagają cierpliwości oraz wyrzeczeń. Końcowy sukces zależy też od dobrego pomysłu na własny biznesu. W domu, w centrum miasta, czy też na wsi – pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej można znaleźć bez liku. Nie wszystkie biznesy się jednak udają. Jak przygotować się do otwarcia własnej firmy tak, aby przetrwała ona najtrudniejszy, pierwszy rok?
Kwarantanna to wyjątkowo trudny czas dla przedsiębiorców, szczególnie tych prowadzących małe i średnie biznesy. Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła wielu z nich do wykazania się kreatywnością, a niekiedy nawet przebranżowienia. Zobacz, jak radzą sobie w dobie pandemii.
Koronawirus znacząco wpłynął na ranking kredytów gotówkowych, dostępnych dla klientów, którzy potrzebują szybkich pieniędzy. Mniejszy wybór ofert powoduje, że masz dużo mniejsze możliwości negocjacyjne, ale nie musisz przeznaczać, aż tak wiele czasu na zapoznanie się z ofertami dostępnymi na rynku.
Osinów Dolny to polska wieś położona w województwie zachodniopomorskim, która słynie z setki punktów handlowych i z największej w naszym kraju liczby zakładów fryzjerskich w przeliczeniu na mieszkańca. Niestety z powodu pandemii ulice salony i sklepy świecą pustkami.
W czasie pandemii wszystkie salony fryzjerskie i kosmetyczne musiały zostać zamknięte. Właściciele małych przedsiębiorstw stanęli więc przed dylematem – co dalej? Niektóre usługi można z łatwością przenieść do internetu, jednak w przypadku salonów piękności sprawa wydaję się przegrana. Nic bardziej mylnego! Goście dzisiejszego wydania znaleźli sposób na ratowanie swoich biznesów.
W obecnej sytuacji praca w wielu branżach została sparaliżowana. Problem ten dotknął również pilotów, którzy ze względu na zamknięcie granic, nie mogą wykonywać swoich obowiązków. Jak radzą sobie w nowej sytuacji? O tym opowiedział nam pilot liniowy Dominik Punda.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 20 kwietnia 2020 roku rozpocznie się stopniowe zdejmowanie nałożonych wcześniej obostrzeń. Odmrażanie gospodarki będzie przeprowadzane w czterech etapach, niestety nie są znane daty wprowadzenia trzech ostatnich. - Możliwości przewidywania są bardzo, bardzo ograniczone - powiedział ekonomista, Ignacy Morawski.
W dobie pandemii koronawirusa wiele osób jest zagrożonych utratą pracy. Rozwiązaniem problemu może być przebranżowienie się i szukanie pracy za granicą, np. jako opiekun osób starszych. Czy można wyjechać w czasie wprowadzonych obostrzeń? Czy znajomość języka obcego jest obowiązkowa? O tym w Dzień dobry TVN opowiedziały Renata Fory z Seniorcare24 i Magdalena Kopacz z Centrum Językowego Konik.
Z badań Instytutu Badania Rynku i Opinii Społecznej wynika, że 62 procent Polaków ma oszczędności, by przetrwać po utracie pracy na skutek koronawirusa. Czy obecna sytuacja sprawi, że będą musieli po nie sięgnąć?
Krzysztof Sadecki jest przedsiębiorcą, finansistą, analitykiem biznesowym, a także autorem cyklu książek „Własny biznes – dlaczego tak?”. Opowiedział nam, o co tak naprawdę chodzi z kryzysem gospodarczym, jak wpływa on na obywateli i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą sobie z tym poradzić.
Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że wielu pracodawców zdecydowało się na drastyczne działania. Obniżki pensji i zwolnienia - to najczęstsze kroki podejmowane przez firmy, które w trudnej sytuacji próbują utrzymać się na rynku. Co mogą zrobić pracownicy, których dotknęły te zmiany? O tym mówiła u nas adwokat Eliza Kuna.
Cele zawodowe powinien wyznaczyć sobie każdy pracownik bez względu na branżę, w jakiej pracuje. Ich odpowiednie określenie może pomóc w budowaniu kariery, a także w przyciągnięciu uwagi potencjalnego pracodawcy. Jakie mogą być przykładowe cele zawodowe?
Większość firm w czasie trwającej pandemii koronawirusa przeniosła się na wirtualne łącza. Pracowników obowiązuje home office. Według wszelkich przewidywań, po opanowaniu epidemii co trzeci pracownik nadal będzie chciał wykonywać pracę zdalną. O tym, jak zachować savoir-vivre pracując z domu porozmawialiśmy z Aleksandrą Pakułą.
Wyobrażasz sobie, jaką podróż odbywa codziennie banknot, którym płacisz w sklepie? To może być kilkadziesiąt miejsc i kilkaset rąk. Taki banknot to źródło wielu patogenów. W dobie pandemii nie warto ryzykować - płać bezgotówkowo.
Dla fanów gier komputerowych, którzy od dzieciństwa spędzali czas przy monitorze lub konsoli, praca testera gier brzmi jak idealne zajęcie. Okazuje się jednak, że nie każdy gracz ma odpowiednie predyspozycje do tego, aby wykonywać taki zawód. Zarobki testera gier są zdecydowanie niższe od wynagrodzenia programisty, jednak plasują się dużo powyżej płacy minimalnej.
W czasie trwającej kwarantanny może nas dotknąć problem braku płynności finansowej. Może to skutkować trudnością w opłacaniu rat zaciągniętych kredytów. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jakie trzeba spełniać warunki, by móc ubiegać się o odroczenie spłaty kredytów.
Na skutek opinii UOKIK i fali krytyki ze strony osób prowadzących swój biznes, ZUS udostępnia uproszczony wniosek dla przedsiębiorców, którzy w związku z panującą epidemią musieli zamknąć swoją działalność gospodarczą i chcą odroczyć spłatę składek na ZUS. Uproszczony formularz przedsiębiorcy mogą znaleźć na stronie instytucji.
Elastyczny czas pracy to rozwiązanie, które bardzo chętnie wprowadzają firmy z różnych branż. Co ważne, ma on wiele zalet zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Na czym polega praca z elastycznym grafikiem i kiedy taka sytuacja może być korzystna?
Na banknotach może znajdować się bardzo dużo drobnoustrojów. Dlatego - jak przekonują eksperci - w czasie pandemii koronawirusa bezpieczniejsze są transakcje kartą. - Co nie oznacza, że nie należy ich zdezynfekować - zastrzega Paweł Widawski z Fundacji Polska Bezgotówkowa.
21 wizyt u 21 miliarderów na całym świecie. Rafael Badziag, autor książki „Umysł Miliardera” w rozmowie z Robertem Stockingerem opowiedział o procesie tworzenia książki i o miliarderach. Jacy są i jakie są ich sposoby na zbicie fortuny?
Od kilku tygodniu na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, wiele firm zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Mogłoby się wydawać się może, że czas spędzony w domu jest spełnieniem naszych marzeń, jednak godzenie obowiązków służbowych z domowymi jest trudniejsze, niż się wydaje. Jak skupić się na obowiązkach służbowych w domowym zaciszu? Oto kilka rad.
Restauracje przeżywają teraz trudny czas - musiały zawiesić działalność z powodu zagrożenia koronawirusem. Odbije się to na ich pracownikach, m.in. na kelnerach. Swoich sił w tym fachu spróbował nasz prowadzący Filip Chajzer. Jak sobie poradził? Zobaczcie.
Aż 25 mln długu ma do spłaty mieszkanka Mazowsza. Na co panie zaciągają kredyty? Dlaczego wpadają w pętlę zadłużenia? O tym, jak wygląda sytuacja finansowa kobiet opowiadała w naszym studiu blogerka finansowa, Diana Litwin-Dolezińska.
Polski oddział jednej z firm marketingowych wprowadził sześciogodzinny dzień pracy. Jakie były tego efekty? Wzrosła efektywność pracowników i zyski, a spadła zachorowalność - przyznał szef, Łukasz Szymula. Czy w każdym przedsiębiorstwie da się wprowadzić takie rozwiązanie?
O atrakcyjności CV świadczy nie tylko jego treść, ale i forma. Wiele branż ceni sobie pomysłowość i przebojowość. W przypadku niektórych stanowisk mile widziane są kreatywne CV. Nie jest to jednak powszechnie obowiązująca reguła. Dowiedz się, kiedy warto postawić na nieszablonowe podejście do rekrutacji, a kiedy lepie tego unikać.