Pracownik, który nie zjawia się w pracy bez usprawiedliwienia i podania przyczyny czy nie wypełnia obowiązków nałożonych na niego zawartą umową, uznany zostaje za osobę porzucającą pracę. Wiąże się to często z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę i z licznymi konsekwencjami dla pracownika.
Seksuologia jest bardzo szeroką dziedziną obejmującą fizjologię, psychologię i biologię. Pytanie o to, jak zostać seksuologiem, często zadają sobie osoby po psychologii i medycynie (zwłaszcza ze specjalizacją ginekologiczną).
Dla miłośnika książek zdecydowanie najważniejsza jest zawarta w nich treść. Jednak duże znaczenie ma również okładka, która może skutecznie zachęcić do przeczytania dzieła. Przygotowaniem okładki zajmuje się właśnie introligator. Elegancka oprawa książki niewątpliwie stanowi atut danej publikacji.
PIT 2021 - rozliczenie i zwrot nadpłaty. Do kiedy należy złożyć PIT za 2020 r.? W jakim terminie organ podatkowy jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconego podatku? Na te pytania warto już teraz poznać odpowiedzi.
Grudzień, jak co roku, jest miesiącem olbrzymiej aktywności konsumenckiej. Nasze wydatki w tym miesiącu często przekraczają wysokość zarobków. W takich chwilach najprostszą drogą do zdobycia gotówki jest chwilówka. Czy warto zadłużać się na prezenty pod choinkę? Ekonomista Paweł Cymcyk przestrzegał widzów Dzień Dobry TVN przed tym pomysłem.
Wszyscy, którzy decydują się na posiadanie psa, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku. Kogo obowiązuje opłata? W Dzień Dobry TVN sprawdziła to Dagmara Kowalczyk.
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze rynku pracy. Wiele osób straciło posadę, trudności z zatrudnieniem mają również ci, którzy dopiero zaczynają karierę. "New York Times" tych ostatnich nazwał "pokoleniem COVID-19".
Niedawno media obiegła informacja o rzekomych zmianach dotyczących przyznawania 500+ w 2021 roku. Jaka jest prawda? Dziennikarz biznesowy Mateusz Walczak wyjaśnił całe zamieszanie i rozwikłał wszelkie wątpliwości. Opowiedział również o tym, ile wydamy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas rozpoczęła pracę zdalną. Każdego dnia wiele godzin spędzamy przed ekranami komputerów, co niestety naraża nas na wzmożoną działalność oszustów internetowych. Jak się ich wystrzegać? Opowiedział o tym dr Maciej Kawecki.
Staż pracy to łączny okres zatrudnienia. Ma on spore znaczenie dla pracownika, ponieważ bierze się go pod uwagę przy wyliczaniu urlopu czy nagrody jubileuszowej, a ponadto wpływa on na świadczenie emerytalne. Wlicza się do niego także okres nauki czy odbytą służbę wojskową.
Izabela Gruszecka wiele lat pracowała w korporacji. Jednak po niespodziewanej śmierci mamy postanowiła powrócić do rodzinnego domu i wesprzeć w pracy ojca, który zajmował się stolarstwem. O swojej historii opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN.
Pandemia koronawirusa wiele osób pozbawiła pracy i źródła zarobku. Z tego powodu ludzie zaczęli sobie dorabiać. Jedni dziergają, drudzy robią torty czy pieką chleby, a jeszcze inni udzielają korepetycji online. Jednak jaki musi być spełniony warunek, by mogli oni zarabiać bez konieczności zakładania firmy?
Kryzys związany z pandemią bardzo mocno uderzył w rynek pracy. Wiele osób już straciło swoje stanowiska, a pozostali obawiają się najgorszego scenariusza. O co zadbać, gdy otrzymamy wypowiedzenie oraz jak długo obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne? O tym opowiedziała nam Alicja Dettlaff, doradca zawodowy.
Karolina Plecha kilka lat temu wyjechała na krótki wyjazd do Norwegii, a mieszka tam już 4 lata. Jeździ tirami i hobbistycznie fotografuje zorzę polarną. Mówi, że zawsze zachwycało ją piękno przyrody. Jak wygląda jej życie?
Cezary Pazura bez wątpienia należy do grona najpopularniejszych rodzimych aktorów. Takie tytuły, jak "Kiler", "Chłopaki nie płaczą" czy "Psy" na stałe weszły do historii polskiej kinematografii. Wiele osób zastanawia się, ile obecnie może zarabiać. Teraz artysta zdradził tę informację i powiedział, jak zmieniły się stawki w czasie pandemii.
Obecnie widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi. Mimo to policjantki wciąż na każdym kroku muszą udowadniać, że nadają się do pełnienia służby. Asp. sztab. Aneta Krzak i asp. sztab. Marzena Jędras-Wójcik opowiedziały o kulisach swojej pracy.
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zostać alpinistą. Coraz większą popularność zdobywa bowiem alpinizm przemysłowy. Podstawą tego zawodu jest profesjonalizm i odwaga. Na czym polega ta praca? Kto może ją wykonywać?
Kolejnym skutkiem pandemii koronawirusa jest utrata pracy. W takim momencie czujemy nagłą złość i frustrację, brakuje poczucia stabilizacji, a niekiedy i środków do życia. W takiej sytuacji znaleźli się nasi bohaterowie, a psycholog Marzena Mawricz w studiu opowiedziała, jak pomóc osobie, która straciła pracę.
W środę, 4 listopada w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii rząd podjął decyzję o rozszerzeniu nauki zdalnej również dla klas 1-3 szkół podstawowych. W związku z wprowadzonymi zmianami rodzice najmłodszych uczniów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy i komu przysługuje? O tym rozmawialiśmy z prawnikiem Katarzyną Łodygowską.
Z dnia na dzień zwiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem. W związku z tym wprowadzane są kolejne obostrzenia. Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji, którzy mogą wykonywać obowiązki poza biurem, mają pracować zdalnie. Jak się zatem zorganizować, by pracować skutecznie?
Taksatorem określić można właściwie każdego rzeczoznawcę – majątkowego, samochodowego czy inwestycyjnego. W praktyce jednak termin ten odnosi się przede wszystkim do rzeczoznawcy leśnego, czyli osoby, która profesjonalnie zajmuje się oszacowywaniem stanu drzewostanów. Na czym polega ta praca?
Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.
Krzysztof Król jest biznesmenem i milionerem. Od 8 lat mieszka w Tajlandii, gdzie nieustannie tworzy nowe projekty. Prowadzi szkolenia dla Polaków, by motywować ich do rozwoju osobistego i biznesowego. Jaka jest jego recepta na sukces? Kilkoma radami Krzysztof Król podzielił się w naszym programie.
Wielu z nas w młodości marzyło, aby być jak Sherlock Holmes i swoją spostrzegawczością oraz bystrością umysłu rozwiązywać wszelkie tajemnice i demaskować sprawców. Tacy właśnie są bohaterowie tego materiału. Specjalnie dla nas zainscenizowali miejsce zbrodni i opowiedzieli o swojej pracy.
Często odnosimy wrażenie, że pracujemy za dużo. Zostajemy po godzinach, non stop sprawdzamy pocztę służbową, ale efekty tej pracy okazują się mizerne. Co robimy źle? O tym, jak być efektywnym w pracy opowiadał Radek Kotarski, autor książek, dziennikarz i popularyzator wiedzy.
Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.
Choć zawód kaletnika jest coraz rzadziej spotykany, wciąż jest zapotrzebowanie na jego usługi. Dawniej jego praca wiązała się głównie z wytwarzaniem wyrobów skórzanych, obecnie to przede wszystkim naprawy. Sprawdź, co dokładnie robi kaletnik.
Już od piątku 16 października w kinach można obejrzeć film "Banksterzy" z plejadą polskich gwiazd w rolach głównych. Na ekranie zobaczymy m. in. Małgorzatę Kożuchowską, Antka Królikowskiego, Rafała Zawieruchę, Jana Frycza, Magdalenę Lamparską, a także Tomasza Karolaka i Katarzynę Zawadzką, którzy odwiedzili studio Dzień Dobry TVN.
W czasie pandemii wiele osób straciło pracę, firmy obniżyły swoim pracownikom pensje lub przestały wywiązywać się z ustalonych terminów wypłat. Istnieją branże, w których kryzys gospodarczy może powodować zatory, jednak część pracodawców wykorzystuje epidemię, by po prostu zaoszczędzić. Co zrobić, gdy pracodawca zalega nam z wypłatami albo nie płaci w terminie? Na pytania odpowiedzieli nam Małgorzata Marczulewska, założycielka Stowarzyszenia "Stop nieuczciwym pracodawcom oraz radca prawny Mateusz Galikowski.
Z okazji Dnia Nauczyciela czy też Dnia Edukacji Narodowej w programie poruszyliśmy tematy nauczania z pasją. Żywym przykładem jest Anna Bijak, anglistka i mistrzyni Polski we wrotkarstwie, która swoim hobby zaraża także uczniów. Michał Nobis odwiedził Panią Anię w I Liceum im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.