Z dnia na dzień zwiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem. W związku z tym wprowadzane są kolejne obostrzenia. Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji, którzy mogą wykonywać obowiązki poza biurem, mają pracować zdalnie. Jak się zatem zorganizować, by pracować skutecznie?
Taksatorem określić można właściwie każdego rzeczoznawcę – majątkowego, samochodowego czy inwestycyjnego. W praktyce jednak termin ten odnosi się przede wszystkim do rzeczoznawcy leśnego, czyli osoby, która profesjonalnie zajmuje się oszacowywaniem stanu drzewostanów. Na czym polega ta praca?
Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.
Krzysztof Król jest biznesmenem i milionerem. Od 8 lat mieszka w Tajlandii, gdzie nieustannie tworzy nowe projekty. Prowadzi szkolenia dla Polaków, by motywować ich do rozwoju osobistego i biznesowego. Jaka jest jego recepta na sukces? Kilkoma radami Krzysztof Król podzielił się w naszym programie.
Wielu z nas w młodości marzyło, aby być jak Sherlock Holmes i swoją spostrzegawczością oraz bystrością umysłu rozwiązywać wszelkie tajemnice i demaskować sprawców. Tacy właśnie są bohaterowie tego materiału. Specjalnie dla nas zainscenizowali miejsce zbrodni i opowiedzieli o swojej pracy.
Często odnosimy wrażenie, że pracujemy za dużo. Zostajemy po godzinach, non stop sprawdzamy pocztę służbową, ale efekty tej pracy okazują się mizerne. Co robimy źle? O tym, jak być efektywnym w pracy opowiadał Radek Kotarski, autor książek, dziennikarz i popularyzator wiedzy.
Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.
Choć zawód kaletnika jest coraz rzadziej spotykany, wciąż jest zapotrzebowanie na jego usługi. Dawniej jego praca wiązała się głównie z wytwarzaniem wyrobów skórzanych, obecnie to przede wszystkim naprawy. Sprawdź, co dokładnie robi kaletnik.
Już od piątku 16 października w kinach można obejrzeć film "Banksterzy" z plejadą polskich gwiazd w rolach głównych. Na ekranie zobaczymy m. in. Małgorzatę Kożuchowską, Antka Królikowskiego, Rafała Zawieruchę, Jana Frycza, Magdalenę Lamparską, a także Tomasza Karolaka i Katarzynę Zawadzką, którzy odwiedzili studio Dzień Dobry TVN.
W czasie pandemii wiele osób straciło pracę, firmy obniżyły swoim pracownikom pensje lub przestały wywiązywać się z ustalonych terminów wypłat. Istnieją branże, w których kryzys gospodarczy może powodować zatory, jednak część pracodawców wykorzystuje epidemię, by po prostu zaoszczędzić. Co zrobić, gdy pracodawca zalega nam z wypłatami albo nie płaci w terminie? Na pytania odpowiedzieli nam Małgorzata Marczulewska, założycielka Stowarzyszenia "Stop nieuczciwym pracodawcom oraz radca prawny Mateusz Galikowski.
Z okazji Dnia Nauczyciela czy też Dnia Edukacji Narodowej w programie poruszyliśmy tematy nauczania z pasją. Żywym przykładem jest Anna Bijak, anglistka i mistrzyni Polski we wrotkarstwie, która swoim hobby zaraża także uczniów. Michał Nobis odwiedził Panią Anię w I Liceum im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.
Karpiniarz to osoba, która zawodowo zajmowała się usuwaniem z ziemi pozostałości po wyciętych drzewach. Była to bardzo trudna, wyczerpująca praca, szczególnie w przypadku likwidacji starych drzewostanów, ze względu na głębokość i obszar, jaki zajmowały korzenie wyciętych drzew.
Wiele osób ze wschodniej granicy przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomo, że to szczególnie Ukrainki opiekują się naszymi dziećmi i seniorami, obsługują nas w sklepach czy sprzątają w naszych domach. Kim są i dlaczego uciekły z kraju? Wyjaśnia autorka książki "Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują".
Takich pielęgnowanych rodzinnych tradycji jest już niezwykle mało. Historia firmy rzemieślniczej Schiffersów z Warszawy sięga aż XIX wieku. Jak udało jej się przetrwać?
Bartosz Nawacki to niezwykle utalentowany kowal, którego pracami zachwyciła się sama Elżbieta II. Jakie dzieła ma na swoim koncie Polak? I czym - według niego - ten zawód różni się w naszym kraju i Wielkiej Brytanii? Bartek na pytania te odpowiedział w naszym materiale.
Jeszcze 12 lat temu frank był przepustką do lepszego świata we własnym, wymarzonym mieszkaniu. Niestety dla większości stał się koszmarem. Filip Chajzer przedstawił historie kobiet, które kredyt frankowy przypłaciły zdrowiem i problemami finansowymi. Jedna z nich wywalczyła w sądzie sprawiedliwość, a druga jeszcze na nią czeka. Natomiast w studiu gościliśmy radcę prawną, która podpowiedziała, jak nie pogrążyć się kredytem.
W dobie koronawirusa zaszło wiele zmian dotyczących warunków pracy oraz form zwolnień, a w sieci natychmiast pojawiło się mnóstwo informacji, które nie do końca zostały potwierdzone. Czy pracodawca faktycznie może nas zwolnić drogą mailową? O obowiązujących przepisach opowiedział nam radca prawny, Przemysław Ligęzowski.
Wiodła wygodne życie w mieście, ale wspólnie z rodziną zdecydowała się wyprowadzić na wieś. Szybko odnalazła się w nowej rzeczywistości i zdobyła uznanie mieszkańców. Za ich namową zgodziła się kandydować na urząd sołtysa. Wybory wygrała. Jak odnajduje się w tej roli?
Michał Nobis na co dzień jest reporterem Dzień Dobry TVN. Na jeden dzień - z okazji Międzynarodowego Dnia Kuriera - postanowił zostać jednym z nich. Jak się sprawdził w nowej roli? Sprawdźcie!
Dwa tygodnie temu Polskę obiegła informacja, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje osoby pracujące z domu. Doniesienia okazały się jednak nieprawdziwe. Sprawdziliśmy, jak faktycznie może wyglądać kontrola pracy zdalnej, jakie prawa przysługują pracownikowi oraz czego może wymagać od nas pracodawca.
Na samą myśl o rozmowie z przełożonym robi ci się słabo? Dyskusja z szefem wcale nie musi być tak stresująca i trudna. O tym, jak skutecznie mówić o swoich potrzebach opowiedziała Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i trenerka biznesu.
Choć z początkiem tego roku Meghan i Harry zrezygnowali z pełnienia funkcji członków brytyjskiej rodziny królewskiej, nadal angażują się w działania charytatywne. Ich akcje pomagają wielu osobom, a jedną z nich okazała się także pewna Polka. Mieszkająca w Wielkiej Brytanii Agnieszka miała okazję porozmawiać z Markle i podzielić się z nią swoją opowieścią.
Rajskie plaże, niesamowite widoki i szum fal, a do tego wynagrodzenie w wysokości kilku tysięcy dolarów. Czy to praca marzeń? Agata Kurbiel od 4 lat wykonuje zawód stewardesy na luksusowych jachtach. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich doświadczeniach. Jak to jest pracować z milionerami?
Profesor Stanisław Czudek to wybitny chirurg i onkolog, który jako jeden ze stu lekarzy na świecie został wybrany przez NASA do zdalnego operowania astronautów. Jako pierwszy w historii przeprowadził także operację laparoskopową w Afryce. Na co dzień mężczyzna prowadzi szpital w Zawierciu, bo jak mówi, jego celem jest uszczęśliwianie ludzi.
Przed wybuchem pandemii ich praca w laboratoriach nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-CoV-2 wszystko zmienił. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki przeciwko Covid-19, ani leku nie będzie, ale na czym właściwie polega ich praca? O tym opowiedział nam profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog oraz Mira Suchodolska, dziennikarka, autorka książki „Wirusolodzy”.
Mniej nowych ofert, niższe pensje, mało benefitów - rynek pracy w Polsce od kilku miesięcy odczuwa skutki pandemii koronawirusa. Są jednak profesje, których załamanie gospodarcze nie dotknęło. Wręcz przeciwnie, nie brakuje zawodów, na które zapotrzebowanie wzrosło. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy.
Algorytmy, sztuczna inteligencja, inteligentne finanse – tak wygląda przyszłość kredytów. Prawdopodobnie już niebawem to nie człowiek będzie oceniał, czy nadajemy się na kredytobiorców. Wykorzystywane będą nowe technologie, o których w naszym programie opowiedział ekspert w tym temacie, dr Maciej Kawecki.
Czy choć raz w życiu nie zastanawialiście się, jak by to było pracować w cyrku? Wydaje się to czysto abstrakcyjnym marzeniem, lecz niektórzy naprawdę chcą je zrealizować. Do grona tych osób należy Edyta Krzemień. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak długo starała się o współpracę z Cirque du Soleil oraz dlaczego jej plany zaprzepaściła epidemia koronawirusa.
Unikatowe szklane dzieła wychodzące z pracowni artystycznej rodziny Borowskich są cenione przez nabywców i kolekcjonerów na całym świecie. Prace, które tam powstają są wykonywane we wszystkich znanych technikach gorącej i zimnej obróbki szkła, co pozwala artystom realizować swoje wizje i nowe, eksperymentalne projekty.
Wyczekiwana, ukochana, wyśniona - wypłata. Rzecz, na którą czeka co miesiąc każdy z nas. Jak powinniśmy planować nasze wydatki, aby przestać odliczać dni do 1-ego lub 10-tego? Porozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z psycholożką i mentorką, Małgorzatą Bieniaszewską.