Ceny w górę
91 proc. Polaków w wieku 18-65 lat uważa, że w ostatnim czasie mocno skoczyły w górę ceny żywności, benzyny, gastronomii i materiałów budowlanych oraz opłaty za mieszkanie. Tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
63 proc. respondentów jest zdania, że ceny bardzo poszły w górę , a 28 proc. – że trochę . Co więcej, 81 proc. respondentów spodziewa się dalszych wzrostów cen w ciągu kolejnych miesięcy – odsetek ten jest wyższy (86 proc.) w przypadku respondentów z najmłodszej grupy wiekowej (18-24) oraz z wykształceniem wyższym.
Co jest przyczyną wzrostu cen?
Polacy twierdzą, że główną przyczyną wzrostu cen jest chęć przedsiębiorców odrobienia strat po pandemii (61 proc.). Tak uważają przede wszystkim osoby po 35-tym roku życia (65 proc.). Z kolei młodsi (18-24) najczęściej jako przyczynę wskazują politykę gospodarczą rządu (62 proc.).
Co podrożało
Badani szczególnie dostrzegają podwyżki żywności, benzyny oraz opłat za mieszkanie . Ponad połowa twierdzi, że podrożały usługi gastronomiczne .
Jak Polacy reagują na podwyżki cen?
Reakcją na wyższe ceny są przed wszystkim próby obniżenia swoich wydatków. Ponad połowa badanych przyznaje, że wybiera tańsze produkty i usługi . 39 proc. z kolei ogranicza konsumpcję, jak również korzystanie z niektórych usług . Tylko 16 proc. planuje szukać dodatkowej pracy , a 14 proc. chce znaleźć nową, lepiej płatną posadę. 7 proc. respondentów planuje iść do pracodawcy po podwyżkę.
Szukanie dodatkowej pracy jest dużo częściej wskazywane przez osoby z najmłodszych badanych grup wiekowych (18-24 i 25-34 lata) – odpowiednio 25 proc. i 23 proc. przedstawicieli tych grup zamierza poszukać dodatkowego źródła zarobku. Z kolei ograniczenie konsumpcji najbardziej jest popularne wśród osób z najstarszej badanej grupy wiekowej (45-65 lat).
- Życie w warunkach inflacji, znane osobom ze średniego i starszego pokolenia, jest doświadczeniem stosunkowo nowym i nieznanym dla osób młodszych, niepamiętających pierwszych lat transformacji rynkowej. Tworzy to atmosferę rosnącej niepewności materialnej oraz sprzyja szukaniu różnych strategii radzenia sobie z nowymi realiami – komentuje Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinia.
"Bardziej dotkliwe dla małych domków". Zmiany w rozliczaniu nadwyżek prądu. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?
Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 a wariant Delta. Czy będzie potrzebna trzecia dawka?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF